MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Dworzec PKP Gdynia Główna największą stacją pasażerską na Pomorzu w 2019 roku. Raport UTK

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Gdynia Główna największą stacją pasażerską na Pomorzu wg raportu UTK
Gdynia Główna największą stacją pasażerską na Pomorzu wg raportu UTK
Mieszkańcy Trójmiasta jeżdżą koleją często – do pracy, szkoły czy w czasie wakacji. Pomorze jest drugie w kraju pod względem liczby pasażerów i najlepsze pod względem liczby przejazdów na mieszkańca. W raporcie Urzędu Transport Kolejowego triumfy świeci też Gdynia Główna: jest największą stacją pasażerską w regionie.

„Sprawozdanie z funkcjonowania rynku transportu kolejowego 2019” – raport UTK

W raporcie Urzędu Transport Kolejowego pt. „Sprawozdanie z funkcjonowania rynku transportu kolejowego 2019” triumfy świeci Gdynia Główna: jest największą stacją pasażerską w regionie. Stale zwiększa się również liczba pasażerów. W 2019 roku wzrosła o 25 milionów.

Raport UTK. W Gdyni największa stacja, w Gdańsku najwięcej pasażerów

Pomorze i Gdynia podwyższają krajowe statystyki. Stacja „Gdynia Główna” zapracowała na miano największej stacji pasażerskiej w województwie, notując najwyższą wymianę pasażerską.

Według raportu Urzędu Transportu Kolejowego, w uzyskaniu takiego wyniku pomogła Szybka Kolej Miejska. PKP SKM jest jednym z czterech największych przewoźników w kraju i obsłużyła prawie 13% całego ruchu. W 2019 roku z usług SKM skorzystało 43,1 miliona osób.

Gdynia Główna

Średnio aż 67osób wsiada lub wysiada z pociągu na przystanku Gdynia Główna. Średnia dobowa wymiana pasażerka na tym przystanku to ponad 30 tysięcy osób – najwięcej na całym Pomorzu. W ciągu godziny przez przystanek przejeżdża 18 pociągów.

 • 30,3 tys. – średnia dobowa wymiana pasażerska,
 • 18,7 – średnia liczba pociągów na godzinę,
 • 67 – średnia liczba wymiany pasażerskiej na jedno zatrzymanie.

Gdańsk Wrzeszcz

Dla porównania, na przystanku Gdańsk Wrzeszcz 55 to średnia liczba wymiany pasażerskiej na jedno zatrzymanie. Średnia dobowa wymiana pasażerka na tym przystanku to ponad 24 tysiące osób. W ciągu godziny przez przystanek przejeżdża 18 pociągów.

 • 24,1 tys. – średnia dobowa wymiana pasażerska,
 • 18,3 – średnia liczba pociągów na godzinę,
 • 55 – średnia liczba wymiany pasażerskiej na jedno zatrzymanie.

Przypomnijmy, że wymiana pasażerska to liczba wsiadających i wysiadających. Miastem z największym udziałem w wymianie pasażerskiej na Pomorzu w 2019 roku został Gdańsk, przez wszystkie stacje w mieście w 2019 roku przewinęło się 43,8 miliona pasażerów.

Miasta z największym udziałem w wymianie pasażerskiej w danym województwie oraz wielkość wymiany pasażerskiej w danym mieście (w mln)

Gdańsk

 • 36% udziału w wymianie pasażerskiej,
 • 43,8 mln rocznie – wielkość wymiany pasażerskiej w danym mieście (w mln).

Gdynia

 • 20% udziału w wymianie pasażerskiej
 • 24,5 mln rocznie – wielkość wymiany pasażerskiej w danym mieście (w mln).

Sopot

 • 8% udziału w wymianie pasażerskiej,
 • 9,4 mln rocznie – wielkość wymiany pasażerskiej w danym mieście (w mln).

– Polacy chętnie wybierają kolej. Zarówno w przypadku podróży dłuższych, np. turystycznych, jak i tych krótszych, codziennych dojazdów do pracy.

– Za nami rekordowy rok. W 2019 roku koleją podróżowało aż 335,9 mln pasażerów, czyli o 25,6 mln więcej niż w 2018 roku. Świadczy to o rosnącej atrakcyjności kolei, a także coraz bardziej konkurencyjnej ofercie przewoźników – komentuje raport dr inż. Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Raport UTK. Przeciętny mieszkaniec Pomorza w 2019 roku podróżował pociągiem 26 razy

Z kondycji rynku kolejowego może się zresztą cieszyć całe Pomorze. Według danych za 2019 rok to jeden z najlepszych regionów w kraju. W województwie zanotowano jeden z najwyższych wzrostów i łącznie 61 milionów odprawionych pasażerów – więcej było jedynie na Mazowszu.

Pomorze jest najlepsze w kraju pod względem „wskaźnika wykorzystania”, czyli średniej liczby przejazdów koleją w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Przeciętny mieszkaniec regionu w 2019 roku podróżował pociągiem 26 razy. To trzy razy więcej niż krajowa średnia.

Dane pochodzą z publikacji „Sprawozdanie z funkcjonowania rynku transportu kolejowego 2019” opracowanej przez Urząd Transportu Kolejowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki