Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile zysku dają lokaty bankowe? Zdecydowanie mniej niż wynosi inflacja

Jacek Klein
Jacek Klein
Jeszcze kilka miesięcy temu mogliśmy mówić o średnim „opromilowaniu”, a nie oprocentowaniu lokat w bankach. Oferty dawały odsetki na poziomie zera. Dzisiaj banki oferują już kilka procent od kapitału. Inflacja jednak i tak pożera zysk z naddatkiem i lokaty realnie przynoszą straty.

Lokaty i rachunki oszczędnościowe w bankach dają coraz lepsze odsetki. Co drugi bank poprawił w grudniu ofertę dla oszczędzających - wynika z danych zebranych przez HRE Investments.

Kilka z rzędu podwyżek stóp procentowych przez RPP zaowocowała lepszą ofert a oszczędnościową w bankach.

- W efekcie podwoiła się liczba propozycji, w ramach których banki kuszą oprocentowaniem na poziomie 3 proc. Są to oczywiście rozwiązania limitowane - skierowane najczęściej do nowych klientów i z limitem kwoty, którą można zainwestować. Nastąpił też wysyp lokat i rachunków oszczędnościowych, w przypadku których oprocentowanie ma dwójkę z przodu. W tym gronie przeważnie też mamy do czynienia z ograniczeniami (dla nowych środków, z określeniem maksymalnej kwoty czy ograniczeniem okresu lokowania środków). Jeśli ktoś poszukuje ofert, które pozwalają ulokować pieniądze na dłużej niż kilka miesięcy, nie może skorzystać z ofert dla nowych klientów i dysponuje kwotą sześciocyfrową, to może liczyć w bankach na oprocentowanie na poziomie maksymalnie 1-2 proc. w skali roku - komentują Bartosz Turek i Oskar Sękowski z HRE Investments.

Ile można zyskać lokując oszczędności na 12 miesięcy w banku?

Ile zysku dają lokaty bankowe? Zdecydowanie mniej niż wynosi inflacja

Górny limit to 3 proc. Trzeba mieć przy tym świadomość, że przeciętna oferta, którą znajdziemy w banku może znacznie odbiegać od tych najlepszych, którymi chwalą się dziś te instytucje.

Przeciętna oferta to w dalszym ciągu mniej niż 1 proc. w skali roku.

- Już niedługo ta granica zostanie jednak przekroczona. Mało tego, jeśli zgodnie z rynkowymi przewidywaniami faktycznie podstawowa stopa procentowa dojdzie do poziomu 3,5 - 4,0 proc., to i przeciętne oprocentowanie bankowych lokat może zacząć w końcu wynosić około 2 proc. Do takich zmian droga jest jednak jeszcze daleka. Jest to raczej perspektywa końcówki 2022 roku lub dopiero roku 2023 - oczywiście o ile bieżące prognozy się sprawdzą. A trzeba pamiętać, że w ostatnich miesiącach czy tygodniach, rynkowe przewidywania mogą się zmieniać jak w kalejdoskopie - dodają analitycy HRE Investments.

Takie odsetki i tak nie pokryją straty wartości pieniądza wynikającej z rekordowej inflacji. W grudniu według danych GUS wzrost cen zbliżył się do 9 proc. w skali roku. Niewykluczone że styczeń pokaże dwucyfrową inflację.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki