MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak Sopot w lipcu uświetni prezydencję, czyli Otwarty Kurort Kultury

Kamila Grzenkowska
Scena Off de Bicz będzie swoje spektakle prezentować w różnych miejscach Sopotu
Scena Off de Bicz będzie swoje spektakle prezentować w różnych miejscach Sopotu Grzegorz Mehring
Mobilna galeria usytuowana... w miejskim autobusie, spektakle teatralne wystawiane na dworcu PKP i przed magistratem, wystawy artystyczne w witrynach sklepowych i werandach prywatnych domów, a do tego dziesiątki warsztatów, pokazów filmowych i działań performerskich. Tak, w największym skrócie, można opisać program "Otwartego Kurortu Kultury".

Projekt zaprezentowali przedstawiciele Nadbałtyckiego Centrum Kultury (odpowiedzialni za przygotowanie wydarzeń kulturalnych w Sopocie w czasie prezydencji), wspólnie z kilkoma stowarzyszeniami. Jak podkreślają pomysłodawcy, jest on skierowany przede wszystkim do mieszkańców, ale także do turystów.

W lipcu oczy całej Europy będą skupione na Sopocie. To dlatego, że w tym miesiącu Polska obejmuje przewodnictwo Unii Europejskiej i pierwsze spotkania zaplanowano właśnie w nadbałtyckim kurorcie. Na te wydarzenia miasto przygotowuje się już od miesięcy. Zaplanowano też wiele imprez kulturalnych. W ciągu kilku tygodni ulice opanować mają młodzi i ambitni twórcy, którzy zaprezentują niekonwencjonalne, ciekawe projekty.

I tak - od 1 do 31 lipca na burtach autobusów linii 187 pojawią się banery, które przedstawiać będą twórczość młodych artystów. Wiaty przystankowe, znajdujące się na trasie tego autobusu, zamienione zostaną z kolei w "mikrogalerie".

Ideą organizatorów lipcowych wydarzeń jest, żeby to kultura "przyszła" do mieszkańców, a nie odwrotnie. Dlatego projekt "Poza centrum" zakłada wykorzystanie bloków mieszkalnych stojących w Sopocie Kamiennym Potoku jako naturalnych ekranów, na których wyświetlane będą obrazy oraz prace wideo. Ich autorami są Bogna Burska i Dominik Lejman.

Poza tym w jednym z mieszkań w bloku przy ul. Tatrzańskiej otwarta zostanie na miesiąc alternatywna galeria - pracownia, w której co tydzień będzie gospodarzem inna, dobrana tematycznie, grupa artystów. Odbędą się tu m.in. warsztaty, spotkania integracyjne i muzyczne. Artyści zajrzą także z instalacjami na Brodwino.

- Projekt OKK to, po raz pierwszy, okazja do skonfrontowania, w sposób bezbolesny, dwóch światów - artystów i mieszkańców. Dzięki temu twórcy mogą być bliżej widzów, a mieszkańcy zostaną niejako sprowokowani do uczestnictwa w kulturze - tłumaczy Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu.

Z okazji prezydencji miejską plażę zamierza opuścić scena Off de Bicz, która swoje spektakle chce prezentować w różnych miejscach przestrzeni publicznej, a Sopocki Teatr Tańca z kolei przygotowuje premierowy spektakl plenerowy pt. "Natura Intymności", który inspirowany będzie twórczością Bolesława Leśmiana.

Na lipcowe wydarzenia przygotowuje się także Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, które szykuje seminaria i prezentacje, Muzeum Sopotu, a także Miejska Biblioteka Publiczna. W ramach projektu "Literacki Sopot" przechodnie będą mieli okazję spotkać, w miejscach publicznych, czytającego wybrane teksty aktora.

W tym czasie na ul. Haffnera, w ogrodach i na werandach, a także w witrynach sklepowych, pojawią się wystawy prezentujące "Miejskie Opowieści". Artyści wystąpią także w wybranych miejscach na ul. Grunwaldzkiej. W ostatnim tygodniu lipca w kinie, klubach i na plaży odbędzie się Sopot Film Festival.
Wiele imprez zaplanowano w Państwowej Galerii Sztuki i Multidyscyplinarnym Centrum Kulturalno-Artystycznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki