Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trening z wojskiem w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni! Uczestnicy szkolili się pod okiem mundurowych specjalistów!

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Szkolenie zaserwowane cywilom przez mundurowych trwało 8 godzin!
Szkolenie zaserwowane cywilom przez mundurowych trwało 8 godzin! Łukasz Kamasz
3. edycja projektu „Trenuj z wojskiem”. To kontynuacja otwartego programu szkoleń wojskowych dla każdego chętnego Polaka. Szkolenia odbywają się w soboty, trwają 8 godzin i są bezpłatne, a w dodatku prowadzone przez wojskowych instruktorów. Jedno z nich przeprowadzono na terenie Akademii Marynarki Wojennej. Jak było? Zobaczcie!

Trenuj z wojskiem w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni

To wyjątkowa okazja do treningu pod okiem naszych żołnierzy. Co czekało uczestników szkolenia? Przede wszystkim sprawdzenie podstawowych umiejętności wojskowych i obronnych, w tym zajęcia z podstaw posługiwania się bronią, walki wręcz, przetrwania w trudnych warunkach, reagowania na sygnały alarmowe czy udzielania pomocy medycznej. Ćwiczenia w całej Polsce prowadzą najbardziej doświadczeni żołnierze, często weterani misji zagranicznych.

Najbardziej doświadczeni polscy wojskowi zaserwowali uczestnikom szkolenie z prawdziwego zdarzenia!
Najbardziej doświadczeni polscy wojskowi zaserwowali uczestnikom szkolenie z prawdziwego zdarzenia! Łukasz Kamasz

- Uczymy żołnierskiego ABC - mówił nam st. chor. sztab. Mariusz Polak, żołnierz Marynarki Wojennej RP. - Konfiguracji elementów wyposażenia, tego co żołnierz powinien mieć, zaczynamy od hełmu, okularów i całego wyposażenia. Następnie uczymy zasad bezpieczeństwa z bronią. To absolutna podstawa. Każdy żołnierz powinien umieć poruszać się z bronią w sposób bezpieczny dla siebie i dla innych. Uczymy postaw z bronią i naładowania oraz rozładowania broni. Widzimy bardzo duże zainteresowanie naszą akcją. Ludzie chcą przyjść i zobaczyć oraz doświadczyć wojska. Chcą też sprawdzić samych siebie w tej roli. Co innego jest zobaczyć materiały promocyjne, a czym innym jest spróbowanie tego na własnej skórze.

od 16 lat

Nowością w tej ogólnopolskiej edycji są weekendy tematyczne. W każdą sobotę szkolenie będą prowadziły inne jednostki z różnych rodzajów sił zbrojnych i specjalności. Tak było w Gdyni, gdzie swoje bramy dla uczestników otworzyła Akademia Marynarki Wojennej.

- Dzisiaj dla uczestników przygotowaliśmy podstawowe szkolenie - dr inż. Marcin Skóra, kierownik Pracowni Symulatorów Nawigacyjno-Manewrowych na Akademii Marynarki Wojennej. - W pracowni dysponujemy kilkoma stanowiskami, gdzie młodzi ludzie mogą poznać tajniki pracy podchorążego, marynarza i oficera na morzu. Każde stanowisko wygląda trochę inaczej. Istotą tego jest, aby nauczyć młodych ludzi sprawnego prowadzenia nawigacji morskiej. Zachęcamy do tego, aby zacząć, przyjść do nas, nie bać się. Warto spróbować, dajemy do tego narzędzia i pokazujemy, jak wygląda służba w Marynarce Wojennej.

- To urozmaicona forma projektu i co weekend będzie obowiązywał inny motyw przewodni – zaczniemy od jednostek wojsk lądowych, a następnie będziemy gościć w siłach powietrznych, marynarce wojennej, uczelniach wojskowych, jednostkach artylerii, rozpoznania, aeromobilnych i wielu innych. To okazja do zaprezentowania całego przekroju polskich sił zbrojnych. Projekt będzie prowadzony w całej Polsce - deklaruje Ministerstwo Obrony Narodowej.

Uczestnicy mogli przyodziać nowoczesny sprzęt.
Uczestnicy mogli przyodziać nowoczesny sprzęt. Łukasz Kamasz

3. edycja wydarzenia potrwa 16 tygodni – od 1 kwietnia, do 22 lipca. Na szkolenie – już od teraz – można się zapisywać w kilkudziesięciu jednostkach (ponad 40) w całym kraju. Wystarczy wejść na stronę MON lub strony dowództw i jednostek wojskowych – tam znajdują się punkty kontaktowe.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem tych zajęć i potencjału tej uczelni - mówi nam Łukasz, który na trening przyjechał z Gdańska - Sama inicjatywa przybliżania wojska obywatelom jest po prostu świetna. Bardzo miło zaskoczyły mnie zajęcia, które są niezwykle interesujące. Szczególnie zagadnienia związane z medycyną pola walki, to umiejętności, które mogą nam się przydać też w codziennym życiu.

Zgłoszenie na szkolenie jest bardzo uproszczone – wystarczy podać:

  • imię,
  • nazwisko,
  • wiek,
  • kontakt w dowolny sposób (e-mail, telefon, komunikator, osobiście).

W szkoleniach mogą wziąć udział obywatele Polski w wieku 15-65 lat. Podczas szkoleń organizatorzy zapewniają wyżywienie i ubezpieczenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki