Gdyńska elektrociepłownia PGE z technologią umożliwiającą zminimalizowanie negatywnego wpływu ścieków na środowisko

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Udostępnij:
Zakończył się proces rozbudowy chemicznej oczyszczalni ścieków w gdyńskiej elektrociepłowni PGE. Dobudowano tam dodatkowy stopień, który stosuje innowacyjną technologię InnUPS. Co to oznacza dla gdyńskiego środowiska? Będzie dużo czyściej i zdrowiej.

Zastosowana technologia pozwala na usuwanie metali ciężkich ze ścieków pochodzących z instalacji mokrego odsiarczania spalin. Oznacza to, że ścieki produkowane w tym procesie będą oczyszczane w dużo większym stopniu niż wymagają tego przepisy. To natomiast pozwoli na zminimalizowanie negatywnego wpływu ścieków na środowisko oraz odizolowanie metali cennych rynkowo np. metali ziem rzadkich czy szlachetnych. \

- Działamy lokalnie, tak jak lokalne są rynki ciepła - mówił Przemysław Kołodziejakprezes zarządu PGE Energia Ciepła. - Jesteśmy blisko mieszkańców, wszystkie nasze inwestycje mają na uwadze dobro lokalnej społeczności. PGE Energia Ciepła ma w DNA wpisany ciągły rozwój. Ta instalacja to kolejny tego dowód. Podejmujemy takie działania ponieważ mamy na uwadze dobro mieszkańców, którzy nam zaufali. To rozwiązanie unikalne i bardzo przyjazne dla środowiska. InnUPS jest znacznie skuteczniejszy w oczyszczaniu ścieków niż normy wynikające z przepisów. Stawiamy na innowacje, ten projekt działa już w skali przemysłowej i zapewnia mieszkańcom Gdyni lepszą jakość życia.

Przypomnijmy, że program dostosowania jednostek wytwórczych do wymagań konkluzji BAT/BREF Grupa PGE uruchomiła na
początku 2019 roku. Jednym z jego punktów jest właśnie wdrożenie technologii wychwytywania metali ciężkich w technologii InnUPS. Opracowane rozwiązanie opiera się o układ kolumn zawierających żywice jonowymienne dedykowane do usuwania metali i metaloidów. Odzyskane metale szlachetne mogą być powtórnie wykorzystane w przemyśle.

- Elektrociepłownia w Gdyni oraz w Gdańsku to najwięksi dostawcy ciepła sieciowego dla naszych mieszkańców - podkreślała Elżbieta Kowalewska, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła. - Dostarczamy ciepło dla blisko 800 tys. osób w 5 gminach. Naszą wielką odpowiedzialnością jest to, żeby produkować ciepło efektywnie, ale również ekologicznie i w sposób niezawodny. To nie przypadek, że tego rodzaju inwestycja przeprowadzana jest na Wybrzeżu. Nasz oddział jest dumny ze swoich działań proekologicznych. Szanujemy i będziemy szanować środowisko naturalne.

Czym jest technologia InnUPS?

To efekt czterech lat pracy PGE Energia Ciepła, firmy Purolite oraz naukowców z Politechniki Krakowskiej. Pozwala ona oddzielić od ścieków niebezpieczne dla środowiska metale oraz umożliwia ich dalsze wykorzystanie. To co odróżnia tę technologię od innych obecnych na rynku, InnUPS nie powoduje powstawania poprocesowych odpadów niebezpiecznych. Jak podkreślali przedstawiciele PGE Energia Ciepła jego największą zaletą jest właśnie zminimalizowanie wpływu na środowisko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie