Gdańska Jesień Pianistyczna

  Gdańska Jesień Pianistyczna

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  Uznani mistrzowie i ich znakomici następcy spotkają się na rozpoczynającej się w piątek Gdańskiej Jesieni Pianistycznej. Czekają nas nie tylko recitale, ale i koncerty symfoniczne, na których posłuchamy muzyki od wielkich klasyków po współczesność.
  Już sam patriotyzm lokalny powinien skłonić trójmiejskich melomanów do tego, by towarzyszyć Gdańskiej Jesieni Pianistycznej od pierwszego koncertu. Z Polską Filharmonią Bałtycką wystąpi w piątek w sali koncertowej na gdańskiej Ołowiance Radosław Kurek, absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej, w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, obecnie asystent w tej uczelni. Kurek zdobył już laury w kilku międzynarodowych konkursach, nie tylko pianistycznych, ale i muzyki kameralnej.

  W piątkowy wieczór wykona Koncert fortepianowy B-Dur Mozarta.
  Po koncercie inauguracyjnym czeka nas cykl recitali. Magnesem przyciągającym melomanów na sobotni recital Sławomira Wilka będzie z pewnością komplet 24 preludiów Fryderyka Chopina, ale także Beethovenowska słynna Sonata cis-moll "Księżycowa".


  W niedzielę wystąpi Florian Krumpock, austriacki pianista, który od swego sensacyjnego debiutu z Moskiewską Orkiestrą Radiową występował w wielu ważnych ośrodkach muzycznych, ze znakomitymi orkiestrami. Krumpock wykona kompozycje Liszta, Brahmsa i Berga.
  Leszek Możdzer występuje na Gdańskiej Jesieni Pianistycznej od początku. W tym roku, na wtorkowym koncercie, przedstawi swoją kompozycję, inspirowaną muzyką Witolda Lutosławskiego.

  Kolejne dwa recitale to ukraińska pianistka Natalia Pasiecznik, koncertująca w wielu krajach Europy i w Stanach Zjednoczonych, oraz Nikołaj Choziajnow, absolwent Konserwatorium Moskiewskiego, laureat m.in. I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. A. Skriabina w Paryżu.

  Jako dużej miary wydarzenie zapowiada się czwartkowy koncert finałowy, na którym zostanie wykonana monumentalna Symfonia "Turangalila" francuskiego kompozytora Oliviera Messiaena, jednego z najwybitniejszych twórców muzyki XX wieku. Partie fortepianu wykona Markus Bellheim, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu im. Oliviera Messiaena w Paryżu.

  Karnety na cały festiwal kosztują 154 zł. Bilety i karnety można rezerwować w kasie Filharmonii Bałtyckiej, telefon (058) 320-62-62.

  Gdańska Jesień
  - 21 listopada g. 19
  Koncert inauguracyjny. Solista Radosław Kurek, orkiestra PFB
  - 22 listopada g. 17
  Recital fortepianowy Sławomira Wilka
  - 23 listopada g. 17
  Recital fortepianowy Floriana Krumpocka
  - 25 listopada godz. 19
  "Lutosphere", koncert Leszka Możdżera, z towarzyszeniem Andrzeja Bauera i m.bunio.s
  - 26 listopada g. 19
  Recital fortepianowy Natalii Pasiecznik
  - 27 listopada g. 19
  Recital fortepianowy Nikołaja Choziajnowa
  - 28 listopada g. 19
  Koncert finałowy w 100. rocznicę urodzin Messiaena  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo