Gdański prawnik Jakub Szlachetko przygotował projekt kontruchwały oraz skargi do wojewody na uchwały samorządów uderzające w osoby LGBT

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
polskapress
Jakub Szlachetko, prezes działającego w Gdańsku Instytutu Metropolitalnego, przygotował projekt uchwały przeciwnej strefom wolnym od LGBT, które zostały przyjęte w wielu samorządach na terenie Polski. Przygotował także treść skargi do wojewodów na uchwały godzące w osoby reprezentujące środowiska LGBT.

Już niemal 100 samorządów w Polsce przyjęło uchwały skierowane przeciwko osobom LGBT. Ponad 30 samorządów przyjęło Samorządowe Karty Praw Rodziny autorstwa Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. W ubiegłym tygodniu radni powiatu w Sztumie przyjęli taką uchwałę jako pierwszy samorząd na Pomorzu. Wcześniej podobne projekty uchwał odrzucono w Lęborku i Helu.

Karta proponuje wytyczne mające bronić, zdaniem autorów, wartości rodzinnych. Apeluje ona m.in. by samorządowe programy walki z alkoholizmem, przemocą i narkomanią uwzględniały "zasadę poszanowania integralności rodziny" oraz by samorządy nie wspierały finansowo organizacji, które podważają tożsamość małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny.

Odpowiedź na tego typu uchwały przygotował Jakub Szlachetko, gdański prawnik i prezes Instytutu Metropolitalnego.

Trudno się godzić na to, jak postępuje władza publiczna wobec obywateli - mówi prawnik. - Podejmowanie "uchwał nienawiści" narusza elementarne zasady moralne, nie tylko prawne. Proszę się wczuć w sytuację osoby homonormatywnej, żyjącej w gminie, która taką uchwałę podjęła! Przecież to potwarz. Po lekturze kilku opracowań prasowych stwierdziłem, że trzeba jakoś zadziałać i przygotowałem "kontruchwałę", której projekt umieściłem na Facebooku

- dodaje Jakub Szlachetko.

Na jego post zareagowali samorządowcy i politycy różnych opcji.

- Odzew okazał się całkiem spory. Wielu radnych i pracowników samorządowych, zarówno z Gdańska, jak i z całej Polski, pytało mnie o możliwość wykorzystania projektu kontruchwały - mówi Jakub Szlachetko.

Pytany o podstawę prawną dla takiego projektu uchwały odpowiada:

- Wśród prawników znajdują się tacy, którzy kontestują możliwość przyjmowania przez rady i sejmiki deklaracji czy wyrażania stanowisk w sprawach publicznych. Ja jestem zdania, że takie działania można podejmować, ale muszą być one zgodne z prawem. Kontruchwała przygotowana przeze mnie jest zgodna z prawem. W pełni odzwierciedla wartości i zasady określone w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w tym zasadę równości wobec prawa i zakaz dyskryminacji. Uchwały o strefach wolnych od LGBT są natomiast w sposób oczywisty sprzeczne z prawem unijnym i krajowym, a w tym przede wszystkim z art. 32 Konstytucji, który mówi o równości wszystkich wobec prawa - uzasadnia prawnik.

Prezes Instytutu Metropolitalnego przygotował także projekt skargi do wojewody pomorskiego na przyjęte już uchwały.

- Kontruchwała to jedno, jest pozytywnym wzorcem działania dla gmin, które dotychczas milczały w tych sprawach. Jednak ponad 90 takich uchwał już w Polsce obowiązuje. Należy coś zrobić, by je wyeliminować z obiegu. Pierwszy krok to wojewoda, który sprawuje nadzór nad gminami. Mam świadomość, że wojewoda jako reprezentant rządu w terenie może nie chcieć tego robić, jednak wskutek przygotowanej przeze mnie skargi powszechnej przynajmniej będzie musiał zająć stanowisko i się wytłumaczyć. Celem skargi jest przede wszystkim zmuszenie wojewodów do zajęcia publicznego stanowiska. Chciałbym wiedzieć, dlaczego nie zwracają uwagi na zagrożenie dla naszej praworządności - argumentuje Jakub Szlachetko.

Inicjatywę prezesa Instytutu Metropolitalnego popiera Lidia Makowska, gdańska działaczka społeczna na rzecz równości.

- My jako Trójmiejska Akcja Kobieca włączymy się w tę akcję - zapowiada. - To jest kwestia praw człowieka, podstawowego kanonu, na którym opierają się nasze europejskie prawa i nasza konstytucja. W zeszłym tygodniu, jako Trójmiejska Akcja Kobieca w ramach Wielkiej Koalicji na rzecz Równości i Wolności, która zrzesza sto polskich organizacji, już w piątek wysłaliśmy do wojewody apel o unieważnienie uchwały powiatu sztumskiego. Będziemy iść w tym kierunku. Trzeba sobie jasno uświadomić. Wprowadzanie tego rodzaju zapisów, jak uchwała, która odnosi się do wykluczania jakiejkolwiek grupy, jest łamaniem praw człowieka - dodaje Lidia Makowska.

PROJEKT UCHWAŁY:

Uchwała Rady Gminy...
z dnia ... 2020 r.
w sprawie ogłoszenia „Strefy Dla Wszystkich, którym wartości i zasady Konstytucji Rzeczypospolitej są bliskie”.

Na podst. art. 163 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r (Dz. U. ...), art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. ...), uchwala się, co następuje:

1. Ogół mieszkańców gminy stanowi lokalną wspólnotę samorządową, ukształtowaną historycznie i naturalną dla człowieka korporację zaspokajającą jego podstawowe potrzeby. Prawo do gminy jest przyrodzonym i niezbywalnym prawem człowieka, przysługującym każdemu, bez względu na jakiekolwiek warunki, kryteria czy cechy. Prawo do gminy przysługuje zatem zarówno obywatelom, cudzoziemcom, jak i apatrydom; teistom różnych wyznań i ateistom; wszystkim bez względu na płeć, tożsamość i orientację seksualną.

2. Za niezgodne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej i godne potępienia należy uznać wszelakie deklaracje ogłaszające na terytorium gminy „Strefę wolną od LGBT”. Przedmiotowymi inicjatywami legislacyjnymi powinny się zająć właściwe organy władzy publicznej, w tym Rzecznik Praw Obywatelskich i prokuratura.

3. Chcąc wyrazić gest poparcia i solidarności, a jednocześnie dać świadectwo normalności, ogłaszamy „Strefę Dla Wszystkich, którym wartości i zasady Konstytucji Rzeczypospolitej są bliskie”.

4. Uchwała wchodzi w życie z chwilą przyjęcia.

PROJEKT SKARGI:
SKARGA

Szanowny Panie Wojewodo,

działając na podstawie art. 63 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. z 1997 r. Nr 78, poz.483) oraz art. 221 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 2096 z późn. zm.), wnoszę skargę na działalność Rady Gminy ..., która dnia ... roku podjęła uchwałę w sprawie „Strefa wolna od LGBT”. Uprzejmie informuję, iż przedmiotowa uchwała została podjęta z rażącym naruszeniem Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej – będącej prawem najwyższym w RP. W szczególności powołanej uchwale zarzucam niezgodność z Konstytucją, poprzez rażące naruszenie:

- art. 1, który stanowi: „Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli” – Rzeczypospolita Polska, podobnie jak działające w jej strukturze wspólnoty samorządowe, są „dobrem wspólnym wszystkich obywateli”, co oznacza, iż żaden pośród członków powołanych korporacji publicznoprawnych nie może poprzez działanie władzy publicznej zostać z nich wykluczony, ani do wykluczenia nawoływany poprzez wywieranie bezprawnej presji psychicznej, a działania wykluczające są niezgodne z prawem;

- art. 7: „Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa” – organy władzy działają nie tylko „na podstawie prawa”, ale i w jego „granicach”; organ stanowiąco-kontrolny gminy podejmując uchwałę naruszył prawo, gdyż żadna norma prawa pozytywnego nie umożliwia mu powoływania na terytorium gminy „Strefy wolnej od LGBT”, zaś ustanowienie takiej normy przez Sejm byłoby niekonstytucyjne;

- art. 30: „Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych”;

- art. 32: „1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne” – zasada równości obejmuje, jak wskazuje przepis, „wszystkich”; oznacza to, że każdy podmiot odznaczający się tzw. „wspólnymi cechami istotnymi” musi mieć jednakowo ukształtowaną sytuację prawną (mieć jednakowy zakres uprawnień lub obowiązków); przyjęcie uchwały dokonującej stygmatyzacji określonej grupy społecznej bezpośrednio narusza przywołaną zasadę;

- art. 32 ust. 2: „Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny” – władza publiczna w procesie stanowienia lub stosowania prawa może różnicować sytuację prawną podmiotów jednakowych lub podobnych (odznaczających się „istotną wspólną cechą”) jedynie w szczególnie uzasadnionych wartościami, zasadami i normami Konstytucji przypadkach; żadna z norm prawnych polskiego porządku prawnego nie dopuszcza możliwości powoływania „Stref wolnych od LGBT”, co oznacza, iż takie działania władzy samorządowej mają charakter dyskryminacyjny.

W związku z powyższym oczekuję, że Wojewoda jako organ właściwy do rozpatrywania skarg na działalność rady gminy (art. 229 pkt 1 k.p.a.) zbada sprawę i zainicjuje postępowanie nadzorcze zmierzające do wyeliminowania uchwały z obrotu prawnego.

Wszyscy jesteśmy mieszkańcami naszych wspólnot samorządowych – gmin, powiatów czy województw. Nikt nie powinien być w jakikolwiek sposób stygmatyzowany i napiętnowany. Odwołując się do norm powszechnie obowiązującego prawa, wnoszę jak we wstępie.

Zobacz: 20 osób zostało zatrzymanych przez policję po zamieszkach wywołanych przez przeciwników Marszu Równości w Białymstoku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kasienka

.. nie uderzajace "w osoby" .. ale w zlowroga ideologie pania prawniczek

R
ROMEK

Pogonić pajaca , już przyjął judaszowe srebrniki od żyda Sorosa.

G
Gość
18 lutego, 13:34, Gość:

Hej prawnik, a co powiesz na te szokujace zachowanie: Podczas V Trójmiejskiego Marszu Równości, w którym uczestniczyła prezydent Gdańska Oleksandra dulkiewicz miało miejsce szereg profanacji. Podczas marszu jeden z uczestników szedł z wizerunkiem waginy na drzewcu, otoczony kobietami w tęczowych aureolach. Trudno tego nie kojarzyć z kapłanem podnoszącym monstrancję z Najświętszym Sakramentem podczas procesji Bożego Ciała

Pewnie nic nie zrobi. Nie za to bruksela płaci.

G
Gość
18 lutego, 13:17, Stop lewactwu:

Trudno,żeby afirmacja dewiacji spotkała sie z aprobatą Narodu. No ale prawnicy jak zawsze pierwsi na froncie walki ideologicznej. Osoby o takich skłonnościach nikogo nie interesują do momentu kiedy ktoś usiłuje wmówić,ze to normalne zachowania i z racji tego przysługują jakieś przywileje.

Bruksela mu zapłaciła za reprezentowanie tęczowych. Przecież sam by nie ruszył.Kasa i to niemała. Ot i cała tajemnica

G
Gość

Hej prawnik, a co powiesz na te szokujace zachowanie: Podczas V Trójmiejskiego Marszu Równości, w którym uczestniczyła prezydent Gdańska Oleksandra dulkiewicz miało miejsce szereg profanacji. Podczas marszu jeden z uczestników szedł z wizerunkiem waginy na drzewcu, otoczony kobietami w tęczowych aureolach. Trudno tego nie kojarzyć z kapłanem podnoszącym monstrancję z Najświętszym Sakramentem podczas procesji Bożego Ciała

S
Stop lewactwu

Trudno,żeby afirmacja dewiacji spotkała sie z aprobatą Narodu. No ale prawnicy jak zawsze pierwsi na froncie walki ideologicznej. Osoby o takich skłonnościach nikogo nie interesują do momentu kiedy ktoś usiłuje wmówić,ze to normalne zachowania i z racji tego przysługują jakieś przywileje.

G
Gość
17 lutego, 19:18, Gość:

Niech te LGBT przestanie obrazac katolikow panie prawnik.

17 lutego, 21:08, Gość:

To katofanatycy przeciwni nauce papieża Franciszka .

Prawdziwych katolików LGBT nie obraża, bo - " kochaj bliźniego swego". Polski biskupi beton pomieszał ci wartości.

Kochaj bliżniego swego owszem tak ale nie jego zboczenie.Homoseksualizm jest obrzydliwy w oczach Boga i będzie przez Niego ukarany.

G
Gość

"tęczowy" prawnik?

G
Gość

Nikt nie chce tych tęczowych aberracji. Niech Bruksela to zabierze do siebie

G
Gość
18 lutego, 9:28, Gość:

Wreszcie ktoś z tym ruszył, brawo

Pomyłka

G
Gość

Stop lgbt

G
Gość

Wreszcie ktoś z tym ruszył, brawo

G
Gość
17 lutego, 19:18, Gość:

Niech te LGBT przestanie obrazac katolikow panie prawnik.

17 lutego, 21:08, Gość:

To katofanatycy przeciwni nauce papieża Franciszka .

Prawdziwych katolików LGBT nie obraża, bo - " kochaj bliźniego swego". Polski biskupi beton pomieszał ci wartości.

Manipulacja i kłamstwa. Papież musi się kierować słowem Bożym, a w Biblii jest wyraznie napisane o sodomitach. Bezczelny lgbt. Nie wykorzystuj i nie nadinterpretuj Pisma Świętego do swoich plugawych celów

g
gosc

do goscia z 21 godz skoro nie chodzisz do kosciola to milcz i nie mow za biskupow co ty mozesz wiedziec o kosciele rozum z gownem masz pomieszane samo mowi ze popierLGBT my nie pozwolimy

G
Gość
17 lutego, 19:18, Gość:

Niech te LGBT przestanie obrazac katolikow panie prawnik.

17 lutego, 21:08, Gość:

To katofanatycy przeciwni nauce papieża Franciszka .

Prawdziwych katolików LGBT nie obraża, bo - " kochaj bliźniego swego". Polski biskupi beton pomieszał ci wartości.

LGBT próbuje inaczej definiować pojęcie "normalności" czym próbuje rozkładać istniejące wzorce (np wzorzec normalnej rodziny). W związku z tym jako ruch deprawacyjny, by nie powiedzieć perwersyjny lub sodomistyczny powinien być tępiony w obrocie publicznym. Konstytucyjna wolność jednostki kończy się w tym miejscu gdzie zaczyna się wolność i normalność większości. Nie ma przyzwolenia na nowe definiowanie np pojęć małżeństwa, rodziny, rodziców, płci itp, bo te pojęcia są ukształtowane od tysięcy lat i są niezmienne. Jeśli ktoś uważa, że można je definiować na nowo, to podcina gałąź na której siedzi.

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie