Radni powiatu lęborskiego chcą zakazu wprowadzania stref wolnych od LGBT. Przygotowali już projekt uchwały

Robert Gębuś
Robert Gębuś
Projekt uchwał zakazujący wprowadzania stref wolnych od LGBT powstał z inicjatywy Jarosława Pruskiego (Lepszy Powiat) oraz Huberta Namyślaka (PO). Podpisało się pod nim ośmioro radnych powiatu lęborskiego.

Pięć miesięcy po tym, jak w Lęborku rada miejska odrzuciła projekt uchwały o "mieście wolnym od ideologii LGBT i gender" grupa ośmiu radnych Lepszego Powiatu i PO przygotowała kontrprojekt "w sprawie przeciwdziałania ustanawianiu na terenie Powiatu Lęborskiego stref wolnych od LGBT i gender". Swoją inicjatywę uzasadniają tym, że nadal pojawiają się próby wprowadzenia uchwał ustanawiających podobne strefy i należy temu przeciwdziałać.

- Chcemy w ten sposób zakończyć jakąkolwiek dyskusję w tym temacie - mówi Jarosław Pruski (Lepszy Powiat), jeden z autorów projektu uchwały. - Żyjemy w wolnym kraju. Polska gwarantuje wszystkim wolność wyrażania i demonstrowania swoich poglądów, o ile dzieje się to w granicach prawa. Nie można nikogo dyskryminować ze względu na orientację czy światopogląd i tworzyć stref wolnych od kogokolwiek.

Czytaj również:Rada miasta odrzuciła projekt o mieście wolnym od LGBT i gender

Projekt uchwały miał być jednym z punktów ostatniej sesji rady powiatu. Nie został jednak wprowadzony do porządku obrad, ponieważ wcześniej nie zapoznał się z nim Zarząd Powiatu i wszystko wskazuje na to, że radni zajmą się nim podczas najbliższej sesji. Jednak w opinii Alicji Zajączkowskiej nawet gdyby projekt uchwały został przyjęty, pozostałby martwą literą, bo powiat nie ma narzędzi by wprowadzić w życie jego zapisy. - Uważam, że podjęcie tego typu uchwały w powiecie nie ma żadnego sensu - mówi Alicja Zajączkowska, starosta lęborski. - Ta uchwała nie ma żadnej mocy sprawczej. Co z tego, że my podejmiemy uchwałę przeciwko inicjatywom, które mogą się tu pojawić, skoro powiat obejmuje gminy i mieszkańcy gmin mogą wyrażać swoją wolę dotyczącą społeczności lokalnych. Nie możemy stworzyć uchwały nadrzędnej.

Czytaj również:Magdalena Adamowicz przeciwna projektowi uchwały "O mieście wolnym od ideologii LGBT i gender"

FLESZ: Klimat nie zwariował, eksperci uspokajają

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie