Policjanci podjęli około dwudziestu interwencji dotyczących zgłoszeń o koronawirusie. Zaniepokojeni mieszkańcy dzwonili m.in. z prośbą o interwencję, szczególnie gdy widzieli osoby kaszlące, mające trudności z oddychaniem lub gdy zbyt wiele osób przebywało w jednym miejscu jednocześnie, np. dzieci na placu zabaw lub osoby oczekujące przed budynkiem
- relacjonuje bilans z dni od 16 do 23 marca st. asp. Karina Kamińska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Jak zastrzega, wszystkie sygnały były sprawdzane przez mundurowych lub przekazywane odpowiednim służbom np. pogotowiu ratunkowemu, jednak ogólna liczba interwencji w przeanalizowanym okresie nie różniła się znacząco od tej zanotowanej miesiąc wcześniej. Co ciekawe, już po zakazie obsługi klientów w lokalach gastronomicznych, na pouczeniu, które skutkowało wyproszeniu gości, skończyła się wizyta policjantów w jednym z punktów przy Długim Targu.
W tym czasie do listy obowiązków funkcjonariuszy dopisana została m.in. codzienna, przynajmniej jednokrotna, kontrola osób poddawanych kwarantannie.
To czas dużej mobilizacji, aby skutki pandemii skutecznie powstrzymać i wrócić do wcześniejszego życia. Jest to możliwe, ale potrzebna jest społeczna mobilizacja i odpowiedzialność
- zastrzega Karina Kamińska.
Jak się dowiadujemy, gdańszczanie zgodnie z zaleceniami ograniczyli wizyty na komisariatach i swoje zgłoszenia składają zdalnie - przy pomocy aplikacji „Moja Komenda” oraz telefonicznie, korzystając z numerów opublikowanych na stronach internetowych www.gdansk.policja.gov.pl, w Centralnej Książce Telefonicznej oraz w przypadku sygnałów alarmowych pod nr 112.
Od 25 marca 2020 r. mundurowi pilnują także przestrzegania nowych regulacji dotyczących zakazu przebywania poza domem, za wyjątkiem dojazów do pracy, wolontariatu związanego z walką z koronawirusem oraz załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego, jak np. zakupy czy wizyta lekarska. Inne kontrolowane przez funkcjonariuszy obostrzenia dotyczą m.in. korzystania z komunikacji miejskiej przez maksymalnie połowę liczby pasażerów, dla których przewidziano miejsca siedzące, całkowitego zakazu zgromadzeń.
Obok policjantów, porządku zgodnie z nowymi wytycznymi władz strzegą strażnicy miejscy.
Patrolowane są popularne wśród spacerowiczów ulice, deptaki, plaże czy skwery. Strażnicy prowadzą także wzmożone kontrole miejsc grupowania się dzieci i młodzieży. Funkcjonariusze informują mieszkańców o zagrożeniach i apelują o pozostanie w domach. Komunikaty nadawane są przez urządzenia nagłaśniające zamontowane w naszych radiowozach. Przypominają również o zachowaniu środków ostrożności i zasadach higieny
- wymienia Andrzej Hinz ze Straży Miejskiej w Gdańsku.
Najnowsze informacje z województwa
W nadchodzący weekend strażnicy zapowiadają szczególny nadzór nad parkami: Oruńskim, Oliwskim, Reagana, nad terenami nadmorskimi, takimi jak rezerwat Ptasi Raj, oraz na głównych ciągach komunikacyjnych.
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?