MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak Pomorze żegna Pawła Adamowicza? To był wizjoner, przyjaciel Kaszub, Powiśla, Żuław - wspominają

Reporterzy „Dziennika Bałtyckiego”
MalborkUlicami Malborka przeszedł marsz "Stop Nienawiści" po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza
MalborkUlicami Malborka przeszedł marsz "Stop Nienawiści" po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza Anna Szade
Prawdziwy samorządowiec, społecznik, przyjaciel Kaszub, Powiśla, Żuław... Wreszcie - wspaniały człowiek, otwarty na innych, przyjazny ludziom, bez względu na poglądy, wyznanie czy orientacje. Piewca wolności i solidarności. Tak Pomorzanie wspominają zmarłego prezydenta Gdańska. W jedności - ponad podziałami. Pomorze żegna zamordowanego Pawła Adamowicza. W wielu miejscach odbywają się marsze milczenia, mieszkańcy zapalają znicze, składają kwiaty, ślą kondolencje, słowa otuchy dla rodziny zmarłego Prezydenta i jednoczą się w żałobie.

W związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Pawła Adamowicza, odpowiadając na potrzebę zamanifestowania jedności społecznej - podjąłem decyzję o ogłoszeniu żałoby na terenie województwa pomorskiego, która trwać będzie do dnia pogrzebu śp. Pawła Adamowicza -Dariusz Drelich, Wojewoda Pomorski

Powiat nowodworski

To był wizjoner i on chciał Gdańska otwartego, solidarnego, wolnego - mówił burmistrz Nowego Dworu Gd.

W geście solidarności z mieszkańcami Gdańska w Nowym Dworze Gdańskim około godziny 20 pod budynkiem Żuławskiego Ośrodka Kultury pojawiło się kilkadziesiąt osób. Wśród nich nie zabrakło burmistrza Nowego Dworu Gdańskiego, Jacka Michalskiego, który wygłosił poruszające przemówienie.

Ostatnie słowa [prezydenta Pawła Adamowicza, przypis redakcji] były o tym, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to jest dzielenie się dobrem. I chwilę później został zaatakowany. Zmarł o 14.03. To był wielki przyjaciel Nowego Dworu Gdańskiego, bardzo dużo robił, żebyśmy byli zauważeni, abyśmy byli w metropolii, aby nas wspierać. Miał nawet taki pomysł i rozmawialiśmy, jak było jeszcze trudniej na rynku pracy, żeby nowodworski PUP połączyć z Gdańskiem. Żeby tu jeździły czerwone autobusy, żebyśmy mogli być traktowani na równi z Gdańszczanami. W 2017 roku przyjechał tutaj, aby odebrać nagrodę. To był wizjoner i on chciał Gdańska otwartego, solidarnego, wolnego - mówił do zgromadzonych Jacek Michalski.
Mieszkańcy przynieśli ze sobą znicze, które ustawili pod budynkiem ŻOK-u.

Nowy Dwór Gdański
Nowy Dwór Gdański

Joanna Gieniusz

Czytaj także: Mieszkańcy Nowego Dworu Gdańskiego spotkali się, aby uczcić pamięć zmarłego prezydenta Gdańska [ZDJĘCIA]

Kondolencje składają władze z powiatu nowodworskiego. Prezydent Paweł Adamowicz tworzył wspólną strategię rozwoju dla całego obszaru metropolitalnego, w skład którego wchodzą także Żuławy, co podkreślał także nowodworski magistrat.
Kondolencje w imieniu Urzędu Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański złożyli Burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego Jacek Michalski wraz z pracownikami Urzędu Miejskiego oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Krawczyk wraz z Radnymi.

Wójt Gminy Sztutowo Robert Zieliński, a także wszyscy mieszkańcy jednoczą się w trudnych chwilach i ślą słowa wsparcia do bliskich zmarłego. W intencji zmarłego odbyła się także msza święta w kościele pw. św. Wojciecha w Sztutowie. (Agata Gołąbek)

CZYTAJ TAKŻE: Władze z terenu powiatu nowodworskiego żegnają Pawła Adamowicza

Matka oskarża

Malbork

Jesteśmy tu ponad podziałami – mówili ci, którzy na co dzień mają zupełnie inne poglądy niż zmarły prezydent Gdańska, ofiara brutalnego ataku.

Kilkusetosobowy tłum przeszedł w ciszy ulicami miasta. Ktoś rozdawał świeczki, inni szli w milczeniu, by zatrzymać się w ciszy w centralnym punkcie miasta, przy pomniku króla Kazimierza Jagiellończyka.

MalborkUlicami Malborka przeszedł marsz "Stop Nienawiści" po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza
Malbork
Ulicami Malborka przeszedł marsz "Stop Nienawiści" po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza Anna Szade

- Jesteśmy tu ponad podziałami – mówili ci, którzy na co dzień mają zupełnie inne poglądy niż zmarły prezydent Gdańska, ofiara brutalnego ataku. (Anna Szade)

ZOBACZ! Ulicami Malborka przeszedł marsz "Stop Nienawiści" po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza [ZDJĘCIA]

Kwidzyn, Prabuty

Jesteśmy poruszeni tragicznymi wydarzeniami w stolicy Pomorza - mówią kwidzynianie

Pod Urzędem Miejskim w Kwidzynie zapłonęły znicze. We wtorek o godz. 18, na placu Jana Pawła II w Kwidzynie, odbędzie się spotkanie poświęcone pamięci prezydenta Gdańska.

KwidzynPod Urzędem Miejskim w Kwidzynie zapłonęły znicze. We wtorek o godz. 18, na placu Jana Pawła II w Kwidzynie, odbędzie się spotkanie poświęcone
Kwidzyn
Pod Urzędem Miejskim w Kwidzynie zapłonęły znicze. We wtorek o godz. 18, na placu Jana Pawła II w Kwidzynie, odbędzie się spotkanie poświęcone pamięci prezydenta Gdańska. Arkadiusz Kosiński

- Zabierzmy ze sobą świeczki. W ciszy i skupieniu oddamy hołd zmarłemu - apeluje Urząd Miejski w Kwidzynie.
Po spotkaniu, o godz. 18,30, w katedrze, odbędzie się msza święta w intencji zmarłego Pawła Adamowicza.

Cześć zmarłemu prezydentowi Gdańska oddali także mieszkańcy Prabut. Przy pomniku przy ul. Kwidzyńskiej, w poniedziałkowy wieczór pojawiły się znicze. (Arkadiusz Kosiński)

ZOBACZ Znicze pod Urzędem Miejskim, we wtorek spotkanie na placu Jana Pawła II [ZDJĘCIA]

Powiat człuchowski

Człuchowianie mówią STOP przemocy i nienawiści

Stop przemocy i nienawiści – pod takim hasłem ulicami Człuchowa przeszedł marsz milczenia. Około 200-300 ludzi, nie tylko z Człuchowa, ale też z Chojnic, Przechlewa, Debrzna, Rzeczenicy i okolicznych miejscowości wyraziło w ten sposób swój manifest po tym co się stało w niedzielny wieczór w Gdańsku.

Człuchów Stop przemocy i nienawiści – pod takim hasłem ulicami Człuchowa przeszedł marsz milczenia.
Człuchów
Stop przemocy i nienawiści – pod takim hasłem ulicami Człuchowa przeszedł marsz milczenia. Piotr Furtak

Mieszkańcy przeszli sprzed człuchowskiego ratusza, pod krzyż ustawiony przy rynku. Tam część uczestników zapaliła znicze ustawione w hołdzie prezydentowi Adamowiczowi. (Piotr Furtak)

ZOBACZ Człuchów. Marsz milczenia przeszedł ulicami miasta (zdjęcia i video)

Powiat pucki

Samorządowcy oraz mieszkańcy powiatu puckiego, żegnają prezydenta Gdańska. W środę, 16 stycznia, o godz. 16 w puckiej farze odprawiona zostanie msza św. w intencji śp. Pawła Adamowicza. (Łukasz Bartkowiak)

ZOBACZ! Kondolencje z powodu śmierci Pawła Adamowicza płyną z powiatu puckiego.

Wejherowo

Nikt nie jest w stanie zrozumieć bólu Rodziny i trudno słowami opisać tę tragedię – mówi Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowo. - Łączę się w smutku i modlitwie za Jego duszę z pogrążoną w żalu Rodziną, Przyjaciółmi, Współpracownikami, Samorządowcami oraz Mieszkańcami Polski i Pomorza, którzy opłakują śmierć Pawła Adamowicza.

Wejherowo włącza się w trzydniową żałobę. Potrwa ona do czwartku. Flagi miasta zostały opuszczone do połowy masztu.
Jednocześnie prezydent Wejherowo Krzysztof Hildebrandt zwrócił się z apelem do organizatorów wszelkich imprez w mieście o charakterze rozrywkowym o ich odwołanie bądź ograniczenie.

WejherowoWejherowo włącza się w trzydniową żałobę. Potrwa ona do czwartku. Flagi miasta zostały opuszczone do połowy masztu,  a na elektronicznych informatorach
Wejherowo
Wejherowo włącza się w trzydniową żałobę. Potrwa ona do czwartku. Flagi miasta zostały opuszczone do połowy masztu, a na elektronicznych informatorach turystycznych pojawił się wizerunek zamordowanego prezydenta Gdańska. Tomasz Smuga

W wejherowskich szkołach podstawowych, podczas lekcji wychowawczych przeprowadzone zostaną pogadanki na temat przemocy i nienawiści. Flagi miasta zostały opuszczone do połowy masztu, a na elektronicznych informatorach turystycznych pojawił się wizerunek zamordowanego prezydenta Gdańska. (Tomasz Smuga)

CZYTAJ WIĘCEJ: Wejherowo w żałobie po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Flagi opuszczone do połowy masztu [ZDJĘCIA]

Powiat tczewski

Tczew może stać się liderem w jakiejś dziedzinie. Każde z miast powinno wybrać swoją działkę. Ale nie chcę niczego podpowiadać, ani narzucać, nie chcę być suflerem(...) Przyszedł czas działania, a nie gadania - tak przekonywał lokalnych samorządowców do idei wspólnej metropolii w Tczewie Paweł Adamowicz

Przed tczewskim ratuszem umieszczono zdjęcie zamordowanego prezydenta Gdańska, pod którym mieszkańcy miasta stawiają znicze. Flagę RP opuszczono na maszcie do połowy. Wielu tczewian wzięło też udział w poniedziałkowym marszu przeciwko przemocy, który odbył się na Długim Targu w Gdańsku.

TczewPrzed tczewskim ratuszem umieszczono zdjęcie zamordowanego prezydenta Gdańska, pod którym mieszkańcy miasta stawiają znicze. Flagę RP opuszczono
Tczew

Przed tczewskim ratuszem umieszczono zdjęcie zamordowanego prezydenta Gdańska, pod którym mieszkańcy miasta stawiają znicze. Flagę RP opuszczono na maszcie do połowy. Wielu tczewian wzięło też udział w poniedziałkowym marszu przeciwko przemocy, który odbył się na Długim Targu w Gdańsku. Przemysław Zieliński

„Brakuje słów, bo żadne nie oddadzą ogromu tragedii, która wydarzyła się w centrum Gdańska, wśród tłumu ludzi, podczas wspólnego świętowania jednej z najbardziej pozytywnych inicjatyw, jaką jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Paweł też świętował - był razem z gdańszczanami, razem z całą Polską. Odszedł o wiele za wcześnie… Żegnaj Przyjacielu” - napisał prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki.

Dzisiaj, 15 stycznia, o godzinie 18.00 w Kościele Bożego Ciała w Pelplinie odbędzie się msza żałobna w intencji tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska. Po uroczystości kościelnej odbędzie się przemarsz milczenia na Plac Wolności. Uczestnicy proszeni są o zabranie świec oraz zniczy.

Paweł Adamowicz gościł w Tczewie kilkukrotnie. W czerwcu 2011 r. przekonywał lokalnych samorządowców do idei wspólnej metropolii.

- Tczew jest bardzo ważnym miastem w układzie metropolitalnym, ze względu na swoją wielkość, liczbę mieszkańców i potencjał gospodarczy - mówił Paweł Adamowicz podczas spotkania w Urzędzie Miejskim. - Co Tczew na tym zyska? Tczewianie i tak pracują już licznie w Gdańsku. Może stać się liderem w jakiejś dziedzinie. Każde z miast powinno wybrać swoją działkę. Ale nie chcę niczego podpowiadać, ani narzucać, nie chcę być suflerem... (Przemek Zieliński)

Czytaj więcej na temat

ZOBACZ: Gdańszczanie żegnają prezydenta Adamowicza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki