MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Henryk Wieliczka ps. "Lufa" doczeka się godnego pochówku. Szczątki jednego z "Żołnierzy Wyklętych" zostaną złożone do grobu

Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Henryk Wieliczka ps. "Lufa" doczekał się godnego pochówku. Jego szczątki zostaną złożone do grobu w Lublinie.
Henryk Wieliczka ps. "Lufa" doczekał się godnego pochówku. Jego szczątki zostaną złożone do grobu w Lublinie. Fot. IPN
29 czerwca 2022 roku odbędzie się uroczysty pogrzeb państwowy z ceremoniałem wojskowym, doczesnych szczątków Henryka Wieliczki ps. „Lufa” – Żołnierza Wyklętego, dowódcy 4. Kadrowego Szwadronu 5. Brygady Wileńskiej AK, który został zamordowany 14 marca 1949 r. w więzieniu na Zamku w Lublinie. W pogrzebie wezmą udział dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej i dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN oraz dr Robert Derewenda, dyrektor Oddziału IPN w Lublinie.

Msza Święta w intencji Henryka Wieliczki będzie odprawiona w Kościele Garnizonowym w Lublinie o godzinie 11.00. Po Eucharystii kondukt pogrzebowy ulicami Lublina odprowadzi doczesne szczątki Bohatera na cmentarz przy ul. Lipowej w Lublinie.

Kim był "Lufa"?

Henryk Wieliczko „Lufa” urodził się 18 sierpnia 1926 roku w Wilnie. Od czerwca 1943 r. był żołnierzem AK w Obwodzie Postawskim. We wrześniu 1943 r. dołączył do oddziału kapitana Wincentego Mroczkowskiego „Zapory”, pozostałego po rozbitym przez partyzantkę sowiecką oddziale AK porucznika Antoniego Burzyńskiego „Kmicica”.

Po utworzeniu jesienią 1943 5. Brygady Wileńskiej AK wstąpił w jej szeregi, uczestnicząc w najważniejszych bitwach: z Niemcami – 31 stycznia 1944 r. pod Worzianami, oraz z partyzantką sowiecką – 2 lutego 1944 r. pod Radziszunami.

Po zakończeniu II wojny światowej "Lufa" nie odłożył broni i w dalszym ciągu toczył walki o wolną i niepodległą Polskę. Od połowy kwietnia 1946 roku pełnił funkcję zastępcy dowódcy oddziału kadrowego w odtwarzanej na Pomorzu brygadzie, a od początku maja 1946 r. – dowódcy 4. kadrowego szwadronu 5. Brygady Wileńskiej AK. Jego pododdział jako jedyny przemierzył kilkakrotnie Warmię i Mazury, znacząc swój szlak bojowy sukcesami. Szwadron dotrwał do amnestii 1947 r., kiedy uległ samorozwiązaniu.

Po demobilizacji pododdziału „Lufa” dołączył do działającej na Podlasiu 6. Brygady Wieleńskiej AK kpt. Władysława Łukasiuka „Młota”. Pozostawał oficerem bez przydziału w 3., a później 2. szwadronie.

Aresztowanie polskiego bohatera

"Lufa" został aresztowany w czasie drogi powrotnej z Lublina do oddziału, na stacji kolejowej Siedlce 23 czerwca 1948 r. Po przewiezieniu pod siedzibę Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego podjął próbę ucieczki, podczas której został postrzelony przez funkcjonariuszy milicji obywatelskiej. Został umieszczony w Szpitalu Powiatowym w Siedlcach, gdzie przeszedł operację. Przez trzy dni odmawiał składania zeznań, celem ochrony pozostających w lesie członków oddziału.

1 lipca 1948 r. został przekazany do dyspozycji WUBP w Lublinie i umieszczony w więzieniu na Zamku w Lublinie. Poddano go brutalnemu śledztwu. 24 lutego 1949 r. został skazany w trybie doraźnym przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie na karę śmierci. Wyrok wykonano 14 marca 1949 r. w lubelskim więzieniu na Zamku.

Doczekał się godnego pogrzebu

29 czerwca szczątki Henryka Wieliczki ps. "Lufa" zostaną złożone do grobu z należytymi honorami, takimi, na jakie zasłużył bohater powojennego podziemia niepodległościowego. Władze komunistyczne dążyły do całkowitego wymazania pamięci o polskich bohaterach, jednak dzięki działaniom Instytutu Pamięci Narodowej, pamięć o tych, którzy walczyli o to, abyśmy żyli w wolnej Polsce, została przywrócona na karty historii.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Henryk Wieliczka ps. "Lufa" doczeka się godnego pochówku. Szczątki jednego z "Żołnierzy Wyklętych" zostaną złożone do grobu - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki