Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdański Uniwersytet Medyczny i Polpharma w EIT Health. "To największa sieć w tej części świata"

OPRAC.:
Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Tomasz Bolt/Polskapresse
Gdański Uniwersytet Medyczny wraz ze starogardzkim producentem leków Polpharma przystąpił do organizacji EIT Health, co może otworzyć drzwi do realizacji innowacyjnych projektów w sektorze opieki medycznej.

- System ochrony zdrowia został postawiony przed wielkimi wyzwaniami - podkreślił Mikołaj Gurdała, manager ds. innowacji w EIT Health w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowej. - Dlatego tak kluczowe jest poszukanie i budowanie partnerstw, które mogą go wzmocnić. EIT Health to największa sieć w tej części świata, która dostarcza kompleksowe wsparcie w obszarze edukacji, akceleracji i tworzenia konsorcjów rozwijających innowacyjne projekty medyczne oraz z zakresu zdrowia publicznego.

GUMed i Polpharma dołączają do EIT Health

Teraz do EIT Health - organizacji o charakterze partnerstwa publiczno-prywatnego, która wspiera innowacyjność w medycynie, dołączają dwie pomorskie marki - Gdański Uniwersytet Medyczny i producent leków Polpharma.

- Gdański Uniwersytet Medyczny z powodzeniem realizuje politykę pobudzającą wzrost innowacyjności opartej na wynikach badań naukowych i prac rozwojowych realizowanych w Uczelni poprzez transfer wiedzy do przemysłu oraz wzmacnianie współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym o zasięgu krajowym i międzynarodowym – mówi dr Katarzyna Waligóra-Borek, p.o. Dyrektor Centrum Transferu Technologii GUMed. – Intensyfikacja komercjalizacji wyników badań to jeden z celów strategii rozwoju naszej Uczelni do roku 2025, a także zadań, które będziemy realizować w ramach projektu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Zawiązane partnerstwo pozwoli nam efektywniej wykorzystać wzajemny potencjał – dodaje.

Organizacja EIT Health podlega pod Europejski Instytut Innowacji i Technologii i działa na rzecz wprowadzania innowacyjnych rozwiązań w sektorze medycyny opieki nad pacjentem. Chodzi o bardzo szeroki wachlarz działań; od wprowadzania cyfrowych technologii, monitorowania pacjentów po inteligentne narzędzia aktywizacji pacjentów i wsparcie dla przedsiębiorstw angażujących się w pomoc chorym.

Decyzja o przystąpieniu do organizacji może skutkować z jednej strony zwiększeniem realizacji projektów, w które będą się angażować studenci i pracownicy ośrodków, a także zacieśnieniem więzi ze światem biznesu. To także duża możliwość dla starogardzkiej Polpharmy, która od lat angażuje się w projekty naukowe.

- Jako lider polskiego rynku farmaceutycznego, Polpharma wytycza kierunki transformacji branży. Chce dostarczać nie tylko wysokiej jakości leki, ale również kompleksowe rozwiązania zdrowotne w oparciu o innowacje oraz technologie cyfrowe. Partnerstwo i międzynarodowa współpraca środowiska naukowego i biznesu to klucz do tego, aby stworzyć w Europie nowoczesny system opieki zdrowotnej zorientowany na pacjenta – mówi Bożena Kozakiewicz, Dyrektor Rozwoju Biznesu Grupy Polpharma. – Korzystając z potencjału, który posiadamy, chcemy wspólnie z Partnerami EIT Health poszukiwać odpowiedzi na zmieniające się potrzeby pacjenta oraz nowe wyzwania stające przed systemem ochrony zdrowia

Organizacja EIT Health może pochwalić się wprowadzeniem kilkudziesięciu innowacyjnych rozwiązań, a także szeroką współpracą ze studentami, badaczami oraz przedsiębiorcami. Chodzi między innymi o wsparcie merytoryczne oraz pomoc finansową.

Bakterie odporne na antybiotyki stanowią rosnące zagrożenie dla zdrowia publicznego na całym świecie, w tym również w Polsce. Brak wrażliwości na dostępne leki sprawia, że bakterie (ale także wirusy, grzyby i pasożyty) nie dają się zwalczać, a geny tej odporności przekazują między sobą. Powodem jest nadużywanie i nieprawidłowe stosowanie antybiotyków i innych środków antymikrobowych oraz ich nadmiar w żywności i środowisku.Antybiotykooporne bakterie przyczyniają się do groźnych i śmiertelnych powikłań chorób zakaźnych, w tym zapalenia płuc, opon mózgowych, serca mięśniowego oraz innych układów i narządów. Powodują też śmiercionośną infekcję krwi w postaci posocznicy, czyli sepsy. Sprawdź, jakie bakterii odporne na antybiotyki są najbardziej niebezpieczne dla zdrowia Polaków.

Te bakterie są antybiotykooporne. Uwaga! Oto 6 najbardziej z...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki