Gdańsk: UCK wznawia porody rodzinne od 18.05.2020 r. Obowiązują specjalne zasady. Czego nie wolno? Gdzie jeszcze wznowiono porody rodzinne?

Patrycja Cybulska
Patrycja Cybulska
UCK w Gdańsku wznawia porody rodzinne
UCK w Gdańsku wznawia porody rodzinne Zdj. ilustracyjne/Pixabay
Udostępnij:
Dobra wiadomość dla rodziców. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne wznawia porody rodzinne. Z powodu pandemii koronawirusa obowiązują jednak specjalne zasady. Sprawdzamy, czego nie wolno, a co można. UCK to już kolejna placówka w Gdańsku, która zdecydowała się przywrócić porody rodzinne.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku wznawia porody rodzinne

Porody rodzinne w UCK w Gdańsku będą możliwe od najbliższego poniedziałku, 18 maja. W trosce o zdrowie rodzących kobiet, noworodków i personelu medycznego, placówka wprowadziła obostrzenia.

Na jakich zasadach możliwe są porody rodzinne w UCK?

  • Pierwsza weryfikacja osoby towarzyszącej odbywa się w punkcie pomiaru temperatury przy wejściu głównym do UCK lub w KOR Ginekologiczno-Położniczym.
  • Osoba towarzysząca musi rzetelnie i wiarygodnie wypełnić „Ankietę” weryfikacji epidemiologicznej na KOR Ginekologiczno-Położniczym, która następnie zostanie dołączona do dokumentacji pacjentki i stanowić będzie integralną część dokumentacji medycznej.
  • Niezbędne jest, by osoba towarzysząca przez cały czas pobytu na Trakcie Porodowym nosiła poprawnie założoną maseczkę ochronną na nos i usta, rękawiczki jednorazowe, była przebrana w strój umożliwiający ochronę epidemiologiczną (fartuch ochronny) oraz dezynfekowała ręce. Szpital udostępni osobie towarzyszącej środki ochrony osobistej.
  • Osoba bliska, w przypadku podjęcia decyzji o porodzie rodzinnym, zostaje wpuszczona na Trakt Porodowy w momencie rozpoczęcia porodu. Osoba bliska powinna opuścić oddział po zakończonym porodzie w Sali porodowej i na każde polecenie personelu medycznego.
  • Rodząca w towarzystwie osoby bliskiej przebywa w pojedynczej, indywidualnej sali porodowej wyposażonej w oddzielny węzeł sanitarny.
  • Osoba towarzysząca zostaje poinformowana przez personel o zasadach organizacyjnych wdrożonych na Trakcie Porodowym i jest zobowiązana przez cały okres pobytu stosować się do zaleceń personelu medycznego. Osoba towarzysząca porusza się po wyznaczonych ciągach komunikacyjnych oraz przebywa w pomieszczeniach wskazanych przez personel w obszarze Traktu Porodowego.
  • Podczas pobytu na Trakcie Porodowym osoba bliska nie opuszcza samowolnie wyznaczonej Sali Porodowej, a w przypadku rezygnacji z uczestnictwa w porodzie rodzinnym, informuje o tym personel medyczny.
  • Osoby pozostające w kwarantannie lub w trakcie izolacji, nawet w przypadku posiadanych ujemnych wyników badań w kierunku SARS-CoV-2, nie mogą uczestniczyć w porodzie i wchodzić na teren szpitala.

Gdzie jeszcze na Pomorzu są możliwe porody rodzinne?

UCK to nie jedyna placówka medyczna, która przywróciła porody rodzinne. Od 30.04. 2020 r. rodzić w towarzystwie partnera można także na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym Szpitala św. Wojciecha na Zaspie. Od 5.05.2020 r. porody rodzinne przywrócono natomiast w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie.

Porodówka w Szpitalu św. Wojciecha na Zaspie w Gdańsku [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Białko mikrobiologiczne ratunkiem dla planety?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie