Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inauguracja roku akademickiego w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. "Ponad 100 lat tradycji i wychowania na patriotycznych wartościach"

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Wideo
od 16 lat
Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni uroczyście zainaugurowała nowy rok akademicki. W murach uczelni po raz kolejny wybrzmiała tradycyjna pieśń Gaudeamus Igitur, a na pełnej sali znalazło się wielu znakomitych gości!

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni zainaugurowała rok akademicki!

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni w swoim 101. roku funkcjonowania, po raz kolejny z wielką pompą zainaugurowała rok akademicki. Gdyńska uczelnia kształci studentów na kierunkach wojskowych i cywilnych. Z roku na rok rośnie liczba studentów zainteresowanych studiami wojskowymi na gdyńskiej uczelni. Jeszcze kilka lat temu AMW przyjmowało około 40 studentów wojskowych na rok, w tym roku to aż 175. Łącznie uczelnia w tym roku akademickim przyjęła 1240 studentów, zarówno na studia wojskowe, jak i cywilne.

- Jesteśmy jedyną Akademią Marynarki Wojennej - podkreśla kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, rektor AMW. - Nie ma żadnej innej, są uniwersytety, politechniki, ale Akademia Marynarki Wojennej jest tylko jedna. Posiadamy kierunki studiów, których nie ma na żadnej innej uczelni w Polsce np. mechatronika pracy podwodnej. Prowadzimy badania i zajęcia typowo związane z działaniami Marynarki Wojennej. Stąd nasze działalnością związane z płetwonurkowaniem, pojazdami podwodnymi. To co nas wyróżnia na tle innych uczelni, to że szkolimy podchorążych. I to nie jest tylko nauka, ale i również kształtowanie ich na przyszłych oficerów Marynarki Wojennej RP, to zadanie najważniejsze. Wiedza to jedno, ale właściwy etos służby na morzu, jako oficer Marynarki Wojennej RP jest najważniejszy. Czas studiowana w Akademii Marynarki Wojennej to nie tylko czas zdobywania wiedzy, ale przede wszystkim czas realizacji, zdobywania przyjaźni i czas życia studenckiego.

W wydarzeniu oprócz samych studentów i władz uczelni uczestniczyli również samorządowy, parlamentarzyści oraz ministrowie polskiego rządu - Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Na sali obecny był również szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

- Program inwestycyjny Akademii Marynarki Wojennej w ostatnich latach to ponad 300 milionów złotych - zauważa Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. - Kolejne budynki powstają w tym miejscu. To bardzo cieszy, bo po latach, kiedy w Polsce temat bezpieczeństwa na morzu, Marynarki Wojennej a i gospodarki morskiej, był traktowany po macoszemu, teraz wreszcie odzyskał należne sobie miejsce. Nowych kadr będzie potrzebnych bardzo dużo, a Akademia Marynarki Wojennej ma renomę już nie tylko polską, ale i międzynarodową właśnie taką, że kształci kadry najwyższej jakości. Nie da się z dnia na dzień zatrudnić wysokiej klasy pracowników czy to cywilnych, czy wojskowych. Proces szkolenia specjalistów trwa całymi latami. Dlatego bardzo cieszy to, że AMW zwiększyła znacząco liczbę studentów i kierunków. Kwestia bezpieczeństwa na morzu będzie dla nas absolutnie kluczowa. Już minionej zimy, znacząca część surowców energetycznych, tego, że mieliśmy w Polsce ciepło, mieliśmy prąd - to wszystko zawdzięczaliśmy morzu. A jeszcze wiele inwestycji morskich przed nami. Bardzo się cieszę, że Akademia Marynarki Wojennej rozwija się w takim tempie.

Przypomnijmy, że na terenach Akademii Marynarki Wojennej trwa obecnie szereg prac inwestycyjnych to m.in. Akademickie Centrum Technologii Podwodnych, czyli placówka edukacyjna i wojskowy ośrodek badawczo-rozwojowy. Pracę postępują także przy budowie nowoczesnego wieżowca Akademii Marynarki Wojennej. Na początku roku ogłoszono również, że nieopodal słynnej torpedowni w Babich Dołach powstanie Akademickie Centrum Szkolenia Morskiego. Obiekt kosztować będzie około 50 milionów złotych. Część nawodna inwestycji to m.in. marina. Przy pływającym, dwuczęściowym pomoście, zacumować będzie mogło w przyszłości jednocześnie dwadzieścia małych i średnich jednostek.

- Wszyscy czekamy na kolejny rok akademicki, ponieważ każdy rok przybliża nas do upragnionego celu, jakim jest promocja oficerska - mówił mat. podchorąży Filip Turek, student III roku Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich AMW. - Mimo, że mamy więcej obowiązków to jesteśmy bardziej obeznani ze wszystkimi służbowymi sprawami i radzimy sobie coraz lepiej. Wybór Akademii Marynarki Wojennej z perspektywy tych dwóch lat spędzonych na uczelni uważam za dobry. Drugi raz podjąłbym tę samą decyzję.

Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte kształci kandydatów na żołnierzy zawodowych oraz studentów cywilnych z kraju i zagranicy. Ponad 100 lat tradycji, historii i wychowania na wartościach patriotycznych z nowoczesną bazą dydaktyczną i zapleczem wykwalifikowanej kadry akademickiej daje możliwości kształcenia najlepiej przygotowanych do służby oficerów MW, jak i dla potrzeb całych Sił Zbrojnych. Akademia, jako uczelnia publiczna stanowi centrum naukowo-dydaktyczne na europejskiej mapie szkolnictwa wojskowego oraz morskiego w obszarze obronności, edukacji, bezpieczeństwa i gospodarki morskiej. W AMW prowadzone są studia stacjonarne i niestacjonarne, studia podyplomowe, kursy doskonalenia zawodowego oraz kursy kwalifikacyjne na kolejny stopień wojskowy. Akademia współpracuje z krajowymi i zagranicznymi placówkami w zakresie kształcenia, rozwoju naukowego kadry, wzajemnego korzystania z infrastruktury dydaktycznej i badawczej, a także rozwoju nauki i postępu technicznego, organizując seminaria, sesje, zjazdy, sympozja oraz konferencje naukowe i szkolenia.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki