Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańskie zoo wysłało trzy oryksy do Azji. Chcą pomóc w ocalaniu ich w dzikim środowisku [ZDJĘCIA]

Kazimierz Netka
Oryksy z gdańskiego zoo pojechały do Azji
Oryksy z gdańskiego zoo pojechały do Azji Piotr Dziki
Trzy oryksy szablorogie urodzone w gdańskim zoo, wyjechały we wtorek do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Azji. Tam będą się rozmnażały, a ich potomstwo trafi do Afryki, gdzie ssaki te są zagrożone wymarciem. Gdańskie zoo jest jedynym w Polsce, posiadającym te antylopy nadające się do międzynarodowego, ratunkowego programu hodowlanego.

Gdańskie oryksy najpierw zostaną zawiezione samochodem do miejscowości Marwell w Wielkiej Brytanii. Tam, w Marwell Wildlife dołączą do nich antylopy tego samego gatunku, pochodzące z jeszcze kilku europejskich ogrodów zoologicznych. Po kwarantannie, badaniach lekarskich, polecą samolotem do Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – mówi Michał Targowski, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego Wybrzeża w Gdańsku Oliwie. Po około dwóch latach potomkowie gdańskich oryksów pojadą do Afryki.

Czytaj też: Lwy z gdańskiego zoo żyją w separacji, ale rozwodu nie będzie?

Celem podróży tych zwierząt nie jest uświetnienie kolekcji ogrodu zoologicznego, ale reintrodukcja oryksów szablorogich w rezerwacie The Ouadi Rime-Ouadi Achim (OROA) w Czadzie – czytamy na stronie internetowej www.zoo.gd.pl .- Reintrodukcja oznacza wypuszczanie zwierząt do dzikiego środowiska. Projekt powrotu oryksów szablorogich na wolność opracowano przy współpracy rządu Czadu, Agencji Ochrony Środowiska Abu Dhabi i fundacji Sahara Conservation Fund. Inicjatorką jest Agencja Ochrony Środowiska Abu Dhabi (EAD), która zwróciła się z prośbą o wsparcie do Europejskiego Programu Ochrony Gatunków (EEP) i podarowanie im zwierząt z Europy. Program EEP realizowany jest pod pieczą EAZA – Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, którego gdańskie zoo jest członkiem.

Gdańszczanie nie muszą się martwić tym, że w oliwskim zoo ubyło cennych i atrakcyjnych ssaków. Już wiosną przyszłego roku, dzięki współpracy z EAZA, Gdańsk dostanie za darmo dwie samice oryksów szablorogich z zagranicy – zapewnia dyrektor Michał Targowski. - Najważniejszym w hodowli oryksów jest troska o to, by członkowie stada, które się rozmnaża, nie byli spokrewnieni. O to w gdańskim zoo dba lek. wet. Izabela Patrycja Krause, kierownik Działu Hodowlanego.

Te wysiłki są doceniane na arenie międzynarodowej. Stado oryksów szablorogich, wyhodowanych w europejskich ogrodach zoologicznych, ma wzbogacić pulę genowa tych antylop żyjących dziko w Afryce. To piękny prezent gwiazdkowy dla Afryki od gdańskiego i jeszcze kilkunastu zoo na naszym kontynencie.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki