Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia religijnego kultu

Maciej Wajer
Kaliska są kolejną miejscowością, gdzie nie brakuje obiektów związanych z religijnym kultem.

Miejscowością, na terenie której znajdują się liczne symbole religijnego kultu, są Kaliska w gminie Kościerzyna. Pierwsze wzmianki na temat tej wsi, która należała do Demetriusza Wejhera pochodzą z XVII wieku. Dowiadujemy się z nich, że w miejscowości tej żyło 10 gospodarzy. Sytuacja ludnościowa zmieniła się w radykalny sposób około 100 lat później. Wówczas, wieś należała do jednych z najbardziej zaludnionych. Żyło tam prawie 130 mieszkańców. Wiemy również, że pod koniec XVIII wieku działała tam szkoła. Jeśli chodzi o kwestie wyznaniowe, to pierwsze dane na ten temat pochodzą z końca XIX stulecia. Wtedy, w Kaliskach była wyraźna dominacja ewangelików. Było ich ponad 330, natomiast katolików zaledwie 21. We wsi funkcjonowała również karczma, a także szkoła ewangelicka. Co ciekawe, stosunki wyznaniowe nie zmieniły się w radykalny sposób nawet po odzyskaniu niepodległości przez Polskę i włączeniu tych ziem do odradzającego się państwa. Pod koniec lat 20. XX wieku, we wsi żyło prawie 270 ewangelików, a niecałe 60 to katolicy.

Jeśli chodzi o symbole katolickiego kultu, to wiemy, że jeden z pierwszych krzyży został postawiony w centrum miejscowości, tuż po zakończeniu II wojny światowej, dokładnie w 1946 roku. Postawiono go, jako wyraz podziękowania za zakończenie działań wojennych. Już wtedy spotykali się tam mieszkańcy, by odmawiać modlitwę różańcową. W latach 70. XX wieku, mieszkańcy Kalisk ufundowali zupełnie nowy krzyż. Sprawa postawienia go okazała się niezwykle trudna, ponieważ tego rodzaju kwestie musiały być konsultowane z przedstawicielami lokalnych władz. Ze względu na to, że wówczas w Urzędzie Miasta i Gminy działał pracownik do spraw religii, pomysł mieszkańców spotkał się z niezbyt przychylną postawą władz gminnych. Pomimo trudności, mieszkańcy i tak postawili nowy obiekt kultu religijnego.

Kolejne krzyże postawiono w latach 90. minionego wieku, oraz w 2007 roku. Warto też wspomnieć, że na terenie Kalisk nie brakuje innych obiektów sakralnych, które znajdują się na prywatnych posesjach. Niektóre z nich są wyrazem podziękowania za szczęśliwy powrót z obozów koncentracyjnych. Jak zaznacza ks dr Leszek Jażdżewski w swej publikacji na temat krzyży i kapliczek w gminie Kościerzyna, ciekawy obiekt sakralny zlokalizowany jest przy drodze w kierunku Sikorzyna. Zdaniem mieszkańców został on postawiony ponad 100 lat temu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki