MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Historyczny sztandar ZiW RP przekazany do muzeum w Pruszczu. Medale i odznaczenia dla zasłużonych

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
W Faktorii w Pruszczu Gdańskim uroczyście przekazano historyczny sztandar ZIW RP do muzeum miasta Pruszcza
W Faktorii w Pruszczu Gdańskim uroczyście przekazano historyczny sztandar ZIW RP do muzeum miasta Pruszcza Danuta Strzelecka
Historyczny sztandar - historyczna chwila. Podczas uroczystej sesji Rady Miasta przekazano historyczny sztandar Związku Inwalidów Wojennych RP oddział w Pruszczu Gdańskim do pruszczańskiego muzeum - Domu Wiedemanna. W trakcie wydarzenia zostali także odznaczeni medalami zasłużeni dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, a członkowie ZIW RP przybliżyli mieszkańcom Pruszcza, jak działali lata temu.

Sztandar ZIW RP trafił do muzeum Pruszcza

To była historyczna chwila. Sztandar Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej oddział w Pruszczu Gdańskim ufundowany w 1964 roku przez społeczeństwo Pruszcza Gdańskiego i powiatu gdańskiego został dzisiaj podczas uroczystej sesji Rady Miasta Pruszcz Gdański przekazany do muzeum miasta Pruszcza Gdańskiego - Dom Wiedemanna. W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego, radni, samorządowcy.

Prezes Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej oddział w Pruszczu Gdańskim przypomniał początki związku.

- Przelana krew ma jeden kolor. Nie jest ważne, skąd jest - z pierwszej czy drugiej armii, ze wschodu czy zachodu, AK czy BK. Jesteśmy organizacją apolityczną tak jak żołnierze II Rzeczypospolitej - mówi Józef Kaczor, prezes Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej oddział w Pruszczu Gdańskim. - Dewizą związku jest Bóg, Honor, Ojczyzna. Związek Inwalidów Wojennych RP jest najstarszą organizacją kombatancką w Polsce, skupia żołnierzy z różnych frontów, armii i przynależności państwowej, politycznej czy rasowej, czy religijnej. [..]

- W Pruszczu Gdańskim 17 czerwca 1947 roku powołano koło Związku Inwalidów Wojennych - opowiada prezes. - W zebraniu założycielskim brało udział 42 inwalidów wojennych i 12 kobiet podopiecznych. Podstawowym celem związku było roztaczanie pomocy nad członkami ze szczególnym naciskiem na niesienie pomocy najciężej poszkodowanym, z położeniem głównej uwagi na przywracaniu inwalidów zdolności do pracy i ich zatrudnieniu. 18 grudnia 1950 roku Związek Inwalidów Wojennych został rozwiązany. [...] Po odwilży politycznej w 1956 roku przy ulicy Krótkiej reaktywowano oddział w Pruszczu Gdańskim. Społeczeństwo Pruszcza Gdańskiego i powiatu gdańskiego ufundowało dla oddziału ZIW RP sztandar - symbol męczeństwa, honoru i godności inwalidy wojennego w działalności i służbie dla Rzeczypospolitej Polskiej.

Uroczystość wręczenia odbyła się 15 czerwca 1964 roku. W 1998 roku dokonano uaktualnienia symboli znajdujących się na posiadanym sztandarze.
- Po upływie 60 lat w dniu dzisiejszym przekazujemy sztandar do muzeum miasta - mówi prezes Kaczor.

Stanisław Skrzypski, członek zarządu głównego Związku Inwalidów Wojennych w Warszawie podziękował burmistrzowi Pruszcza Gdańskiego za wszelkie działania na rzecz inwalidów wojennych podejmowanych przez lata.

- Tak się złożyło, że niemal 50 lat temu zostałem skierowany do Pruszcza Gdańskiego w celu wykonywania dalszych czynności na rzecz obronności kraju. I po kilku miesiącach, miałem tę przyjemność, że spotkałem się z ogromną ilością inwalidów wojennych - mówi Stanisław Skrzypski. - Chcę podkreślić, że w powiecie gdańskim pruszczańskim oraz okolicznych powiatów znajdowały się całe wsie tzw. wojskowe. Było tak, ponieważ najczęściej ostatnim rozkazem dowódców w czasie demobilizacji było - jedźcie w Polskę, przyjmujcie gospodarstwa, przedsiębiorstwa państwowe, przygotowujcie je do nowej struktury gospodarczej. I to zadanie żołnierze w wielu przypadkach realizowali.

- Żołnierze 49 Pułku Śmigłowców Wojskowych zgodnie z wolą i potrzebą zajmowali się byłymi żołnierzami frontowymi a szczególnie inwalidami wojennymi - mówi dalej Stanisław Skrzypski. - Pomagali im gospodarstwach w czasie wykopków, żniw. Po skończonej służbie wojskowej zgodnie z wewnętrzną potrzebą wstąpiłem do Związku Inwalidów Wojennych RP w Pruszczu Gdańskim. Przez wiele lat z miastem robiliśmy wiele, alby zadośćuczynić tym, którzy w przeszłości ponieśli dużo dla Rzeczypospolitej i powojnie brali udział w odbudowie miast i miejscowości. Dziękuje za lata wspólnej pracy na rzecz inwalidów wojennych, na rzecz która mieści się najskrytszych i najważniejszych działaniach ludzkich.

- Muzeum miasta Pruszcza Gdańskiego przejmuje sztandar, pod którym pracowałem niemal 50 lat. Przekazuję także książkę pod wymownym pod tytułem "Walczyli i pracowali dla Polski" - trzy słowa, a jakże wymowne. Brałem udział w opracowaniu tej książki, w zespole redakcyjnym. Przekazuję tę książkę w przeświadczeniu, że pamięć o ich dokonaniach zostanie utrwalona w pamięci młodego pokolenia - dodał Stanisław Skrzypski.

Podczas uroczystości pułkownik Zbigniew Drozdek, prezes Okręgu Związku Żołnierzy Wojska Polskiego wręczył wyróżnienia członkom związku i osobom współpracującym i działającym na rzecz Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

  • Krzyż komandorski Związku Żołnierzy Wojska Polskiego otrzymał pułkownik Ryszard Łotysz
  • Medal pamiątkowy - st. chorąży sztabowy Józef Kaczor
  • Medal pamiątkowy - rotmistrz Adam Zając
  • Medal złoty - Aleksander Czaja
  • Medal srebrny - Tadeusz Nasiadko

ZOBACZ TAKŻE: Studenci UTW w Pruszczu Gdańskim zakończyli rok akademicki. Były podziękowania i występy!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki