Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Gigantyczne kolejki przed Oddziałem ds. Cudzoziemców w Gdańsku [ZDJĘCIA]

Ewa Andruszkiewicz
80 proc. klientów Oddziału ds. Cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku stanowią obywatele Ukrainy. Ich zainteresowanie legalizacją pobytu w Polsce rośnie od momentu wybuchu konfliktu w ich rodzimym kraju. Mieszkać chcą u nas także Rosjanie i Białorusini.

W samym województwie pomorskim przebywa obecnie blisko 7 tys. cudzoziemców, mających ważne karty pobytu. W rzeczywistości jest ich jednak znacznie więcej, bo statystyki nie obejmują m.in. obywateli państw należących do Unii Europejskiej, osób, które w Polsce przebywają w ramach wiz czy nielegalnie.

- Liczba osób zainteresowanych legalizacją pobytu w Polsce systematycznie się powiększa. W 2014 roku mieliśmy 2020 wniosków o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, natomiast w 2015 roku wniosków tych było już 4800 - mówi Katarzyna Baranowicz, kierownik Oddziału ds. Cudzoziemców. - Wniosków o wydanie zezwolenia na pracę również mamy coraz więcej. W 2014 roku było ich 2200, a w 2015 roku - 4800.

Ośrodek dla uchodźców powstanie w Nowym Porcie w Gdańsku?

Kolejki przed Oddziałem ds. Cudzoziemców wskazują na to, że w nowym roku chętnych nie będzie wcale mniej.

- Byliśmy tu już o 7 rano. Myślę, że około godziny 12 zostaniemy przyjęci. Ubiegam się o stały pobyt, bo mam Kartę Polaka i chcę tu mieszkać - mówi Siergiej, który do Gdańska przyjechał z Białorusi.

Ci, którzy Oddział ds. Cudzoziemców odwiedzają regularnie, przyznają, że tak źle jeszcze nie było.

- W porównaniu do tego, co było dwa lata temu, kolejki rzeczywiście są przerażające, ale jest taki napływ, a nie inny, więc nic nie poradzimy. Na szczęście dosyć sprawnie wszystko idzie - mówi Daniel Ventyk z Ukrainy, który na Pomorzu mieszka już od 10 lat, tu założył rodzinę, a teraz ubiega się o zgodę na stały pobyt.

Osoby, które starają się o zezwolenie na pobyt czasowy w związku z wykonywaniem w Gdańsku pracy, zobowiązani są przedstawić umowę, na podstawie której praca jest powierzana, wykazać ubezpieczenie zdrowotne oraz stabilne i regularne źródło dochodu. Muszą też mieć zapewnione miejsce zamieszkania. Ci, którzy się ubiegają o zgodę na pobyt stały, najczęściej mają ważną Kartę Polaka. Jak się dowiadujemy w Oddziale ds. Cudzoziemców, większość składanych wniosków rozpatrywana jest pozytywnie.

- Odrzucanych jest średnio 10-15 procent wniosków. Najczęściej chodzi o błędy w dokumentach, wynikające z niedopatrzenia osób, które je składają - informuje Katarzyna Baranowicz.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki