18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inauguracja Gdańskiego Festiwalu Rzeźb z Piasku i Festiwalu Sztuki Tutejszej TUTART

Agata Cymanowska
Rzeźby z gdańskiego festiwalu - na pierwszym planie rzeźba przedstawiająca kobiety przy studni w Sudanie
Rzeźby z gdańskiego festiwalu - na pierwszym planie rzeźba przedstawiająca kobiety przy studni w Sudanie Przemek Świderski
Przez dwanaście dni, od rana do wieczora, dwunastu rzeźbiarzy z Trójmiasta i Wrocławia z dwóch i pół tysiąca ton piasku tworzyło czternaście rzeźb. Najmniejsza ma 3 m, największa prawie 8 m. Inauguracja czwartej edycji Gdańskiego Festiwalu Rzeźb z Piasku rozpocznie się dzisiaj o godz. 13.30 przy dużym parkingu na gdańskiej Zaspie.

- Orkiestra Dęta "Pstrong" przemaszeruje deptakiem w stronę mola w Brzeźnie, a następnie w kierunku wejścia na plażę nr 57, gdzie znajdują się rzeźby - zapowiada Andrzej Stelmasiewicz, prezes Fundacji Wspólnota Gdańska, pomysłodawca i organizator festiwalu. - Tam z godzinnym koncertem wystąpi Big Band Ireneusza Stromskiego (od 14.30).

ZOBACZ ZDJĘCIA Z BUDOWY RZEŹB

Tegoroczny plener rzeźby z piasku odbywa się pod hasłem "Solidarność Narodów, Solidarność Ludzi", ale choć inspiracją dla organizatorów była trzydziesta rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych, wymowa jest bardziej uniwersalna. Rzeźby przedstawiają osoby, które w znaczący sposób przyczyniły się do utrzymania pokoju na świecie oraz propagowania idei solidarności i wzajemnej pomocy. Jest więc rzeźba dalajlamy XIV, Lecha Wałęsy, łącznie z siedmioma innymi laureatami Pokojowej Nagrody Nobla (największa rzeźba), Matki Teresy z Kalkuty, Jana Pawła II wśród przedstawicieli innych religii, Ireny Sendlerowej, Martina Luthera Kinga, Raya Charlesa, Bono, Angeliny Jolie, ale i takich symboli, jak studnia w Sudanie odnosząca się do kampanii Polskiej Akcji Humanitarnej, Łańcuch Bałtycki czy wolontariusz pchający wózek inwalidzki. Będzie też można zobaczyć m.in. rzeźby przedstawiające herby Gdańska, Sopotu i Gdyni.

- Jako zapowiedź tego, czym chcemy zajmować się podczas kolejnych edycji festiwalu, zaprezentujemy dwie rzeźby fauny i flory Bałtyku - dodaje Ewa Topolan, artystka rzeźbiarka, autorka projektów piaskowych rzeźb. - Chcielibyśmy w ten sposób edukować i uświadamiać, a także promować działania proekologiczne. A przy okazji rzeźbienie wielkich robaków sprawia mnóstwo frajdy.

Gdańsk Przymorze (wejście na plażę nr 57, na wysokości ul. Obrońców Wybrzeża), oficjalna inauguracja dziś o godz. 15.30, bilety w cenie od 2 do 8 zł. Dostępne też karnety. Festiwal rzeźb potrwa do 31 sierpnia, a TUTART do 4 lipca.

Dużo dobrej muzyki

Plenerowi rzeźby towarzyszy trzecia edycja Festiwalu Sztuki Tutejszej TUTART. W programie Werona w Gdańsku, czyli koncert słynnych ariii operowych, Ikenga Drummers, A'FREAK-AN-PROJEKT - muzyka skomponowana przez Wojtka Staroniewicza, wzbogacona projekcją multimedialną Rafała Chomika i Adama Przybysza oraz koncert zespołu Łyczacza. Będzie też można posłuchać piosenek Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Elizy Banasik, Elżbiety Czyż i Piotra Kajetana Matczuka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki