Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zabezpieczyć transakcje wysokiego ryzyka? Oto najlepsze metody wybrane przez finansistów

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Zachodnie, w tym polskie firmy mają narzędzia, by ograniczyć ryzyko związane z wymianą handlową
Zachodnie, w tym polskie firmy mają narzędzia, by ograniczyć ryzyko związane z wymianą handlową 123rf.com/profile_tiero
Handel międzynarodowy to wciąż lukratywny biznes. Wysokie zyski związane z wymianą gospodarczą między podmiotami pochodzącym niekiedy z odległych sobie kultur, najczęściej wiążą się jednak ze zgodą na ryzyko straty. Omawiamy najskuteczniejsze metody zabezpieczenia finansów firmy w takich sytuacjach.

W poprzednim artykule dotyczącym popularnego również wśród polskich przedsiębiorców ukierunkowaniu na lukratywną wymianę handlową z Afryką i z Azją zwróciliśmy uwagę wraz z ekspertami na ryzyko, jakie ponoszą zachodnie firmy w związku z rozliczeniami często dużych wolumenów sprzedaży. Przyszedł czas na wskazanie najskuteczniejszych metod, które ograniczają ryzyko poniesienia strat finansowych w związku z robieniem interesów przedsiębiorstwami pochodzącymi z państw, które jeszcze niedawno były określane mianem krajów III świata, a obecnie często dyktują warunki w globalnej gospodarce.

Zobacz, jak zabezpieczyć transakcje wysokiego ryzyka

Pomimo zmian, jakie w ostatnich latach zaszły w handlu międzynarodowym, czyli przeskoczeniu Grupy G7 przez niektóre państwa dotychczas uważane za rezerwuar biedy, w kategorii wielkości produktu krajowego brutto (np. w 2022 r. państwa BRICS osiągnęły łącznie PKB rzędu 31,59 proc. światowych dochodów wobec zsumowanego PKB krajów G7 – 30,39 proc.), wciąż jednak na relacje między partnerami wpływają różnice w kulturze biznesowej. Innym problemem jest brak zunifikowanego prawa, które optymalnie zabezpieczałoby interesy firm. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy z Zachodu, w tym z Polski są bezradni.

Wobec wciąż istniejących trudności, które wpływają na uznanie transakcji z firmami afrykańskimi i azjatyckimi za relatywnie bezpieczne, wytypowaliśmy wraz z ekspertem Wojciechem Marciniakiem, specjalizującym się m.in. w zabezpieczaniu finansowym transakcji najważniejsze narzędzia ograniczające ryzyko współpracy międzynarodowej między podmiotami gospodarczymi pochodzącymi z różnych porządków prawnych oraz kultur biznesowych.

Najskuteczniejsze (wyboldowane) narzędzia zabezpieczające finanse firmy w transakcjach podwyższonego ryzyka:

  • akredytywy
  • inkasa
  • ubezpieczenia
  • gwarancje
  • faktoring eksportowy
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak zabezpieczyć transakcje wysokiego ryzyka? Oto najlepsze metody wybrane przez finansistów - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki