Głosowanie nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla Jelitkowa zdjęte z obrad sesji Rady Miasta Gdańska

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Tomasz Bolt/Polskapresse
Udostępnij:
Decyzją Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku głosowanie nad przyjęciem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w trakcie XLIV sesji Rady Miasta Gdańska zostało zablokowane i zdjęte z porządku obrad. - To niszczenie substancji historycznej Jelitkowa - mówi prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Jak informuje dr Danuta Zasławska w piśmie do prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz do Biura Rozwoju Gdańska, kierownik Wydziału ds. Zabytków Nieruchomych, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków postanowił wstrzymać z urzędu wykonanie postanowienia z dnia 19 sierpnia 2021 roku w sprawie ponownego uzgodnienia przez PWKZ projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Jelitkowo w rejonie ul. Kaplicznej oraz ul. Bałtyckiej w Gdańsku.

Głosowanie nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla Jelitkowa

Jak czytamy w uzasadnieniu, decyzja PWKZ związana jest z pojawieniem się w przedmiotowej sprawie istotnych dla sprawy okoliczności faktycznych oraz nowych dowodów nieznanych organowi. w dniu rozstrzygania postanowienia z dnia 19 sierpnia 2021 roku.

W dniu 21 stycznia 2022 roku PWKZ otrzymał dokumentację wskazującą, iż zabytkowy układ ruralistyczny wsi Jelitkowo chroniony poprzez formę ochrony zabytków ulegnie nieodwracalnemu zakłóceniu w przypadku maksymalnego wykorzystania dopuszczalnych projektem planu wskaźników zabudowy, co miało być wskazane na symulacji komputerowej.

- Na podstawie kłamstwa Tomasza Korzeniowskiego PWKZ wstrzymuje uzgodnienia dotyczące planu miejscowego dla Jelitkowa - mówił wiceprezydent ds. zrównoważonego rozwoju Piotr Grzelak.
Zdaniem zastępcy prezydent Aleksandry Dulkiewicz dokumentacja dostarczona przez prezesa Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Gdańsku jest nieprawdziwa.

- Tomasz Korzeniowski oraz Igor Strzok odpowiadają za niszczenie historycznej zabudowy Jelitkowa - mówiła w trakcie XLIV sesji Rady Miasta Gdańska prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Odpowiadają nie tylko za niszczenie substancji historycznej Jelitkowa, ale i innych miejsc w Gdańsku. Znamy skalę uchybień i zaniedbań, jakie wykazane zostały w trakcie kontroli przeprowadzonej w biurze Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Temat sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Jelitkowa w rejonie ul. Kaplicznej i ul. Bałtyckiej w Gdańsku trwa od 10 kwietnia 2012 roku, kiedy to odbyło się kolegium Prezydenta Miasta Gdańska wraz z nową wizją Jelitkowa.

31 marca 2016 roku UM w Gdańsku przystąpił do sporządzenia miejscowego planu, którego uzgodnienie projektu planu nastąpiło 19 sierpnia 2021 roku, a które decyzją z 26 stycznia 2022 roku PWKZ wstrzymał z urzędu.

- Projekt planu miejscowego dla Jelitkowa dzięki staraniom mieszkańców i konserwatora został dziś zdjęty z posiedzenia sesji Rady Miasta - mówi radny Przemysław Majewski. - Gdyby nie dzisiejsze naciski radnych PiS, władze Gdańska uważałyby, że przyjęte w wczoraj w Urzędzie Miasta pismo od Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nie istnieje. Uważam takie zachowanie za skandaliczne i to po raz kolejny podważa wiarygodność Władz Miasta w sprawie tego planu miejscowego. Zamiast słuchać mieszkańców wolą dążyć do uchwalenia planu, który da swobodę deweloperom do zabudowania zabytkowych uliczek Jelitkowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie