Inauguracja nowego roku akademickiego na Uniwersytecie...

  Inauguracja nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Gdańskim 2018. 30 tys. studentów rozpoczyna naukę

  (KGK)

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Inauguracja roku na Uniwersytecie Gdańskim. 30 tys. studentów
  1/36

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Przemek Świderski

  28 tysięcy studenów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych rozpoczęło nowy rok akademicki na Uniwersytecie Gdańskim. Na pierwszy rok studiów uczelnia przyjęła ponad 10 tysięcy studentów. W dniu inauguracji Uniwersytet Gdański otrzymał od Wicepremiera Jarosława Gowina, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego obligacje skarbowe na finansowanie zadań inwestycyjnych w kwocie 31 825 000 złotych. Właśnie odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2018/2019.
  Wydarzenie odbyło się 1 października 2018 roku w Sali Teatralnej budynku Neofilologii na terenie Bałtyckiego Kampusu UG.

  Tradycyjnie inauguracja roku akademickiego rozpoczęła się wprowadzeniem orszaku Senatu Uniwersytetu Gdańskiego i uroczystym odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie głos zabrał rektor uczelni prof. Jerzy Gwizdała, który przywitał wszystkich zebranych gości.

  Zobacz galerię

  JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Piotr Gwizdała w swoim wystąpieniu przypomniał sukcesy naukowców i studentów w minionym roku, podziękował całej społeczności akademickiej UG za zaangażowanie i pracę na rzecz uczelni.

  - Kolejne lata rozwoju Uniwersytetu cechować będzie tworzenie nowej jakości w kształceniu, badaniach naukowych i współpracy z otoczeniem. Kształcenie obejmie szerszy wachlarz kierunków wzbogaconych o nowe wartościowe treści programowe przekazywane innowacyjnymi metodami nauczania. Badania naukowe będą realizowane zaawansowanymi metodami i obejmą nowe obszary tematyczne odpowiadające potrzebom współczesnego świata, kraju i regionu. Wzmacnianie potencjału rzeczowego i kapitału intelektualnego będzie się odbywało w ramach coraz intensywniejszych powiązań z partnerami zagranicznymi i krajowymi - zapowiedział.

  Zwracając się do licznie zgromadzonych na inauguracji studentów pierwszego roku, podkreślił: - Chciałbym, aby Uniwersytet od dzisiaj stał się dla was drugim domem. Studia to wysiłek zdobywania wiedzy, nabywania umiejętności i stopniowego realizowania marzeń, ale też czas na rozwijanie własnych pasji, zainteresowań i przyjaźni.

  Wykład inauguracyjny pt. „Wady rozwojowe i choroby genetyczne człowieka w sztuce” wygłosił prof. Janusz Limon, prezes gdańskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk. Wydarzenie uświetnił koncert Akademickiego Chóru UG.

  Na pierwszy rok studiów w roku akademickim 2018/2019 uczelnia przyjęła ponad 10 tysięcy studentów, z czego niemal 8 tysięcy to studenci studiów stacjonarnych, a ponad 2 tysiące stanowią studenci studiów niestacjonarnych. Dodajmy, że są to liczby, które jeszcze się zmienią, ponieważ wciąż trwa rekrutacja. Dokładne dane będą znane na koniec października.

  W roli studentki I roku filologii germańskiej zadebiutowała Weronika Paszkiewicz.

  - Troszkę się denerwuję, jeszcze nikogo nie znam, szczególnie, że przyjechałam na studia do Gdańska z Białorusi – powiedziała nam.
  - Interesuję się germanistyką, w przyszłości chciałabym zostać tłumaczem symultanicznym – dodała.

  Warto zaznaczyć, że w tym roku największym zainteresowaniem kandydatów cieszyły się: Filologia angielska (10,74 kandydatów na miejsce), Psychologia – 10,44, Zarządzanie instytucjami artystycznymi, specjalność menedżerska – 10,08, Skandynawistyka – 9,17, Psychologia pracy i biznesu – 8,78, Kryminologia – 8,28, Psychoseksuologia – 7,18, Bezpieczeństwo narodowe – 6,44, Sinologia – 6,03, Genetyka i biologia eksperymentalna – 6,03 (jest to nowy kierunek w roku akademickim 2018/2019).

  W zakresie kierunków ścisłych i związanych z naukami ścisłymi największym zainteresowaniem cieszyły się Genetyka i biologia eksperymentalna (6,03 kandydata na miejsce), Informatyka (4,71), Biotechnologia (3,46) i Biologia medyczna (3,06).

  Na Uniwersytecie Gdańskim można studiować 78 kierunków w zakresie 223 specjalności. W roku akademickim 2018/2019 zostały uruchomione nowe kierunki, m.in. Genetyka i biologia eksperymentalna oraz Ochrona zasobów przyrodniczych. Programy studiów powstają we współpracy z praktykami, ekspertami w poszczególnych dziedzinach. Uczelnia wykorzystuje w tym zakresie wiedzę i doświadczenie przyszłych pracodawców, którzy stwarzają także możliwości atrakcyjnych praktyk i staży.

  Gdańska uczelnia uzyskuje bardzo dobre notowania w międzynarodowych rankingach. Jako jedna z 14 polskich szkół wyższych znalazła się wśród tysiąca najlepszych światowych uczelni akademickich w międzynarodowym rankingu QS World University Ranking 2019.
  Może również pochwalić się uzyskaniem 10 pozycji w rankingu uniRank Polish University Ranking 2018. Uczelnia znalazła się także na liście najlepszych uniwersytetów na świecie w Światowym Rankingu Dziedzinowym (ShanghaiRanking's Global Ranking of Academic Subjects 2018) w dyscyplinie Environmental Science & Engineering. Warto też zauważyć obecność Uniwersytetu Gdańskiego w Emerging Economies University Ranking 2018.

  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  ala (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  zazdro, jejciu wiecie czy jakimś cudem są jeszcze uczelenie gdzie mogłabym się zapisać? :)


  Zdjęcie autora komentarza
  WSB studia I stopnia

  onlineekspert.wsb

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Witam! Ala rekrutacja na studia I stopnia jest jeszcze otwarta w oddziałach WSB. Na stronie wsb.pl/kandydaci/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci znajdziesz szczegóły naszej oferty - wykaz...rozwiń całość

  Witam! Ala rekrutacja na studia I stopnia jest jeszcze otwarta w oddziałach WSB. Na stronie wsb.pl/kandydaci/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci znajdziesz szczegóły naszej oferty - wykaz kierunków oraz specjalności. Zapraszam!

  Pozdrawiam, Renata Mazur
  Online Ekspert WSB Studia I stopniazwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  ala (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  oooooo super bardzo dziękuję za odpowiedź! przeglądam Państwa ofertę na stronie, wygląda ciekawie, a jest szansa na stypendium?


  Zdjęcie autora komentarza
  WSB studia I stopnia

  onlineekspert.wsb

  Zgłoś naruszenie treści

  Witam! Ala, podejmując studia I stopnia w naszych oddziałach możesz liczyć na skorzystanie z następujących rodzajów stypendiów: za wyniki w nauce, socjalnego, dla wyróżniających się, sportowego...rozwiń całość

  Witam! Ala, podejmując studia I stopnia w naszych oddziałach możesz liczyć na skorzystanie z następujących rodzajów stypendiów: za wyniki w nauce, socjalnego, dla wyróżniających się, sportowego oraz MNiSW. Więcej na stronie: wsb.pl/kandydaci/studia-i-stopnia/stypendia-i-znizki

  Pozdrawiam, Renata Mazur
  Online Ekspert WSB Studia I stopniazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Kler"

  bbb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Co tam robi biskup, który jest pierwowzorem bohatera z filmu Kler? Minę jednak ma nietęgą. ;(

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ynteligent ps "Motorek"

  Synekura czeka na wybory ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Ynteligent syn agenta wplywu rowniez na Inaugracji,czy podzieli sie swoimi madrosciami z studentami jak jego ojciec dr hab. nauk politycznych "Bolek" !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ynteligent ps "Motorek"

  Synekura czka na wybory ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Ynteligent syn agenta wplywu rowniez na Inaugracji,czy podzieli sie swoimi madrosciami z studentami jak jego ojciec dr hab. nauk politycznych "Bolek" !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Inauguracja ... 2018/2019.

  x (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Poczekamy, ... zobaczymy ! ... jak przełoży się to "na wyższy poziom cywilizacyjny społeczeństwa. Jak dotąd: "My sobie, a ... oni sobie !!!.

  Egzamin ósmoklasisty - próbne testy

  WIDEO

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  "Pomaganie przez gotowanie". Nasza akcja charytatywna!

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Bałtyckiego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Bałtyckiego

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!