Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gedania Gdańsk bohaterem wystawy czasowej "W sporcie siła. Historia Klubu Sportowego Gedania". Będzie można ją oglądać do końca roku

OPRAC.:
Agnieszka Kostuch
Agnieszka Kostuch
Poświęcenie rowerów gedanistów przez ks. Bronisława Komorowskiego, duszpasterza Polaków w WMG
Poświęcenie rowerów gedanistów przez ks. Bronisława Komorowskiego, duszpasterza Polaków w WMG Fot. Roman Wyrobek (ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)
Klub Gedania Gdańsk doczekał się wystawy czasowej "W sporcie siła. Historia Klubu Sportowego Gedania", którą będzie można oglądać w Muzeum II Wojny Światowej, w Gdańsku. Wernisaż odbędzie się we wtorek, 26.07., o godzinie 17:00.

Gedania Gdańsk świętuje 100-lecie. Wystawa w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Gedania Gdańsk to wielosekcyjny klub sportowy, który został założony w 1922 roku. W roku, w którym przypadają jego setne urodziny, Muzeum II Wojny Światowej organizuje wystawę czasową. Wernisaż odbędzie się w przyszłym tygodniu, 26.07. Dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, zdradził, dlaczego ją przygotowano.

Gedania był to klub powołany przez gdańskich Polaków, którym przyszło działać w bardzo trudnych warunkach. Wystawa „W sporcie siła. Historia Klubu Sportowego Gedania” ma uhonorować setki tych dzielnych ludzi, a zarazem całą polską mniejszość w Wolnym Mieście Gdańsku, przywiązaną do polskości i do Rzeczpospolitej.

ZOBACZ TEŻ:

Gedania Gdańsk będzie świętować jubileusz 100-lecia we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej

Wystawa składa się z unikatowych eksponatów, które pochodzą ze zbiorów prywatnych osób związanych z Gedanią, a także instytucji, takich jak Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy czy Gedania SA.

Na wystawie będzie można zobaczyć unikatowe zbiory poświadczające sukcesy przedwojennych Gedanistów m.in. niezwykłą szkatułkę będąca nagrodą dla motocyklistów biorących udział w „Wyścigu do nieznanego celu” czy statuetkę, którą bokser Jan Bianga otrzymał za zwycięstwo w wadze piórkowej w trakcie Igrzysk Polaków z Zagranicy — przekazali organizatorzy.

Klub Gedania był miejscem, w którym krzewiono postawy patriotyczne. Tak przynajmniej podkreślał dr hab. Janusz Trupinda, autor scenariusza wystawy i sztandarowej monografii poświęconej KS Gedanii.

- Klub Sportowy Gedania od samego początku był czymś więcej niż tylko zwykłą organizacją sportową. Był platformą, na której Polacy mieszkający przed wojną w Gdańsku mogli wyrażać swój patriotyzm, dumę narodową, przywiązanie do barw biało-czerwonych.

Wystawę oglądać będzie można w sali wystaw czasowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku do końca bieżącego roku. Bilety w cenie 5,00 zł do nabycia w kasach muzeum.

ZOBACZ TEŻ:

Jubileusz 100-lecia Klubu Sportowego "Gedania". Początkowo miał się nazywać inaczej, ale nie zgodziły się na to władze

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki