Gmina Kartuzy

Akcja specjalna Gmina na 6
Minione lata po okresie transformacji ustrojowej w Polsce, zwłaszcza zaś czas obecnej kadencji władz samorządowych, upłynęły pod znakiem rozwoju gminy Kartuzy, która przeobraziła się w miejsce atrakcyjne do zamieszkania, inwestycji oraz odwiedzin w celach turystycznych.

Gmina Kartuzy sprzed 1989 roku i ta dzisiejsza to dwie odległe od siebie rzeczywistości. Możemy z pełnym przekonaniem stwierdzić, że głównym atutem Kartuz i najbliższych okolic jest przyjazne nastawienie właśnie do mieszkańców. Dlaczego?
Na realizację projektów inwestycyjnych, jak i projektów tzw. miękkich, Gminie Kartuzy w minionych dwóch latach udało się skutecznie pozyskać ze środków wewnętrznych 60 milionów złotych. To rekordowa kwota w historii kartuskiego samorządu. Wszyscy widzimy, ile ważnych inwestycji zostało zrealizowanych w ostatnim czasie na terenie gminy Kartuzy, na czele z oczekiwanym od wielu lat przez mieszkańców nadaniem nowego wizerunku centrum Kartuz!

Środki pozyskane przez Gminę Kartuzy znalazły (i jeszcze znajdą, bo kolejne inwestycje w Kartuzach oraz w sołectwach przed nami!) przełożenie na wzrost poziomu życia mieszkańców. Samorząd Gminy Kartuzy jest jednym z liderów województwa pomorskiego pod względem tempa rozwoju. Widać to na każdym kroku. Stawiamy na mieszkańców, którym na obszarze Gminy żyje się wygodniej i dostatniej.

Uruchomienie połączenia kolejowego Pomorskiej Kolei Metropolitalnej na linii Kartuzy – Gdańsk spowodowało nie tylko znaczny wzrost liczby turystów odwiedzających gminę, lecz także skok cywilizacyjny dla samych mieszkańców. Dojazd pociągiem z Kartuz do Trójmiasta stał się wygodniejszy, bezproblemowy, łatwo dostępny i tani. Dzięki kolei gmina Kartuzy nie znajduje się już aż, lecz tylko 35 kilometrów od Gdańska. To jedynie 45 minut drogi!

Szczególne znaczenie dla rozwoju Kartuz i reszty obszaru gminy Kartuzy ma realizacja projektu pn. Kompleksowa Rewitalizacja Centrum Kartuz, na który Gmina pozyskała ponad 14 mln złotych dofinansowania. Zatwierdzony przez Urząd Marszałkowski zakres realizacji projektu obejmuje szereg działań społecznych oraz infrastrukturalnych, które częściowo już zostały wcielone w życie. To wszystko dla mieszkańców, dla których kartuski Rynek już stał się miejscem spotkań, odpoczynku i odbywania imprez kulturalnych. Kolejne etapy prac w Kartuzach przed nami!

Trwa budowa kartuskiego dworca integracyjnego, który pomieści na piętrze bibliotekę, dzięki czemu dostęp mieszkańców gminy Kartuzy do kultury będzie łatwiejszy. Już niebawem zostanie przebudowany parking przy ul. Wzgórze Wolności. Powstaną także nowe ścieżki rowerowe w mieście (aż 8 kilometrów; w całej gminie, w tym na wsiach, zostanie wyznaczony szlak o długości 53 km, który wkrótce stanie się częścią Kaszubskiej Trasy Rowerowej!). Do Kartuz zawita także Rower Metropolitalny.

Szczególnym dowodem na to, że Gmina Kartuzy w swoich planach inwestycyjnych uwzględnia zdanie i potrzeby mieszkańców, są trzy jej najnowsze inicjatywy: realizowane w tym roku II edycja Funduszu Sołeckiego, I edycja Kartuskiego Budżetu Obywatelskiego oraz I edycja Kartuskich Inicjatyw Mieszkańców. Pierwszy z wymienionych projektów ma za zadanie spełnić oczekiwania i zaspokoić najpilniejsze potrzeby mieszkańców sołectw, które zostaną wskazane jako najpotrzebniejsze przez samych zainteresowanych. Drugi polega na realizacji wskazanych przez kartuzian inwestycji w mieście. Trzeci zaś, prócz osiągnięcia celu inwestycyjnego, spowoduje konsolidację lokalnej społeczności, której członkowie własnymi rękami wprowadza w życie wymyślony przez siebie projekt.

W ostatnim czasie w Gminie Kartuzy zostało zrealizowanych wiele inwestycji drogowych o znaczeniu strategicznym, jak i ważnych z punktu widzenia lokalnych społeczności. Został wybudowany I etap obwodnicy Kartuz wraz z chodnikiem i ścieżką rowerową na trasie Grzybno-Kartuzy. Gmina Kartuzy podjęła już starania o budowę II etapu obwodnicy Kartuz. Zakończyła się budowa II etapu ulicy Chmieleńskiej, stanowiącej małą obwodnicę Kartuz. Również mieszkańcy wielu wsi zyskali utwardzone odcinki lokalnych dróg. Te powstały w tym roku w Ręboszewie, Starej Hucie, Sianowskiej Hucie, Grzybnie, Brodnicy Górnej, Łapalicach, Bączu, Kiełpinie, Dzierżążnie, Mezowie, Kaliskach i Kosach.

Stanu i wyposażenia placówek oświatowych oraz wykorzystywanych możliwości edukacyjnych w szkołach w gminie Kartuzy mogą nam pozazdrościć samorządy większych miast! Została już przeprowadzona modernizacja energetyczna budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Kartuzach oraz Szkoły Podstawowej i przedszkola w Brodnicy Górnej. Zakończyła się termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Kolonii. W najbliższej przyszłości zostaną ocieplone budynki Zespołu Szkół w Kiełpinie oraz Ośrodka Geriatrycznego w Sianowie. W Pomieczyńskiej Hucie oraz Staniszewie jak nowe wyglądają strażnice OSP spełniające ważną rolę w obszarze bezpieczeństwa, lecz także na polu kultury małych wiejskich społeczności.

Tylko od września 2016 roku w Gminie Kartuzy zostało stworzonych łącznie siedem nowych oddziałów przedszkolnych dla dzieci, które nie osiągnęły jeszcze wieku szkolnego. Oddziały powstały w Kartuzach, Kiełpinie, Łapalicach i Staniszewie. Ilość miejsc dla najmłodszych zwiększyła się o 99. Właśnie powstają bezpieczne place zabaw dla dzieci w Łapalicach, Staniszewie i przy Szkoły Podstawowej nr 2 w Kartuzach. Wzbogacono o nowe urządzenia do zabawy plac zabaw w Staniszewie. Dbamy także o dostęp do kanalizacji. W planach jest skanalizowanie Brodnicy Górnej, Ręboszewa, Smętowa i Kosów.

Gmina Kartuzy to miejsce przyjazne mieszkańcom ze wspomnianych i wielu innych powodów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy na stronę Urzędu Miejskiego www.kartuzy.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki