Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdynia przygotowuje się do zimy. Czy w tym roku śnieg nie zaskoczy drogowców?

OPRAC.:
Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Dział Letniego i Zimowego Utrzymania Dróg Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni został postawiony w stan pełnej gotowości. Od poniedziałku 14 listopada Gdynia rozpoczyna Akcję Zima. Jak informuje ZDiZ miasto zabezpieczyło już odpowiednie ilości soli.

Gdynia gotowa na zimę 2022/23? Miasto postawione w stan gotowości

Gdyńscy drogowcy deklarują, że są w pełni przygotowani na nadchodzący sezon zimowy. Aby zoptymalizować działania, miasto zostało podzielone na dwa rejony: północny i południowy. W obu rejonach funkcjonują bazy referatu technicznego z zapleczem socjalnym i sprzętem, który został poddany przedsezonowym przeglądom i niezbędnej konserwacji.

- Jesteśmy gotowi na nadejście zimy - mówi Michał Felon, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. - Będziemy obsługiwać główne ciągi komunikacyjne własnymi siłami, pozostałe obsługują firmy zewnętrzne. Od 14 listopada do końca marca będziemy monitorować sytuację w ramach Akcji Zima. Uruchomienie Działów Letniego i Zimowego Utrzymania Dróg to jedna z naszych najlepszych decyzji w ostatnich latach. Przetarg na sól udało nam się rozstrzygnąć już w połowie roku. Nie mieliśmy żadnego problemu z dostawą soli, a i cena była o wiele bardziej atrakcyjna niż np. rok temu. W każdym kolejnym roku funkcjonowania LiZUD spadają koszty utrzymywania systemu. Przypomnijmy, że cały system kosztował ok. 20 mln zł i już dzisiaj wiemy, że w ciągu najbliższych kilku lat, ten system zwróci się nam z nawiązką, bo mamy dzięki niemu milionowe oszczędności w skali roku.

Do dyspozycji gdyńscy drogowcy mają:

  • 16 pługo-posypywarek,
  • 4 pojazdy wolnobieżne zaopatrzone w pługi do pracy w ciężkich warunkach,
  • 2 magazyny soli o powierzchni 500 m² mogące pomieścić łącznie 2 tys. ton soli do zimowego utrzymania dróg,
  • 2 wytwornice solanki wraz ze zbiornikiem,
  • 2 zbiorniki paliwa (każdy o pojemności 5 m³),
  • wiaty magazynowe i stanowiska obsługi codziennej pojazdów.

Południowa i północna baza LIZUD pracują w systemie 24-godzinnym obsługując po 118,5 km dróg. Na bazach zapewniona jest obsada pracowników, pojazdy specjalne oraz inne niezbędne sprzęty do działań.

Rozpoczęcie prac związanych z usuwaniem skutków zimy tj. pługowanie jezdni i posypywanie środkami chemicznymi, rozpocznie się niezwłocznie po uzyskaniu informacji o przewidywanym wystąpieniu zjawisk zimowych, nie później niż w ciągu godziny od wystąpienia zjawiska.

Gdzie zgłaszać potrzebę odśnieżenia ulicy czy chodnika? Referat Planowania i Standaryzacji LIZUD przyjmuje zgłoszenia i interwencje mieszkańców, dotyczące dodatkowych potrzeb odśnieżenia dróg gminnych, chodników czy ścieżek rowerowych oraz informacje o zagrożeniach na drogach lub informacje o utrudnieniach w komunikacji pod nr. tel. 725 269 686. Zgłoszenia po godzinach pracy referatu, w weekendy i święta przyjmuje dyżurny Straży Miejskiej pod nr. tel. 986.

ZOBACZ TAKŻE: Gdyńskie iluminacje ponownie ozdobią miasto na święta, ale jedynie przez 16 dni. Samorząd szuka oszczędności

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki