Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańskie Święto Wolności 2022. Zobacz, co tym razem przygotowały władze miasta [HARMONOGRAM]

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Gdańskie Święto Wolności 2022
Gdańskie Święto Wolności 2022 Karolina Misztal
W dniach 26 sierpnia - 1 września 2022 roku w Gdańsku obchodzone będzie Gdańskie Święto Wolności 2022. Z tej okazji władze miasta przygotowały ponad 20 wydarzeń towarzyszących, które odbywać się będą pod wspólnym hasłem "Święto Wolności". Jak informuje Urząd Miejski w Gdańsku, z tej okazji ECS odwiedzą m.in. Margaritis Chinas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej oraz Andrij Dlihacz, współtwórca Centrum Odbudowy Gospodarczej Ukrainy. Jakie atrakcje dla mieszkańców i turystów odwiedzających miasto przygotowali gdańscy urzędnicy?

Gdańskie Święto Wolności 2022. Co będzie się działo?

W 2022 roku mijają 42 lata od złożenia podpisów pod Porozumieniem Gdańskim i zakończeniem strajku sierpniowego. Jak co roku, tak i teraz władze Gdańska, samorząd województwa pomorskiego i Europejskie Centrum Solidarności przygotowało szereg wydarzeń związanych z obchodzoną rocznicą. Początek 26 sierpnia, choć ich główna część rozpocznie się dopiero dwa dni później.

Solidarność Codziennie - 26 sierpnia

Obchody Gdańskiego Święta Wolności 2022 rozpocznie wydarzenie poświęcone 5-leciu działalności przestrzeni dla aktywistów, które odbędzie się na 3. piętrze Europejskiego Centrum Solidarności pod nazwą "Solidarność Codziennie".

- Solidarność Codziennie powstała po to, by towarzyszyć, wspierać i rozwijać działania społeczne małych organizacji pozarządowych, grup nieformalnych oraz osób indywidualnych - mówi Patrycja Medowska, zastępczyni dyrektora ds. kultury obywatelskiej. - To przestrzeń otwarta, budująca koalicje na rzecz wspierania aktywistów i aktywistek, zapraszające i motywujące do działania. Te pięć lat pokazało, jak ważna to sfera działań ECS, jak bardzo zrosła się z pozostałymi aktywnościami i projektami.

Jak informują organizatorzy, program obejmuje oprowadzenie po wystawie stałej ECS, wspólne drugie śniadanie, wykład z dyskusją z udziałem politologów i socjologów, lunch, warsztaty, podwieczorek, dyskusję i stoczniowe after party.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, obowiązują zapisy.

"Reagujemy!" - 26-27 sierpnia

Drugim wydarzeniem jest spotkanie otwartej sieci "Reagujemy"!, powołanej do życia w czerwcu w Poznaniu.

Jak informuje Grażyna Pilarczyk z ECS, ta społeczność zrzesza już ok. 40 pracowników instytucji kultury, domów osiedlowych i bibliotek, aktywistów organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z całej Polski.

Organizatorzy zapraszają kolejne osoby, grupa jest otwarta i każdy może się zapisać Powstała po to, aby inspirować się, wymieniać idee i dobre doświadczenia w pracy w społeczeństwie wielokulturowym.

Solidarity od Arts - 28 sierpnia

Trzecim wydarzeniem jest festiwal "Solidarity of Arts" pod hasłem "Wolność" i w barwach niebiesko-żółtych.

- W czterech lokalizacjach miasta – przed wejściem do Dworu Artusa, na placu im. Dariusza Kobzdeja, skwerze Heweliusza i w Ratuszu Staromiejskim – sztuką będą dzielić się artyści z Ukrainy, których wojna zmusiła do ucieczki, a gościnne schronienie dał Gdańsk - informuje Grażyna Pilarczyk. - Wydarzenie będzie miało charakter interwencji artystycznych. Warto dołączyć w godz. 13.00–15.00.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Partnerem wydarzenia jest Nadbałtyckie Centrum Kultury.

- Tego samego dnia po wystawie "Sława Ukrajini! Symbole niepodległości" przejdą dwa spacery kuratorskie - dodaje Grażyna Pilarczyk z ECS. - O godz. 12.00 w języku ukraińskim po wystawie oprowadzi Lew Zacharczyszyn, pełnomocnik dyrektora ECS do spraw polsko-ukraińskiej solidarności, były konsul generalny Ukrainy w Gdańsku. O godz. 16.00 spacer w języku polskim poprowadzi Kacper Dziekan z zespołu ds. międzynarodowych ECS.

Wstęp wolny. Wystawa znajduje się w galerii TRAP (parter, przy audytorium).

Medal Wolności Słowa - 30 sierpnia

Podczas gali Medalami Wolności Słowa, przyznawanymi przez Fundację Grand Press, uhonorowani zostaną: Instytucja, Obywatel/ka i Media. Lista osób nominowanych jest już znana.

Na wydarzenie bowiązują zaproszenia. Transmisję z gali zapowiedziała stacja TVN 24.

Narodziny Solidarności - 31 sierpnia

O godz. 11.00 wspólnotowo zostanie otwarta historyczna stoczniowa Brama nr 2 na wspomnienie wydarzenia sprzed 42 lat, które dokonało się po ratyfikacji Porozumienia Gdańskiego.

– Otwieramy tę bramę w powtarzanym rytuale już od 2014 roku - mówi Basil Kerski, dyrektor ECS. - Pielęgnujemy pamięć o bohaterach tych wydarzeń, pamięć o miejscu, gdzie narodziła się Solidarność. Podczas strajku w Sierpniu ’80 brama ta była pierwszą publiczną agorą, a jej otwarcie – symbolicznie – początkiem nowej karty w historii Europy Środkowo-Wschodniej.

Etyka Solidarności - 31 sierpnia

\

- Kolejnym punktem w programie będzie w samo południe "Etyka Solidarności" - mówi Grażyna Pilarczyk. - Refleksją w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych podzieli się dr hab. Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich w latach 2015–2021, prawnik i nauczyciel akademicki. Po wykładzie rozmowa, w której do Adama Bodnara dołączą trzej nominowani do Medalu Wolności Słowa: Krzysztof Głuchowski, Piotr Jacoń i Katarzyna Wappa.

Moderatorem dyskusji będzie redaktor Marek Twaróg.

Projekt "Etyka Solidarności" realizowany jest już po raz dziesiąty. Jak informują organizatorzy, wykłady odwołują się do wielorakich wyzwań współczesnej solidarności, a tytuł nawiązuje do słynnego eseju ks. Józefa Tischnera.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, należy pobrać bezpłatny bilet. Spotkanie będzie tłumaczone na język polski, angielski i ukraiński.

Msza Święta - Bazylika Świętej Brygidy w Gdańsku - 31 sierpnia

W środę 31 sierpnia o godzinie 17:00 w Bazylice Świętej Brygidy w Gdańsku odbędzie się Msza Święta. Na wspólną modlitwę w 42. rocznicę Porozumień Sierpniowych zaprasza proboszcz parafii, ksiądz kanonik Ludwik Kowalski.

Co jeszcze czeka na gości Gdańskiego Święta Wolności 2022?

Po wystawie stałej ECS odbywać się będą spacery subiektywne, gdzie w rolę przewodników wcielą się Bogdan Borusewicz, Henryka Krzywonos-Strycharska, Andrzej Celiński i Aleksandra Hall.

Będzie można również wziąć udział spacerach kuratorskich po wystawie czasowej "Stocznia". Tam na wszystkich chętnych będą czekali jej kuratorzy, a więc Konrad Knach i Agnieszka Bacławska-Kornacka.

Zarówno sapcery kuratorskie, jak i spacery subiektywne są wydarzeniami płatnymi.

Medale Wdzięczności - kto otrzyma je w 2022 roku?

- Medale są przyznawane od 2010 roku - przypomina Grażyna Pilarczyk z ECS. - Już ponad 700 osób z całego świata otrzymało to wyjątkowe wyróżnienie. W gronie odznaczonych są obcokrajowcy, którzy wspomagali Polaków i polską opozycję w czasach komunizmu – moralnie, politycznie i materialnie, wspierali rozwój społeczeństwa obywatelskiego oraz promowali idee Solidarności. Honorowani są również ci, którzy dziś w duchu ideałów Solidarności bronią uniwersalnych praw człowieka i wzmacniają pokój na świecie, budując dobre relacje między narodami. A także ludzie nauki i kultury, aktywiści, muzealnicy, dziennikarze i publicyści, którzy dokumentują, badają i popularyzują historię ruchu Solidarność.

Tym razem Medale zostaną wręczone pięciu osobom, w tym trzem pośmiertnie.

Lista laureatów:

BUŁGARIA:

  • Żeliu Żelew (pośmiertnie), medal odbiera Stanka Żelew, córka laureata
  • Stefan Canew

NIEMCY:

  • Manfred Mack

UKRAINA:

  • Wasyl Stus (pośmiertnie), medal odbiera Dmytro Stus, syn laureata, dyrektor Narodowego Muzeum Tarasa Szewczenki w Kijowie

USA:

  • Lane Kirkland (pośmiertnie), medal odbierają Louise Kirkland oraz Lucy Schoenfeld, córki laureata

Nigdy więcej wojny - 1 września

Święto Wolności w Gdańsku zakończą obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji w Europejskim Centrum Solidarności o godzinie 10:30 odbędzie się debata z cyklu "Europa z widokiem na przyszłość".

Tytuł debaty brzmi "Wojna i pokój". Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Andrij Dlihacz, współtwórca Centrum Odbudowy Gospodarczej Ukrainy; Dmytro Stus, dyrektor Narodowego Muzeum Tarasa Szewczenki w Kijowie; Dietmar Nietan z niemieckiego Bundestagu i Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

Całość poprowadzi Jacek Kołtan, pełnomocnik dyrektora ECS ds. naukowych.

Wstęp na debatę jest bezpłatny, przed wejściem należy pobrać bezpłatny bilet.

Tego samego dnia o godzinie 12:00 na placu Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku u stóp pomnika zostaną złożone wieńce i zapłoną znicze. Odbędzie się Apel Pamięci.

O godzinie 13.30 w tym samym miejscu zostanie odprawiona Msza Święta w intencji poległych stoczniowców, a po niej będzie możliwość skosztowania grochówki z kuchni polowej.

Uroczystości rocznicowe organizowane przez Miasto Gdańsk zakończą się na Cmentarzu Ofiar Terroru Hitlerowskiego na Zaspie (ul. Chrobrego), gdzie wygłoszone będą przemówienia, złożone wieńce i zapalone znicze, a chór Capella Gedanensis uświetni całość wiązanką pieśni patriotycznych.

Obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Pomorzu. Gdańsk, Gdynia, Malbork, Szymankowo, Tczew, Hel

Instytut Pamięci Narodowej przedstawił harmonogram uroczystości upamiętniających 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

1 września - 4:45, Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte

Uroczystość upamiętnienia bohaterskich obrońców Westerplatte. Obchody państwowe organizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

1 września - 9:00, Budynek Dyrekcji Kolei, ul. Dyrekcyjna 2-4

Uroczystość upamiętniająca harcmistrza Jana Ożdżyńskiego, jednej z pierwszych ofiar II wojny światowej w Gdańsku.

1 września - 10:00, Budynek Uniwersytetu Gdańskiego (dawna Victoriaschule), ul. Kładki 24

Uroczystości przy tablicy upamiętniającej Polaków torturowanych i zamęczonych w pierwszych dniach II wojny światowej.

1 września - 12:00, Plac Obrońców Poczty Polskiej

Uroczystości pod pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej. W programie: odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej przez Orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej, przemówienia oficjalne, Apel Pamięci, złożenie wieńców i zapalenie zniczy u stóp pomnika. W uroczystości weźmie udział delegacja Oddziału IPN w Gdańsku.

1 września - 13:30, Plac Obrońców Poczty Polskiej

Uroczysta Msza święta na Placu Obrońców Poczty Polskiej w intencji poległych bohaterskich obrońców Poczty Polskiej.

1 września - 17:00, Cmentarz Ofiar Hitleryzmu, ul. Bolesława Chrobrego

Na cmentarzu Ofiar Hitleryzmu w Gdańsku delegacja Instytut Pamięci Narodowej złoży kwiaty. Ponadto wspólne odśpiewanie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej z udziałem Cappelli Gedanensis, wystąpienia oficjalne, modlitwa, uroczyste złożenie wieńców i zapalenie zniczy, wiązanka pieśni patriotycznych w wykonaniu Cappelli Gedanensis.

1 września - 15:00, Kosakowo

Wójt Gminy Kosakowo zaprasza do udziału w uroczystości złożenia kwiatów w Kwaterze Żołnierzy Września 1939 roku przy cmentarzu w Kosakowie o godzinie 15:00.

1 września - 8:30, al. Celników Polskich, Malbork

Uroczystości przed pomnikiem Celników Polskich. W programie: odśpiewanie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej, wystąpienia oficjalne, modlitwa, Apel Pamięci, salwa honorwa. W uroczystości weźmie udział delegacja Instytutu Pamięci Narodowej na czele z wiceprezesem dr. Karolem Polejowskim.

1 września - 10:00, Kościół pw. św. Floriana, ul. Główna 2, Szymankowo

Uroczysta Msza święta pod przewodnictwa Biskupa Diecezji Elbląskiej Jacka Jezierskiego. Uroczystości przed pomnikiem poświęconym zamordowanym we wrześniu 1939 r. kolejarzom i celnikom (ul. Bohaterów Września 1939 r., nieopodal kaplicy cmentarnej). W programie: odśpiewanie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej, wystąpienia oficjalne, modlitwa, Apel Pamięci, salwa honorwa. W uroczystości weźmie udział delegacja Instytutu Pamięci Narodowej na czele z wiceprezesem dr. Karolem Polejowskim

1 września - 15:00, Bulwar Nadwiślański, skwer Bohaterów Szymankowa[, Tczew

Uroczystości przed obeliskiem na skwerze Bohaterów Szymankowa. W programie: odśpiewanie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej, wystąpienia oficjalne, modlitwa, Apel Pamięci, salwa honorwa. W uroczystości weźmie udział delegacja Instytutu Pamięci Narodowej na czele z wiceprezesem dr. Karolem Polejowskim.

1 września - Pomnik Obrońców Helu, ul. Wiejska 2, Hel

Uroczystości związane ze złożeniem kwiatów przez delegacje m.in. mieszkańców, strażaków OSP Hel, ZKP Hel, helskiej szkoły, Muzeum Obrony Wybrzeża oraz urzędu.

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na dyskusję wokół książki Mateusza Kubickiego „Germanizacja nazw miejscowości w Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie 1939–1945. Wybór źródeł”

- W związku z 83. rocznicą rocznicy wybuchu II wojny światowej zapraszamy do udziału w dyskusji wokół książki Mateusza Kubickiego „Germanizacja nazw miejscowości w Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie 1939–1945. Wybór źródeł” - informuje Marcin Węgliński z Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

Promocja odbędzie się w Hotelu Hampton by Hilton Gdańsk (ul. Lektykarska 4), 2 września 2022 r. o godz. 17:30.

Weźmie w niej udział autor publikacji tj. Mateusz Kubicki oraz dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowje - harmonogram Muzeum II Wojny Światowej

- Po porannych uroczystościach organizowanych o 4:45 na Westerplatte przez Ministerstwo Obrony Narodowej zapraszamy do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, które tego dnia będzie czynne dla zwiedzających od godziny 7:00. Wstęp za symboliczną złotówkę - informuje dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska, rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej.

W ramach obchodów o godz. 14:00 przewidziano debatę oksfordzką pt. „Dla młodzieży muzea stanowią bardzo ważny element edukacji kulturalnej, historycznej i obywatelskiej. Który kierunek lepiej wypełni to zobowiązanie? Narracyjne opowieści z wykorzystaniem zbiorów czy cyfrowe projekty w rozszerzonej rzeczywistości?" (Kino Muzeum). Wstęp wolny.

Następnie, jak informuje rzecznik muzeum, o godz. 16:30 w Kinie Muzeum odbędzie się pokaz filmu wojennego ,,ORZEŁ” w reż. Leonarda Buczkowskiego/1959r. wraz ze specjalnie przygotowaną prelekcją, którą przed seansem wygłosi dr Marcin Westphal, historyk, zastępca dyrektora ds. merytorycznych w Narodowym Muzeum Morskim (Kino Muzeum).

Bezpłatne wejściówki na pokaz (uprawniają też do wejścia na wystawę czasową) dostępne są w kasach muzeum oraz online.

O godz. 19:00 odbędzie się wyjątkowy recital Leszka Możdżera „Wstanie świt", na który składa się 12 kompozycji, wśród których pojawią się: autorskie utwory Leszka Możdżera, muzyka inspirowana twórczością wielkich polskich kompozytorów: Chopina, Lutosławskiego, ale i współczesne aranżacje: Larsa Danielssona, Krzysztofa Komedy czy Zbigniewa Namysłowskiego (Sala konferencyjna Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku).

Wydarzenia towarzyszące i spotkania:

  • Finisaż wystawy archeologicznej "Kiedy się wypełniły dni... Pochówki polskich obrońców Westerplatte" (od godz. 7:00-15:00 na Westerplatte - prezentacja przy drodze dojścia do pomnika na wysokości terenów zielonych z napisem "Nigdy Więcej Wojny"),
  • Omówienie prac archeologicznych, prowadzonych w obszarze magazynu nr 8/10/11/12 oraz zabytkowym falochronie w zakresie weryfikacji informacji o możliwości pochówku w tym obszarze jednego z Obrońców Westerplatte (Westerplatte – lokalizacja na prawo od deptaka /promenady/, w godz. 9:00, 12:00 i 15:00),
  • Spotkanie z Kołem Rodzin Byłych Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku – 01.09 w godz. 09:00-12:00 (Kino Muzeum),

A także specjalnie dla odwiedzających Muzeum II Wojny Światowej 1 września 2022 roku:

  • Otwarta pracownia konserwacji - doskonała okazja do bliższego poznania muzealnych specjalistów dbających o stan zachowania zbiorów MIIWŚ (godz. 10:00 i 12:00, zbiórka na poziomie -1, przy punkcie info), obowiązuje kolejność przyjścia do miejsca zbiórki, Grupy do maksymalnie 15 osób,
  • Zwiedzanie części wystawy głównej oraz dziecięcej wraz z edukatorami ubranymi w stroje przedwojennych nauczycielek i mundury z września 1939,
  • W sekcji A więc wojna! będzie można wysłuchać m.in. opowieści o obronie Westerplatte, ale także m.in. o obronie Helu, obronie Poczty Polskiej, niemieckich zbrodniach z września 1939 r. czy oblężonej Warszawie.

Gościom na wystawie o tragicznej historii i wydarzeniach 1 września będą przypominali także młodzi aktorzy, którzy w strojach z epoki będą pojawiali się w wybranych sekcjach wystawy głównej wykonując przejmujące etiudy teatralne.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki