Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia kościerskiej Cegielni

Maciej Wajer
Na terenie Kościerzyny mogło być kilka miejsc, gdzie produkowano cegły.

Nazwa Cegielnia jest znana mieszkańcom Kościerzyny. Skąd wzięła swoją nazwę? Odpowiedź na to pytanie próbował znaleźć Krzysztof Jażdżewski, dyrektor Ziemi Kościerskiej. Obecnie nazwę tę nosi fragment miasta wzdłuż starego traktu z Kościerzyny do Chojnic ciągnący się od ulicy Chojnickiej, aż do Starego Nadleśnictwa. Nazwa tego terenu mogłaby wskazywać, że niegdyś działała tam cegielnia.

- Niestety, nie jest to takie oczywiste - stwierdza Krzysztof Jażdżewski. - Aby wyjaśnić to zagadnienie, musimy przenieść się na koniec XVIII wieku, kiedy to w lesie przy chojnickim trakcie odnotowano pierwszą na tym obszarze śródleśną osadę o nazwie Halbmeister. Nazwa ta mogła pochodzić od nazwiska właściciela lub wskazywać na jakąś grupę zawodową. W 1820 roku osadę tę zamieszkiwały zaledwie 2 osoby. Trudno powiedzieć, czym się trudniły. Faktem jest, iż takie śródleśne osady zamieszkiwali zazwyczaj ludzie związani z jakąś formą przemysłu. Jako przykład można podać miejską cegielnię umiejscowioną w lesie należącym do Kościerzyny. Założono ją na początku XIX wieku.

Obiekt, o którym wspomina dyrektor Jażdżewski, był miejscem produkcji cegieł oraz dachówek. Miało to ścisły związek z rozwojem Kościerzyny. Warto podkreślić, że na początku XIX wieku w mieście było zaledwie sześć domów z cegły z ceglanymi dachówkami. Natomiast 25 lat później, miejscowy ceglarz Wojciech Dolizer musiał wyprodukować ponad 20 tys. cegieł oraz 18 tys. dachówek. Za swoją pracę otrzymywał nie tylko pieniądze, ale też alkohol w postaci wódki i piwa.

Zupełnie nową cegielnię wybudowano w połowie XIX wieku. Została ona zlokalizowana przy drodze z Kościerzyny do Nowego Klincza. W pobliżu cytowanej wyżej osady Halbmeister, w 1824 roku wybudowano kolejną osadę o nazwie Ziegelberg. Ta nazwa może jednoznacznie wskazywać, że w tym miejscu mogła być produkowana cegła, ponieważ oznacza ona Ceglaną Górę.

- Ludzie zamieszkujący Ceglaną Górę z pewnością nie utrzymywali się z rolnictwa - dodaje dyrektor. - Dobitnie świadczy o tym brak gruntów uprawnych.

Warto też wspomnieć, że nazwa Cegielnia, która zastąpiła Ceglaną Górę, weszła do oficjalnego nazewnictwa już po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, dokładnie w 1920 roku.

Zdaniem naszego rozmówcy, można też stwierdzić, że majątek Cegielnia nigdy nie stanowił jednego, zwartego wielkohektarowego obszaru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki