Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia religijnego kultu

Maciej Wajer
Nawet w najmniejszych miejscowościach powiatu kościerskiego widać wielkie przywiązanie mieszkańców do wyznania katolickiego.

Debrzyno, Szenajda oraz Rotembark – to jedne z najmniejszych miejscowości zlokalizowanych na terenie gminy Kościerzyna. Pomimo tego, że nie należą do największych, to również na ich terenie można spotkać wiele obiektów sakralnych, aczkolwiek żaden z nich nie jest świątynią.

Debrzyno jest malutką wsią, która nota bene jest częścią składową sołectwa Juszki. Na początku XX wieku we wsi mieszkało nieco ponad 20 mieszkańców. Warto zaznaczyć, że wszyscy byli wyznania katolickiego. W pobliżu leśnictwa, niedaleko drogi prowadzącej do stolicy powiatu kościerskiego, można zauważyć Bożą Mękę. Z informacji zamieszczonych w szkolnej kronice możemy się dowiedzieć się, że postawiono go w 1926 roku. Było to z pewnością wielkie wydarzenie dla lokalnej społeczności, ponieważ odnotowano je w szkolnej kronice. Po II wojnie światowej postawiono w tym samym miejscu nowy krzyż.

Niedaleko od Debrzyna zlokalizowana jest wieś Szenajda. Obecnie należy ona do parafii Świętej Trójcy w Kościerzynie. Historyczne źródła o tej miejscowości wspominają już w XV wieku. Nazwa miejscowości ma pochodzenie niemieckie i luźnym tłumaczeniu oznacza „piękny gaj”. We wiosce spotkać możemy jeden krzyż, który znajduje się w jej centrum. Jak podkreślają najstarsi mieszkańcy Szenajdy stał on w tym samym miejscu „od zawsze”.

W tym samym rejonie znajduje się również miejscowość Rotembark. W odróżnieniu od Szenajdy, pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z końca XVIII wieku. Jako ciekawostkę można podać fakt, że to właśnie w tej wiosce urodził się wybitny działacz kaszubski Franciszek Sędzicki. O roli, jaką odgrywał na tym terytorium świadczy fakt, że szkoła, która funkcjonowała w tej miejscowości nosiła jego imię. W okresie dwudziestolecia międzywojennego we wsi żyło ponad 230 mieszkańców i wszyscy byli wyznania katolickiego. Ich liczna zmniejszyła się w wyniku II wojny światowej. We wsi znajdują się trzy sakralne obiekty. Pierwszy z nich można spotkać przy skrzyżowaniu dróg Kościerzyna-Juszki i Mały Podleś-Rotembark. Nawet najstarsi mieszkańcy nie są w stanie powiedzieć, kiedy został postawiony. Z kolei w centrum miejscowości możemy się natknąć na kapliczkę poświęconą Matce Bożej. Według relacji mieszkańców, została wybudowana w latach 20. XX wieku. Co ciekawe, w trakcie wojny, pewien Niemiec nakazał jej rozbiórkę, jednak zdecydował się na ten krok, by ochronić kapliczkę przed zniszczeniem przez hitlerowców. Po wojnie, stanęła w tym samym miejscu. Natomiast kolejny krzyż znajduje się nieco poza miejscowością, w pobliżu drogi prowadzącej do Lizaków. Postawiono go jeszcze przed wojną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki