Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Geopolityka a polski przemysł na VI Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Wkroczyliśmy w erę Przemysłu 4.0. Polski przemysł bardzo innowacyjny

Kamil Kusier
Kamil Kusier
„Jak zmieniający się układ geopolityczny wpływa na sytuację polskiego przemysłu?” - to jeden z paneli podczas wydarzenia w Gdyni
„Jak zmieniający się układ geopolityczny wpływa na sytuację polskiego przemysłu?” - to jeden z paneli podczas wydarzenia w Gdyni Jakub Steinborn
Polski przemysł staje się coraz bardziej innowacyjny, wkroczyliśmy w erę Przemysłu 4.0, gdzie cyfryzacja i automatyzacja to codzienność. Nie oznacza to jednak, że ten sektor gospodarki jest wolny od wyzwań. Rozmawiano o nich podczas Forum Wizja Rozwoju, na panelu pt. „Jak zmieniający się układ geopolityczny wpływa na sytuację polskiego przemysłu?”.

Oceniając kondycję przemysłu zarówno globalnie, jak i z poziomu krajowego, nie sposób odejść od załamania, jakie spowodowała pandemia oraz atak Rosji na Ukrainę. Przede wszystkim wciąż odbudowywane są łańcuchy dostaw, a polityka obniżania inflacji nakłada presję na wytwórców względem ceny.

Ważną kwestią wciąż pozostaje dysponowanie surowcami, w tym m.in. paliwami. Patrycja Klarecka, członek Zarządu ds. Sprzedaży Detalicznej w PKN ORLEN zauważyła, że niezależnie od zmian, które zachodzą na świecie, cel Orlenu jest niezmienny.

- Przeprowadzenie transformacji energetycznej i zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polakom po dostępnych cenach. Jednak zmienność otoczenia w ostatnim czasie, szczególnie po okresie pandemii zerwała dotychczasowe globalne łańcuchy dostaw. W tym roku opisaliśmy więc nową strategię. To przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienie się od paliw kopalnych. Stąd nacisk na odnawialne źródła energii - skomentowała Patrycja Klarecka.

Jak zaznaczyła Patrycja Klarecka, chodzi nie tylko OZE, energię słoneczną i wiatrową, ale także atomową. Podkreśliła, że Orlen, jako jedna ze 150 największych firm na świecie ma zarówno solidne podstawy finansowania, jak i jest partnerem dla największych podmiotów w kraju, co umożliwia racjonalizację polityki zakupowej i dystrybucyjnej.

Polski kapitał wygrywa na zmianach geopolitycznych

Krzysztof Michalski, wiceprezes Zarządu w Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., podkreślił, że kapitał ma narodowość. Na zmianach geopolitycznych i wyzwaniach postawionych przed gospodarką globalną, Polska w ostatnim czasie zyskała.

Doświadczenia wynikające z zerwania łańcuchów dostaw uruchomiły w firmach na nowo analizy ryzyka, które skłaniają do racjonalizacji miejsc produkcji. Stąd m.in. potężna inwestycja marki Intel w Polsce.

W spotkaniu udział wzięli także:
Krzysztof Mazur, Menedżer Inwestycyjny w PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
Wojciech Myślecki, profesor honorowy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
oraz Łukasz Śmigasiewicz, wiceprezes Zarządu ds. Finansowych Węglokoks S.A.

Rozmowę moderował redaktor naczelny „Gazety Bankowej”, Maciej Wośko.

ZOBACZ TEŻ: VI Kongres Srebrnej Gospodarki na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Wręczono Nagrody Gospodarcze, Złotej Wstęgi i Pracodawca Przyjazny OHP

Ważnym elementem rozwoju przemysłu jest eksport. Eksperci podkreślali, że musimy wciąż szukać nowych rynków zbytu i elastycznie podchodzić do produkcji.

Konflikt na Ukrainie stanowił natomiast spory impuls rozwojowy dla przemysłu zbrojeniowego. Warto wspomnieć tu choćby o dużej popularności, jaką cieszy się polski przeciwlotniczy zestaw rakietowy „Piorun”. Kwestia obronności była również tematem innych paneli na Forum Wizja Rozwoju.

VI Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

Patronat honorowy objął Premier RP Mateusz Morawiecki. Partnerem Strategicznym wydarzenia jest Bank Gospodarstwa Krajowego oraz ENERGA Grupa ORLEN. Partnerami Głównymi są: Totalizator Sportowy Sp. z o.o., Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz ORLEN Unipetrol RPA s.r.o. Partnerem+ jest Agencja Rozwoju Przemysłu S..A., Polskie Koleje Państwowe S.A., Polski Fundusz Rozwoju S.A., Węglokoks S.A., Polskie Elektrownie Jądrowe Sp. z o.o. oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A. Partnerami są: KGHM Polska Miedź S.A., Polski Holding Nieruchomości S.A., NASK, PERN S.A., PKO Bank Polski, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A., Rzecznik Finansowy, POLREGIO S.A., Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA S.A., Instytut Finansów, Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., HOTEL SOPOT, Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.. Mikro Partnerami są: Poczta Polska S.A., Centralny Port Komunikacyjny sp. z o.o., Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. oraz Polskie Linie Oceaniczne S.A. Projekt dofinansowano ze środków Fundacji ARP.

W partnerstwo merytoryczne nad Forum Wizja Rozwoju włączyły się: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komitet ds. Pożytku Publicznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki