Gdańskie uniwersytety utworzyły Związek Uczelni im. Daniela Fahrenheita. Wspólnie mogą stworzyć silny ośrodek akademicki

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska

Wideo

Zobacz galerię (2 zdjęcia)
Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska oraz Uniwersytet Gdański utworzyły Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita i od teraz, w kraju i za granicą, wspólnymi siłami będą budować pozycję Gdańska jako silnego ośrodka akademickiego. Nie ma wątpliwości co do tego, że to wydarzenie otworzy drogę do przyszłej federalizacji najsilniejszych uczelni regionu.

GUMed, PG i UG od wielu lat współpracują ze sobą w obszarach: naukowym, kształcenia i organizacyjnym. Przez ostatnie 15 lat uczelnie zrealizowały wspólnie ponad 30 projektów naukowych i badawczo-rozwojowych na łączną kwotę blisko 270 mln zł.

Ponadto prowadzą razem kilka międzyuczelnianych kierunków studiów, które pozwalają studentom czerpać wiedzę od ekspertów z różnych dziedzin (m.in. Inżynieria mechaniczno-medyczna na PG i GUMed, Technologie kosmiczne i satelitarne na PG i UG czy Biotechnologia, Fizyka medyczna i Logopedia na GUMed i UG). Z kolei GUMed i UG prowadzą Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii.

Na wspólny wniosek rektorów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Gdańskiego do życia powołano Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita, którego najważniejszym zadaniem ma być jak najlepsze wykorzystanie zasobów i możliwości wszystkich trzech uczelni.

Dzięki utworzeniu Związku możliwe będzie pogłębienie współpracy uniwersytetów i utworzenie w Gdańsku jednego z najsilniejszych ośrodków akademickich w Polsce. Organem nadzorującym jego pracę będzie Zgromadzenie, w skład którego wchodzą Rektorzy oraz Przewodniczący Rad Uczelni.

Pierwszym przewodniczącym, jednocześnie reprezentującym Związek, do 2022 r. będzie prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, a w kolejnych kadencjach rektorzy GUMed i UG. Zarządzanie Związkiem Uczelni należeć będzie do Dyrektora Związku. Podczas posiedzenia Zgromadzenia Związku 10 grudnia 2020 r. funkcję tę powierzono prof. Adrianie Zaleskiej-Medynskiej z Uniwersytetu Gdańskiego. Zastępcą dyrektora została natomiast Katarzyna Zygmunt z Politechniki Gdańskiej.

Siedziba Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita będzie znajdowała się w budynku Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Politechniki Gdańskiej przy al. Zwycięstwa 27.

- To najlepszy moment do podjęcia działań integrujących nasze szkoły wyższe - mówi prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego. – Po pierwsze uczelnie gdańskie znakomicie wypadły w konkursach strategicznych tak w kraju, jak i w Unii Europejskiej. Wszystkie trzy znalazły się w programie "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza". Międzynarodowy panel ekspertów tego programu wyraził oczekiwanie, że to właśnie Gdańsk będzie przykładem budowy zintegrowanego ośrodka akademickiego. Po drugie jesteśmy niekwestionowanymi liderami programu Międzynarodowych Agend Badawczych Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. W końcu – program Uniwersytetów Europejskich UE i wygrana Uniwersytetu Gdańskiego w pierwszym konkursie, jako jednej z zaledwie czterech, zakwalifikowanych polskich uczelni. Uważam więc, że w możemy konkurować z tradycyjnymi polskimi ośrodkami akademickimi w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu.

Gdańsk zdobędzie rozgłos na świecie?

W przyszłości, poprzez wspólne działania, uczelnie należące do Związku będą mogły utworzyć jeden ośrodek akademicki. Wówczas ten znalazłby się w czołowej trójce największych w kraju (obok Warszawy i Krakowa), co z kolei przełożyłoby się na lepszą rozpoznawalność akademickiego Gdańska w Polsce i za granicą, a także większe możliwości rozwoju oraz pozyskiwania środków finansowych.

Zrzeszone uczelnie zamierzają powierzyć Związkowi opracowanie założeń i możliwych scenariuszy tzw. federalizacji uczelni oraz ich dalszej integracji. Ponadto zajmie się wdrażeniem wspólnych projektów badawczych o zasięgu międzynarodowym, koordynacją wspólnych badań i prac rozwojowych, czy powoływaniem nowych, międzyuczelnianych inicjatyw (m.in. w zakresie procesu kształcenia). Prócz tego związek ma również wzmocnić działalność wydawniczą najważniejszych uczelni na Wybrzeżu.

Jednym ze strategicznych zadań Związku będzie także prowadzenie wspólnej polityki promocyjnej i rankingowej, zwłaszcza na arenie międzynarodowej, a także wyrażanie opinii i reprezentowanie wspólnych interesów wobec administracji państwowej i samorządowej oraz inicjatyw ustawodawczych.

Te kierunki studiów w Gdańsku są najlepiej opłacane! Po nich...

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie