Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk w weekend: zamknięty Park Oliwski i nadmorskie parkingi. Ograniczenia w Parku Oruńskim. Zostańcie w domach!

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne P. Hukało/ Archiwum
Gdańsk na weekend z zamkniętym Parkiem Oliwskim i ograniczonym dostępem do Parku Oruńskiego. Nieczynne będą również parkingi turystyczne w pasie nadmorskim, a w miejscach szczególnie uczęszczanych przez mieszkańców, pojawią się mobilne tablice nawołujące do pozostania w domu. Nie można wchodzić także na tereny boisk czy placów zabaw. Wszystko w ramach apelu, aby mieszkańcy zostali w domu. Na Pomorzu są już 32 potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem.

Gdańsk zamyka Park Oliwski, Park Oruński i parkingi nadmorskie na weekend

Podczas piątkowego posiedzenia Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego podjął decyzję o zamknięciu Parku Oliwskiego na najbliższy weekend 28-29 marca 2020 roku.

Tak wygląda opustoszały Gdańsk!

Na cały weekend zostaje ograniczony dostęp do Parku Oruńskiego. Gdański Ośrodek Sportu zamyka wszystkie niezamknięte dotychczas boiska. Wszystkie place zabaw, zarówno w zarządzie GZDiZ i siłownie zewnętrzne, obiekty w zarządzie Gdańskich Nieruchomości, mają informacje by z nich nie korzystać, jeżeli jest to możliwe, są zamykane na klucz czy kłódki.

Rok epidemii koronawirusa w Trójmieście. Covidowa rzeczywist...

Główny przekaz to: zostań w domu. Nie wychodź, jeśli nie jest to niezbędne, unikaj dużych skupisk ludzkich - zaapelował wiceprezydent Piotr Grzelak. - Podjęliśmy następujące decyzje, które wdrażamy na ten weekend. Z dniem dzisiejszym zamknięte zostają parkingi o charakterze turystycznym tzw. w pasie nadmorskim.

Chodzi o parkingi przy ulicy Turystycznej, Kaplicznej, na końcu alei Jana Pawła II, zatokę postojową przy alei Lecha Kaczyńskiego wzdłuż Parku Reagana i na ulicy Nowotnej na Stogach. Do niedzieli pojawią się mobilne tablice. To o miejsca, w których w zeszły weekend pojawiali się mieszkańcy Gdańska oraz Pomorza, chcemy by do nich szedł przekaz o pozostaniu w domu.

Jak wygląda Gdańsk 14.03.2020 roku?

Tak wygląda Gdańsk w ten weekend! Ludzie pełni obaw przed ko...

- Jeżeli przyjadą w te miejsca, będzie do nich kierowany komunikat, by zachować odstęp minimum 1,5 metra - mówił wiceprezydent Grzelak.

Od piątku, 27 marca zamknięte będą parkingi "turystyczne", wzdłuż pasa nadmorskiego:

  • Parking przy ul. Błękitna (Jelitkowo)
  • Parking przy ul. Kaplicznej (Jelitkowo)
  • Parking przy al. Jana Pawła II na końcu przy skrzyżowaniu z ul. Czarny Dwór (Zaspa)
  • Parking na końcu ul. Nowotnej (Stogi)
  • Zatoka postojowa wzdłuż ul. Kaczyńskiego (po stronie Parku Regana)

Od piątku, 27 marca na stacjonarnych tablicach Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem TRISTAR nadawania będzie treść „ZOSTAŃ W DOMU; NIE WYCHODŹ; MYJ RĘCE”.

Od piątku, 28.03.2020 do niedzieli 29.03.2020 do godziny 18.00 w miejscach mocno uczęszczanych przez pieszych staną mobilne tablice, wyświetlające informację „ZACHOWAJ ODSTĘP MIN. 1,5 METRA”. Treści wyświetlanych komunikatów są zgodnie z wytycznymi Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Tablice staną w następujących lokalizacjach:

  • Wyspa Sobieszewska (na wjeździe)
  • Pętla Świętokrzyska – zbiornik Augustowska
  • Park Oruński – od strony ul. Raduńskiej
  • Pięć Wzgórz – zbiornik Świętokrzyska II
  • Jar Wilanowski
  • Jasień – zbiornik Wróbla Staw

Te same tablice po weekendzie zostaną wykorzystane do informowania pasażerów komunikacji miejskiej o konieczności zachowania odpowiedniego odstępu. Od poniedziałku, 30 marca od godz. 6:00 do piątku 3 kwietnia mobilne tablice, wyświetlające powyższą treść staną też w tych miejscach:

  • Pętla Świętokrzyska Havla
  • Węzeł Wrzeszcz PKP/PKS
  • Węzeł Gdańsk Główny – Podwale Grodzkie

Koronawirus na Pomorzu pustoszy miasta. Jak wyglądają Sopot ...

Dezynfekcja w Gdańsku i apel o "rozrzedzenia godzin pracy w dużych firmach"

Władze Gdańska zwiększają częstotliwość mycia wiat przystankowych, wykorzystane do tego będą środki czystości zalecone przez sanepid. Wiceprezydent Grzelak zapowiedział też ograniczenie działania iluminacji, by w ten sposób zmniejszyć atrakcyjność niektórych miejsc turystycznych uczęszczanych przez ludzi.

Wiceprezydent Grzelak poinformował też, że w piątek koło południa prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz spotkała się z wojewodą pomorskim Dariuszem Drelichem. Przekazała mu pismo dotyczące miejsc pracy.

Zwraca się o skoordynowanie działań w kwestii rozrzedzenia godzin pracy w dużych firmach, szczególnie państwowych, by nie kumulować obłożenia pojazdów. W godzinach szczytu będzie wyłożony cały miejski transport

- powiedział Piotr Grzelak.

Tak wygląda Gdańsk w czasie epidemii koronawirusa! Pomorze walczy z wirusem

Koronawirus Gdańsk. Tak wygląda w ostatnich dniach centrum m...

Gdańsk: Pakiet pomocowy dla artystów i planowany projekt kultura online

Wiceprezydent Alan Aleksandrowicz odpowiedzialny za miejską politykę inwestycyjną poinformował o wsparciu środowisk kulturalnych.

- Rozprzestrzeniająca się pandemia dosięga przedstawicieli świata kultury. Przyglądamy się twórcom, którzy zależą od umów cywilno-prawnych. Opracowujemy działania ratunkowe. Jesteśmy w kontakcie z organizacjami pozarządowymi, które realizują projekty związane z kulturą. Śledzimy działania ministerstwa kultury, które dysponuje największymi środkami na wsparcie środowisk twórczych. Kultura powoli przenosi się do internetu. Wraz z marszałkiem województwa przygotowujemy ofertę kulturalną online - powiedział Alan Aleksandrowicz.

Wiceprezydent poinformował, że urzędnicy gromadzą informacje o umowach cywilno-prawnych, na podstawie których najczęściej pracują artyści. Trwający konkurs grantowy na działania kulturalne nie jest wstrzymany i do końca marca powinny być znane jego wyniki. Aktualizowane są granty wieloletnie.

Podobnie, jak w przypadku przedsiębiorców, umarzamy na tych samych zasadach czynsze dla artystów w lokalach komunalnych na pierwszy miesiąc z możliwością przedłużenia na dwa kolejne miesiące. W celu umorzenia czynszów należy zwracać się indywidualnie wnioskami do Gdańskich Nieruchomości. Na najbliższej sesji Rady Miasta zostanie złożony projekt uchwały o nowelizacji uchwały o stypendiach kulturalnych, zostanie uproszczony proces ich składania. W trybie ciągłym będą one wynosić 700 tys. zł

- mówił Alan Aleksandrowicz.

Miasto musi "zacisnąć pasa"

Zastępca Skarbnik Miasta Emilia Kosińska poinformowała o konieczności cięcia wydatków. Straty dla budżetu miasta z powodu kryzysu szacowane są na razie na ok. 300 mln. zł.

- Rozpoczęliśmy procedurę ograniczania wydatków. To inwestycje i wydatki bieżące. Będą podlegały rygorystycznym cięciom. Dokonujemy analizy propozycji, które składają nam jednostki miejskie i wydziały urzędu. Coraz trudniej się zadłużać. Mogą być przygotowywane nowe limity wydatków bieżących - powiedziała Emilia Kosińska.

- Nie wszystkie projekty będziemy mogli zrealizować w tym wymiarze co określony. Od razu po ogłoszeniu stanu epidemiologicznego pani prezydent wystąpiła do jednostek miejskich by wstrzymać się z zaciąganiem nowych zobowiązań. Odbywa się ewaluacja budżetu miasta, sprawdzamy projekty, które mogą zostać określone jako priorytetowe - dodał wiceprezydent Aleksandrowicz.

20.03.2020 gdyniaopustoszala gdynia po ogloszeniu stanu zagrozenia epidemicznego. na zdjeciu: puste ulice , bulwar i plaza w centrum gdyni. zamkniete lokale uslugowefot. przemek swiderski / polska press / dziennik baltycki

Tak wygląda opustoszała Gdynia z powodu koronawirusa! Pusty ...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki