Jak zrealizować humanistyczną, XIX-wieczną koncepcję urbanistyczną ponad 100 lat później

art. sponsorowany
Takie ambitne zadanie postawiła sobie Grupa Inwestycyjna Hossa budując od podstaw nowe osiedle Wiczlino-Ogród zlokalizowane w Gdyni Zachód – strategicznej dla rozwoju Gdyni dzielnicy. Nazwa i koncepcja tej młodej jeszcze inwestycji nawiązuje do stworzonej ponad wiek temu idei miast ogrodów.

Wiczlino-Ogród
Gdynia Zachód, ul. Filipkowskiego

Według twórcy tej koncepcji - brytyjskiego planisty i urbanisty Ebenezera Howarda, miasta ogrody stanowiły satelickie miasta i osiedla poza centrami miast, charakteryzujące się niską, luźną zabudową, a co najważniejsze znacznym udziałem terenów zielonych - lasów, ogrodów, parków w ogólnej powierzchni miasta. Propagatorem tej koncepcji był jeden z patronów ulic w Wiczlinie - Tadeusz Zieliński – współtwórca koncepcji urbanistycznej Kamiennej Góry oraz autor projektów znacznej części domów w tej ekskluzywnej dzielnicy Gdyni.

Krok I: wybrać właściwe miejsce
Wiczlino-Ogród powstaje na terenie Gdyni Zachód - najszybciej rozwijającej się dzielnicy Gdyni, położonej w odległości 15 minut od jej centrum. „Zielony” krajobraz dzielnicy jest dziełem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego stanowiącego ponad połowę tego obszaru. W sąsiedztwie parku powstaje kameralna zabudowa willowa i wielorodzinna wraz z istniejącą i sukcesywnie rozbudowywaną infrastrukturą drogową i społeczną, co zapewnia mieszkańcom dzielnicy standardy stawiane centrom miast. Już dziś działają tu przedszkola, szkoły (podstawowe i gimnazjum), liczne punkty handlowe i usługowe, sprawnie funkcjonuje komunikacja miejska i placówki służby zdrowia.

Krok II: zaprojektować osiedle przyjazne mieszkańcom
Główna cecha Wiczlina-Ogród, widoczna już na pierwszy rzut oka, to kameralna architektura budynków o spadzistych dachach oraz przestronne, w pełni zagospodarowane dziedzińce o charakterze wnętrz parkowych. Osiedle zostało zaprojektowane kompleksowo, jak mini-miasteczko z zabudową mieszkalną, handlem i usługami, z przemyślaną przestrzenią publiczną, z miejskimi skwerami, ciągami komunikacyjnymi, zielenią, małą architekturą oraz miejscami rekreacji.
Na terenie Wiczlina-Ogród powstał ogólnodostępny teren rekreacyjny o powierzchni 3,5 tys. m2. W ramach obiektu funkcjonuje boisko do streetballa z poliuretanową nawierzchnią, boisko do mini piłki nożnej, tyrolka oraz duży plac zabaw z blisko 20 urządzeniami zabawowymi i zestawami zręcznościowymi przeznaczonymi dla różnych grup wiekowych. Sąsiadując z miejskim placem i pierzejami usług funkcjonujących w otaczających plac budynkach, teren ten stanowi doskonałą przestrzeń dla integracji nie tylko najmłodszych mieszkańców, lecz również ich rodziców.

Krok III: stworzyć ofertę trafiającą w oczekiwania „nowych” mieszkańców Gdyni Zachód
Oferta mieszkaniowa Wiczlina-Ogród to wzorcowy układ proporcji pomiędzy wysoką jakością powstających tu budynków mieszkalnych a umiarkowaną ceną (od 3 800 zł/m2). To również największy wybór mieszkań w Gdyni: 2-pokojowych - idealnych na pierwsze mieszkanie, funkcjonalnie zaaranżowanych, rodzinnych przestrzeni 3- i 4-pokojowych oraz oryginalnych dwupoziomowych loftów z największymi tarasami w Gdyni. Oferta osiedla została ostatnio wzbogacona o kolejne dwa budynki: nr 7 i 8, co jest odpowiedzią na ogromne zainteresowanie, jakim cieszy się ta lokalizacja.
Na pytanie, czy poprzez Wiczlino-Ogród udaje się Hossie realizować praktyczną ideę miasta ogrodu, odpowiedź może być tylko pozytywna – potwierdza ją już kilkaset rodzin, które wybrało to osiedle za swoje miejsce do życia.

Bank ostrzega przed oszustami. Z kont mogą znikać pieniądze

Wideo

Dodaj ogłoszenie