GIF wycofane leki 2019. Najnowsze decyzje GIF o wycofaniu partii leków. Nowa decyzja - tym razem dot. tabletek antykoncepcyjnych 3.06.2019

Sandra Janikowska
8.05. 2019 roku pojaiwł się komunikat o wycofaniu produktu leczniczego Milvane (Gestodenum + Ethinylestradiolum). Milvane to tabletki antykoncepcyjne stosowane w celu zapobiegania ciąży. Fot. Katarzyna Prokuska / polskapress
GIF ostrzega i wycofuje kolejne leki! W kwietniu Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał partie kilku leków, a wśród nich były leki przeciwbólowe i antydepresyjne oraz popularne leki na zaparcia. W maju pojawiła się informacja o problemach z kolejnymi lekami, tym razem tabletkami antykoncepcyjnymi. Sprawdzajcie na bieżąco ostrzeżenia i komunikaty o wycofaniu z obrotu lub sprzedaży leków przez GIF!

GIF wycofuje kolejne leki. NOWE DECYZJE!

Decyzje GIF dotycza zazwyczja konkretnej partii leków i obowiązują na terenie całego kraju. Decyzja o WYCOFANIU LEKÓW z obrotu ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Jaki eleki zostały wycofane z obrotu w kwietniu i w maju 2019 roku przez GIF?

Kliknij i sprawdź: AKTUALNE KOMUNIKATY GIF >>>

Jakie leki zostały wycofane? Które serie leków wycofano z obrotu? Pełna informacja oraz treść ostrzeżeń znajduje się na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego

GIF wycofuje z obrotu tabletki antykoncepcyjne (Milvane, firmy Bayer)

8.05. 2019 roku pojaiwł się komunikat o wycofaniu produktu leczniczego Milvane (Gestodenum + Ethinylestradiolum). Milvane to tabletki antykoncepcyjne stosowane w celu zapobiegania ciąży.

Wycofano tabletki powlekane:

 • beżowe: 0,05 mg + 0,03 mg.
 • ciemnobrązowe: 0,07 mg + 0,04 mg
 • białe: 0,10 mg + 0,03 mg

Serie:

 • numer: WES2PT z datą ważności 10.2023
 • numer: WER7P3 z datą ważności 04.2023
 • numer: WER466 z datą ważności 11.2022

Podmiotem odpowiedzilnym jest firma Bayer AG (Niemcy).

GIF wycofuje partie leków. Kontrola w firmie SYNTEZA

W dniach 16-18 kwietnia w Przedsiębiorstwie Farmaceutyczno-Chemicznym SYNTEZA doszło do kontroli jakościowej opakowań i leków.
Z dostępnych informacji wynika, że główną przyczyną wycofania leków ze sprzedaży było umieszczenie błędnej daty ważności na zewnątrz opakowania leków - zamiast października umieszczono na etykiecie wrzesień. Firma SYNTEZA zdecydowała się na przepakowanie leków do opakowań z odpowiednią datą, jednakże nadzorujące instytucje farmaceutyczne nie zostały poinformowane o naniesionych zmianach.

GIF wycofuje partie leków. Jakie leki?

Główny Inspektorat Farmaceutyczny w kwietniu wydał decyzję o wycofaniu ze sprzedaży partii leków firmy SYNTEZA Sp. z.o.o. Swoją decyzję zarząd GIS-u uargumentował wykryciem nieprawidłowości w regulacjach prawnych w produkcji leków. Według dostępnych danych - leki nie zagrażają zdrowiu i życiu pacjentów.

Z obiegu farmaceutycznego został wycofany lek Spasmolina 60 mg kapsułki twarde, numer seryjny 091016. termin ważności: październik 2019. Dzięki dokładniejszej analizie okazało się również, że producent nie umieścił elementów uniemożliwiających naruszenia opakowania. Ponadto z aptek zniknęły: Andepin 20 mg kapsułki twarde, nr serii: 010119, termin ważności: 01.2021, Kalium effervescens bezcukrowy 782 mg jonów potasu/3g, granulat musujący, numer seryjny: 040219, termin przydatności: lipiec 2021 oraz Kalium effervescens bezcukrowy 782 mg jonów potasu/3g, granulat musujący, numer seryjny: 050219, termin ważności: lipiec 2021.

Ponadto GIF zakazuje wprowadzania następujących lekarstw leczniczych:

 • Andepin 20 mg kapsułki twarde,
 • Folacid 15 mg tabletki; Folacid 5 mg tabletki
 • Kalium efiervescens bezcukrowy 782 mg jonów potasu/3 g, granulat musujący; Spasmolina 60 mg kapsułki twarde,
 • Tramadol Synteza 50 mg kapsułki twarde,
 • Tramadol Synteza 100 mg/1 ml krople doustne,
 • Vitaminum A+E Synteza 30000 IU+70 mg kapsułki miękkie

Wycofane leki mają rozległe działanie. Spasmolinę stosuje się przy stanach skórczowych mięsni gładkich układu pokarmowego, dróg żółciowych, moczowych czy miesiączkowych bólach macicznych. Andepin natomiast ma zastosowanie przy zaburzeniach depresyjnych, w leczeniu nerwicy czy bulimii. Kalium ma pomóc w regulacji poziomu potasu.

GIF wycofuje partie leków. Nowe regulacje unijne

Farmaceuci, według najnowszych unijnych wymogów, są zobowiązanie do sprawdzenia każdego opakowania i lekarstwa przed wydaniem klientowi. To właśnie elementy zabezpieczające leki - naklejki czy perforacje - wskazują na oryginalność danego leku. W momencie zignorowania obowiązku kontroli każdego leku i wydania podróbki - sprzedawcy grozi grzywna sięgająca nawet pół miliona złotych.

Zobacz także: Nie jedz tego, kiedy bierzesz leki!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie