Gdzie ratusz nie daje rady tam marszałka trzeba. Koniec z epopeją przenosin II Środowiskowego Domu Samopomocy w Słupsku

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
I mamy szczęśliwe zakończenie epopei ze znalezieniem pomieszczeń potrzebnych działającemu w Słupsku Polskiemu Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI). Działacze podpisali umowę na nowy lokal, który znaleźli dla nich urzędnicy Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.Będzie w centrum Słupska w łączniku urzędu przy Jana Pawła II .Zacznie działalność 15 czerwca.

Tak to opisano na profilu PSONI: "Niekiedy droga do celu bywa długa, kręta i wyboista. Tak było i tym razem. Okazuje się jednak, że brak naszej zgody na „ upychanie” II ŚDS gdziekolwiek, na odległych peryferiach miasta, lub w lokalach niedostosowanych do specjalnych potrzeb osób z niepełnosprawnościami, może wyjść naszym podopiecznym tylko na dobre. Duża w tym zasługa pracowników Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, którzy długo i uważnie przyglądali się naszym pertraktacjom ze słupskimi samorządowcami, a gdy te nie przyniosły możliwych do zaakceptowania efektów, zaproponowali jeszcze jeden, alternatywny adres dla II Środowiskowego Domu Samopomocy.

Dlatego też jest nam niezmiernie miło powiadomić, że 11 maja tego roku Zarząd słupskiego Koła PSONI po długich i trudnych negocjacjach podpisał przedwstępną umowę najmu, w wyniku czego już od 15 czerwca II ŚDS wznowi działalność pod nowym adresem, przy ulicy Jana Pawła II. O szczegółach logistycznych całego przedsięwzięcia zainteresowanych będziemy informować na bieżąco.

Przy okazji raz jeszcze kłaniamy się pracownikom Urzędu Marszałkowskiego, w podzięce za wrażliwość na specjalne potrzeby osób z niepełnosprawnościami, zaś gospodarzom Centrum Zdrowia Psychicznego serdecznie dziękujemy za dotychczasową gościnę".

Przypomnijmy, jesienią 2018 r. PSONI uruchomiło w mieście II Środowiskowy Dom Samopomocy typu A, B i C. Na zajęcia terapeutyczne w Domu uczęszcza 30 osób o specjalnych potrzebach bytowych. Specjalne potrzeby wymagają specjalnych warunków. Te jak dotąd udawało się zapewniać w pomieszczeniach wynajmowanych przez PSONI od Centrum Zdrowia Psychicznego przy ulicy Obrońców Wybrzeża 4. Umowę czteroletniego najmu w imieniu Stowarzyszenia podpisał Urząd Miejski w Słupsku. Niestety, w zgodzie z zawartymi w umowie ustaleniami właściciel lokalu może wypowiedzieć najem z miesięcznym zaledwie wyprzedzeniem i to w dowolnym momencie jej trwania. Zapowiedział, że umowę wymówi.Wtedy się zaczęło.

Władze Słupska zapewniały, że starają się znaleźć nowe lokum.Inaczej to widzieli działacze PSONI, którzy chcieli od miasta budynek po IV LO na Grottgera.Złożyli nawet stosowną petycję do rady miejskiej i projekt obywatelskiej uchwały podpisany przez ponad tysiąc słupszczan. Władze miasta powiedziały, jednak nie!

Tak dialog ze Stowarzyszeniem widziały władze naszego miasta: "W tej konkretnej sprawie dot. dialogu między samorządem a Stowarzyszeniem, w odpowiedzi na petycję, wymienialiśmy argumenty odnoszące się do potencjalnej siedziby dla PSONI i ich podopiecznych. Ze strony Miasta padały różne propozycje dot.nieruchomości, którą Stowarzyszenie mogłoby wykorzystać na rzecz swojej niezwykle ważnej działalności. Takim przykładem jest choćby propozycja obiektu przy ul.Partyzantów, położonego w centrum miasta, w ciekawej okolicy, blisko parku, rzeki; lokalizacja ta mogłaby stanowić bardzo dobre miejsce na realizację potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Niestety, propozycje ze strony słupskiego samorządu nie uzyskały poparcia ze strony Stowarzyszenia.

Z kolei nieruchomość przy ul. Grottgera, będąca w zainteresowaniu PSONI została przeznaczona na funkcję administracyjno-biurową" - odpisała nam wtedy rzeczniczka ratusza.

Sprawa petycji i uchwały była szeroko komentowana w mediach społecznościowych. Nawet w innych miastach, gdzie negatywnie oceniano sposób załatwienia tej sprawy przez słupskie władze.

Teraz sprawa ma szczęśliwe zakończenie. Oto co na ten temat ma teraz do powiedzenia zarząd Stowarzyszenia:

"II Środowiskowy Dom Samopomocy typu A, B i C powstał w Słupsku jesienią 2018 roku, w pomieszczeniach odnajmowanych od Centrum Zdrowia Psychicznego. Zarząd nad placówką miasto powierzyło Polskiemu Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Słupsku, które od roku 2002 prowadzi Warsztat Terapii Zajęciowej przy ul. Długosza 22. Na każdym etapie przygotowań do uruchomienia II ŚDS Zarząd PSONI był zapewniany przez urzędników magistratu, iż władze Słupska przymierzają się do przekazania na cele statutowe PSONI jednej z dwóch wygaszanych szkół. Mowa o budynku po IV LO przy Grottgera i Gimnazjum przy ul Banacha. Jakiś czas potem Urząd Miasta wycofał się z tych zapewnień, zaś gospodarze CZP coraz wyraźniej sygnalizowali potrzebę wypowiedzenia umowy najmu.

W tej sytuacji Zarząd słupskiego Koła PSONI zwrócił się z prośbą o pomoc do UM w Słupsku. Ten przedstawił Stowarzyszeniu kilka adresów, jednak żaden z nich nie spełniał choćby podstawowych oczekiwań PSONI. W efekcie Zarząd rozpoczął poszukiwania pomieszczeń na własną rękę i trafił do słupskiej Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. Pracownicy Urzędu Marszałkowskiego wykazali się nieco wyższą wrażliwością na specjalne potrzeby osób z niepełnosprawnościami i wskazali dwa alternatywne adresy dla II ŚDS. Jeden z nich okazał się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Potrzeba zaledwie kilku kosmetycznych poprawek, aby placówka mogła wznowić działalność pod nowym adresem, czyli przy ulicy Jana Pawła II. Dlatego też w dniu 11 maja Zarząd słupskiego Koła PSONI podpisał umowę najmu, na mocy której od 15 czerwca br. II Środowiskowy Dom Samopomocy powita swoich podopiecznych w nowym lokalu."

Polska stała się bezpieczna

Wideo

Materiał oryginalny: Gdzie ratusz nie daje rady tam marszałka trzeba. Koniec z epopeją przenosin II Środowiskowego Domu Samopomocy w Słupsku - Głos Pomorza

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Widzę że Obajtek narobił komuś do głowy. Już prawda wybiórcza w na szym głosie. Nawet reklama infopisior. Brawo. Ludzie, miasto ma ograniczony budżet. Może marszałek załatwi pozostałe sprawy w mieście, a jest ich sporo i niestety wszystko rozbija się o pieniądze.

G
Gość

to po kiego grzyba oni tam siedza jak nic nie moga zrobic albo nie chca bo lepiej od dewelopera w lape wziac i betonem miasto zalewac

rozgonic te towarzycho w diably kogo trzeba pozamykac a reszte do roboty do morpolu

G
Gość

"Pracownicy Urzędu Marszałkowskiego wykazali się nieco wyższą wrażliwością na specjalne potrzeby osób z niepełnosprawnościami" - nieco wyższą? Od zera?

G
Gość

Lewactwo urzędu miejskiego w Słupsku powinno się wstydzić do końca życia. Dla uchodźców i emigrantów oddają lokale a bliźniemu nie podadzą ręki.

Dodaj ogłoszenie