Inauguracja nowego roku akademickiego na Uniwersytecie...

  Inauguracja nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Gdańskim 2018. 30 tys. studentów rozpoczyna naukę

  (KGK)

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Inauguracja roku na Uniwersytecie Gdańskim. 30 tys. studentów
  1/36

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Przemek Świderski

  28 tysięcy studenów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych rozpoczęło nowy rok akademicki na Uniwersytecie Gdańskim. Na pierwszy rok studiów uczelnia przyjęła ponad 10 tysięcy studentów. W dniu inauguracji Uniwersytet Gdański otrzymał od Wicepremiera Jarosława Gowina, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego obligacje skarbowe na finansowanie zadań inwestycyjnych w kwocie 31 825 000 złotych. Właśnie odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2018/2019.
  Wydarzenie odbyło się 1 października 2018 roku w Sali Teatralnej budynku Neofilologii na terenie Bałtyckiego Kampusu UG.

  Tradycyjnie inauguracja roku akademickiego rozpoczęła się wprowadzeniem orszaku Senatu Uniwersytetu Gdańskiego i uroczystym odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie głos zabrał rektor uczelni prof. Jerzy Gwizdała, który przywitał wszystkich zebranych gości.

  Zobacz galerię

  JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Piotr Gwizdała w swoim wystąpieniu przypomniał sukcesy naukowców i studentów w minionym roku, podziękował całej społeczności akademickiej UG za zaangażowanie i pracę na rzecz uczelni.

  - Kolejne lata rozwoju Uniwersytetu cechować będzie tworzenie nowej jakości w kształceniu, badaniach naukowych i współpracy z otoczeniem. Kształcenie obejmie szerszy wachlarz kierunków wzbogaconych o nowe wartościowe treści programowe przekazywane innowacyjnymi metodami nauczania. Badania naukowe będą realizowane zaawansowanymi metodami i obejmą nowe obszary tematyczne odpowiadające potrzebom współczesnego świata, kraju i regionu. Wzmacnianie potencjału rzeczowego i kapitału intelektualnego będzie się odbywało w ramach coraz intensywniejszych powiązań z partnerami zagranicznymi i krajowymi - zapowiedział.

  Zwracając się do licznie zgromadzonych na inauguracji studentów pierwszego roku, podkreślił: - Chciałbym, aby Uniwersytet od dzisiaj stał się dla was drugim domem. Studia to wysiłek zdobywania wiedzy, nabywania umiejętności i stopniowego realizowania marzeń, ale też czas na rozwijanie własnych pasji, zainteresowań i przyjaźni.

  Wykład inauguracyjny pt. „Wady rozwojowe i choroby genetyczne człowieka w sztuce” wygłosił prof. Janusz Limon, prezes gdańskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk. Wydarzenie uświetnił koncert Akademickiego Chóru UG.

  Na pierwszy rok studiów w roku akademickim 2018/2019 uczelnia przyjęła ponad 10 tysięcy studentów, z czego niemal 8 tysięcy to studenci studiów stacjonarnych, a ponad 2 tysiące stanowią studenci studiów niestacjonarnych. Dodajmy, że są to liczby, które jeszcze się zmienią, ponieważ wciąż trwa rekrutacja. Dokładne dane będą znane na koniec października.

  W roli studentki I roku filologii germańskiej zadebiutowała Weronika Paszkiewicz.

  - Troszkę się denerwuję, jeszcze nikogo nie znam, szczególnie, że przyjechałam na studia do Gdańska z Białorusi – powiedziała nam.
  - Interesuję się germanistyką, w przyszłości chciałabym zostać tłumaczem symultanicznym – dodała.

  Warto zaznaczyć, że w tym roku największym zainteresowaniem kandydatów cieszyły się: Filologia angielska (10,74 kandydatów na miejsce), Psychologia – 10,44, Zarządzanie instytucjami artystycznymi, specjalność menedżerska – 10,08, Skandynawistyka – 9,17, Psychologia pracy i biznesu – 8,78, Kryminologia – 8,28, Psychoseksuologia – 7,18, Bezpieczeństwo narodowe – 6,44, Sinologia – 6,03, Genetyka i biologia eksperymentalna – 6,03 (jest to nowy kierunek w roku akademickim 2018/2019).

  W zakresie kierunków ścisłych i związanych z naukami ścisłymi największym zainteresowaniem cieszyły się Genetyka i biologia eksperymentalna (6,03 kandydata na miejsce), Informatyka (4,71), Biotechnologia (3,46) i Biologia medyczna (3,06).

  Na Uniwersytecie Gdańskim można studiować 78 kierunków w zakresie 223 specjalności. W roku akademickim 2018/2019 zostały uruchomione nowe kierunki, m.in. Genetyka i biologia eksperymentalna oraz Ochrona zasobów przyrodniczych. Programy studiów powstają we współpracy z praktykami, ekspertami w poszczególnych dziedzinach. Uczelnia wykorzystuje w tym zakresie wiedzę i doświadczenie przyszłych pracodawców, którzy stwarzają także możliwości atrakcyjnych praktyk i staży.

  Gdańska uczelnia uzyskuje bardzo dobre notowania w międzynarodowych rankingach. Jako jedna z 14 polskich szkół wyższych znalazła się wśród tysiąca najlepszych światowych uczelni akademickich w międzynarodowym rankingu QS World University Ranking 2019.
  Może również pochwalić się uzyskaniem 10 pozycji w rankingu uniRank Polish University Ranking 2018. Uczelnia znalazła się także na liście najlepszych uniwersytetów na świecie w Światowym Rankingu Dziedzinowym (ShanghaiRanking's Global Ranking of Academic Subjects 2018) w dyscyplinie Environmental Science & Engineering. Warto też zauważyć obecność Uniwersytetu Gdańskiego w Emerging Economies University Ranking 2018.

  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  ala (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  zazdro, jejciu wiecie czy jakimś cudem są jeszcze uczelenie gdzie mogłabym się zapisać? :)


  Zdjęcie autora komentarza
  WSB studia I stopnia

  onlineekspert.wsb

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Witam! Ala rekrutacja na studia I stopnia jest jeszcze otwarta w oddziałach WSB. Na stronie wsb.pl/kandydaci/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci znajdziesz szczegóły naszej oferty - wykaz...rozwiń całość

  Witam! Ala rekrutacja na studia I stopnia jest jeszcze otwarta w oddziałach WSB. Na stronie wsb.pl/kandydaci/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci znajdziesz szczegóły naszej oferty - wykaz kierunków oraz specjalności. Zapraszam!

  Pozdrawiam, Renata Mazur
  Online Ekspert WSB Studia I stopniazwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  ala (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  oooooo super bardzo dziękuję za odpowiedź! przeglądam Państwa ofertę na stronie, wygląda ciekawie, a jest szansa na stypendium?


  Zdjęcie autora komentarza
  WSB studia I stopnia

  onlineekspert.wsb

  Zgłoś naruszenie treści

  Witam! Ala, podejmując studia I stopnia w naszych oddziałach możesz liczyć na skorzystanie z następujących rodzajów stypendiów: za wyniki w nauce, socjalnego, dla wyróżniających się, sportowego...rozwiń całość

  Witam! Ala, podejmując studia I stopnia w naszych oddziałach możesz liczyć na skorzystanie z następujących rodzajów stypendiów: za wyniki w nauce, socjalnego, dla wyróżniających się, sportowego oraz MNiSW. Więcej na stronie: wsb.pl/kandydaci/studia-i-stopnia/stypendia-i-znizki

  Pozdrawiam, Renata Mazur
  Online Ekspert WSB Studia I stopniazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Kler"

  bbb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Co tam robi biskup, który jest pierwowzorem bohatera z filmu Kler? Minę jednak ma nietęgą. ;(

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ynteligent ps "Motorek"

  Synekura czeka na wybory ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Ynteligent syn agenta wplywu rowniez na Inaugracji,czy podzieli sie swoimi madrosciami z studentami jak jego ojciec dr hab. nauk politycznych "Bolek" !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ynteligent ps "Motorek"

  Synekura czka na wybory ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Ynteligent syn agenta wplywu rowniez na Inaugracji,czy podzieli sie swoimi madrosciami z studentami jak jego ojciec dr hab. nauk politycznych "Bolek" !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Inauguracja ... 2018/2019.

  x (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Poczekamy, ... zobaczymy ! ... jak przełoży się to "na wyższy poziom cywilizacyjny społeczeństwa. Jak dotąd: "My sobie, a ... oni sobie !!!.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  MISTRZOWIE URODY Najlepsi fryzjerzy, kosmetyczki, stylistki i salony urody - zagłosuj na faworytów

  MISTRZOWIE URODY Najlepsi fryzjerzy, kosmetyczki, stylistki i salony urody - zagłosuj na faworytów

  POLECAMY:

  POLECAMY: "Sekrety gdyńskich kamienic" - do kupienia w naszej księgarni

  Przyznaj Gryfa Medialnego! Zagłosuj na firmy z Pomorza

  Przyznaj Gryfa Medialnego! Zagłosuj na firmy z Pomorza