Gdański Uniwersytet Medyczny i Polpharma w EIT Health. "To największa sieć w tej części świata"

OPRAC.:
Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Tomasz Bolt/Polskapresse
Gdański Uniwersytet Medyczny wraz ze starogardzkim producentem leków Polpharma przystąpił do organizacji EIT Health, co może otworzyć drzwi do realizacji innowacyjnych projektów w sektorze opieki medycznej.

- System ochrony zdrowia został postawiony przed wielkimi wyzwaniami - podkreślił Mikołaj Gurdała, manager ds. innowacji w EIT Health w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowej. - Dlatego tak kluczowe jest poszukanie i budowanie partnerstw, które mogą go wzmocnić. EIT Health to największa sieć w tej części świata, która dostarcza kompleksowe wsparcie w obszarze edukacji, akceleracji i tworzenia konsorcjów rozwijających innowacyjne projekty medyczne oraz z zakresu zdrowia publicznego.

GUMed i Polpharma dołączają do EIT Health

Teraz do EIT Health - organizacji o charakterze partnerstwa publiczno-prywatnego, która wspiera innowacyjność w medycynie, dołączają dwie pomorskie marki - Gdański Uniwersytet Medyczny i producent leków Polpharma.

- Gdański Uniwersytet Medyczny z powodzeniem realizuje politykę pobudzającą wzrost innowacyjności opartej na wynikach badań naukowych i prac rozwojowych realizowanych w Uczelni poprzez transfer wiedzy do przemysłu oraz wzmacnianie współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym o zasięgu krajowym i międzynarodowym – mówi dr Katarzyna Waligóra-Borek, p.o. Dyrektor Centrum Transferu Technologii GUMed. – Intensyfikacja komercjalizacji wyników badań to jeden z celów strategii rozwoju naszej Uczelni do roku 2025, a także zadań, które będziemy realizować w ramach projektu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Zawiązane partnerstwo pozwoli nam efektywniej wykorzystać wzajemny potencjał – dodaje.

Organizacja EIT Health podlega pod Europejski Instytut Innowacji i Technologii i działa na rzecz wprowadzania innowacyjnych rozwiązań w sektorze medycyny opieki nad pacjentem. Chodzi o bardzo szeroki wachlarz działań; od wprowadzania cyfrowych technologii, monitorowania pacjentów po inteligentne narzędzia aktywizacji pacjentów i wsparcie dla przedsiębiorstw angażujących się w pomoc chorym.

Decyzja o przystąpieniu do organizacji może skutkować z jednej strony zwiększeniem realizacji projektów, w które będą się angażować studenci i pracownicy ośrodków, a także zacieśnieniem więzi ze światem biznesu. To także duża możliwość dla starogardzkiej Polpharmy, która od lat angażuje się w projekty naukowe.

- Jako lider polskiego rynku farmaceutycznego, Polpharma wytycza kierunki transformacji branży. Chce dostarczać nie tylko wysokiej jakości leki, ale również kompleksowe rozwiązania zdrowotne w oparciu o innowacje oraz technologie cyfrowe. Partnerstwo i międzynarodowa współpraca środowiska naukowego i biznesu to klucz do tego, aby stworzyć w Europie nowoczesny system opieki zdrowotnej zorientowany na pacjenta – mówi Bożena Kozakiewicz, Dyrektor Rozwoju Biznesu Grupy Polpharma. – Korzystając z potencjału, który posiadamy, chcemy wspólnie z Partnerami EIT Health poszukiwać odpowiedzi na zmieniające się potrzeby pacjenta oraz nowe wyzwania stające przed systemem ochrony zdrowia

Organizacja EIT Health może pochwalić się wprowadzeniem kilkudziesięciu innowacyjnych rozwiązań, a także szeroką współpracą ze studentami, badaczami oraz przedsiębiorcami. Chodzi między innymi o wsparcie merytoryczne oraz pomoc finansową.

Bakterie odporne na antybiotyki stanowią rosnące zagrożenie dla zdrowia publicznego na całym świecie, w tym również w Polsce. Brak wrażliwości na dostępne leki sprawia, że bakterie (ale także wirusy, grzyby i pasożyty) nie dają się zwalczać, a geny tej odporności przekazują między sobą. Powodem jest nadużywanie i nieprawidłowe stosowanie antybiotyków i innych środków antymikrobowych oraz ich nadmiar w żywności i środowisku.Antybiotykooporne bakterie przyczyniają się do groźnych i śmiertelnych powikłań chorób zakaźnych, w tym zapalenia płuc, opon mózgowych, serca mięśniowego oraz innych układów i narządów. Powodują też śmiercionośną infekcję krwi w postaci posocznicy, czyli sepsy. Sprawdź, jakie bakterii odporne na antybiotyki są najbardziej niebezpieczne dla zdrowia Polaków.

Te bakterie są antybiotykooporne. Uwaga! Oto 6 najbardziej z...

Sonda - Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie