Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdański Orszak Trzech Króli powrócił po rocznej przerwie. W Sopocie i Gdyni w tym roku bez przemarszu

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
W samo południe, 6 stycznia, po zmówieniu modlitwy Anioł Pański, spod Bazyliki Mariackiej w Gdańsku wymaszerował Orszak Trzech Króli. Barwna parada z okazji święta Objawienia Pańskiego odbyła się pod hasłem "Dzień dziś wesoły" - wesoły także dlatego, że przemarsz odbył się po rocznej przerwie. W 2021 r. został odwołany ze względu na ograniczenia związane z sytuacją epidemiologiczną w Polsce.
Promocja Dziennika Bałtyckiego

Tradycja organizowania Orszaków Trzech Króli sięga już kilkunastu lat. W święto Objawienia Pańskiego przemarsze, upamiętniające wizytę Kacpra, Melchiora i Baltazara w stajence, odbywają się na terenie całego kraju. W 2019 r. święto to obchodzono w ten sposób w aż 752 miejscowościach. W tym roku Orszak odbył się w 668 z nich, a także za granicą, w tym m.in. w Anglii, Austrii, Francji, na Ukrainie, a także w Afryce, w Zambii, w Sierra Leone, w Kongo, w Kamerunie czy w Rwandzie.

W związku z obostrzeniami sanitarnymi w 2022 r. w Gdańsku nieznacznie zmieniono się formuła całego wydarzenia. Całą trasę Orszak przeszedł płynnie, bez zatrzymywania. Niestety zabrakło również urokliwej szopki z żywymi zwierzętami.

Jak to bywało do tej pory - na czele Orszaku, prowadzeni przez gwiazdę i poprzedzeni przez werblistów, dziecięce grupy rycerzy i dam dworu, a także dworzan z darami - przeszli Trzej Mędrcy ze Wschodu. To właśnie tam, Herod poprzez prośby i groźby usiłował zawrócić pielgrzymów z właściwej drogi. Ten sam cel miały diabły, które również stanęły na drodze uczestników przemarszu.

Za punkt kulminacyjny obrano dwór Artusa. Pod nim Trzej Królowie oddali hołd Świętej Rodzinie i wręczyli im dary. Na zakończenie, wespół z chórem Towarzystwa Śpiewaczego "Gryf" z Trąbek Wielkich uczestnicy odśpiewali przepiękne polskie kolędy.

Choć program może brzmieć identycznie jak w zeszłych latach, niezmiennie robi on ogromne wrażenie. Jest ono organizowane przez proboszcza Bazyliki Mariackiej przy wsparciu Stowarzyszenia SUM oraz Stowarzyszenia Kulturalnego Wspierania Edukacji i Rozwoju (SKWER).

Orszaki Trzech Króli na Pomorzu

Reszta Trójmiasta bez Orszaku

Niestety w tym roku w Sopocie oraz w Gdyni nie zdecydowano się na zorganizowanie własnych wydarzeń. Gdynia postanowiła jednak uczcić święto w nieco inny sposób, a mianowicie poprzez wydanie płyty zawierającej słuchowisko i pastorałkę. Wydawnictwo będzie bezpłatnie rozdawana tego dnia po mszach świętych w lokalnych kościołach. Kto się na nie nie załapie będzie mógł zapoznać się z nagraniami na kanale Youtube Stowarzyszenie KACK:

Album zawiera słuchowisko pt. "Czwarty Król" na podstawie opowiadania ks. Mieczysława Malińskiego, a także tradycyjną dla Gdyńskiego Orszaku Trzech Króli "Pastorałkę Gdyńską" z tekstem Anny Halasz, "Psalm o gwieździe" znany z gdyńskiego musicalu "Kolęda Nocka" oraz kilka innych tradycyjnych kolęd, w wykonaniu artystów pod kierunkiem Artura Guzy.

Wstęp nagrali arcybiskup Tadeusz Wojda SAC, Metropolita Gdański oraz Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, którzy ponadto objęli tę nietypową formułę Orszaku patronatem honorowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki