Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: UCK wznawia porody rodzinne od 18.05.2020 r. Obowiązują specjalne zasady. Czego nie wolno? Gdzie jeszcze wznowiono porody rodzinne?

Patrycja Cybulska
Patrycja Cybulska
UCK w Gdańsku wznawia porody rodzinne
UCK w Gdańsku wznawia porody rodzinne Zdj. ilustracyjne/Pixabay
Dobra wiadomość dla rodziców. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne wznawia porody rodzinne. Z powodu pandemii koronawirusa obowiązują jednak specjalne zasady. Sprawdzamy, czego nie wolno, a co można. UCK to już kolejna placówka w Gdańsku, która zdecydowała się przywrócić porody rodzinne.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku wznawia porody rodzinne

Porody rodzinne w UCK w Gdańsku będą możliwe od najbliższego poniedziałku, 18 maja. W trosce o zdrowie rodzących kobiet, noworodków i personelu medycznego, placówka wprowadziła obostrzenia.

Na jakich zasadach możliwe są porody rodzinne w UCK?

  • Pierwsza weryfikacja osoby towarzyszącej odbywa się w punkcie pomiaru temperatury przy wejściu głównym do UCK lub w KOR Ginekologiczno-Położniczym.
  • Osoba towarzysząca musi rzetelnie i wiarygodnie wypełnić „Ankietę” weryfikacji epidemiologicznej na KOR Ginekologiczno-Położniczym, która następnie zostanie dołączona do dokumentacji pacjentki i stanowić będzie integralną część dokumentacji medycznej.
  • Niezbędne jest, by osoba towarzysząca przez cały czas pobytu na Trakcie Porodowym nosiła poprawnie założoną maseczkę ochronną na nos i usta, rękawiczki jednorazowe, była przebrana w strój umożliwiający ochronę epidemiologiczną (fartuch ochronny) oraz dezynfekowała ręce. Szpital udostępni osobie towarzyszącej środki ochrony osobistej.
  • Osoba bliska, w przypadku podjęcia decyzji o porodzie rodzinnym, zostaje wpuszczona na Trakt Porodowy w momencie rozpoczęcia porodu. Osoba bliska powinna opuścić oddział po zakończonym porodzie w Sali porodowej i na każde polecenie personelu medycznego.
  • Rodząca w towarzystwie osoby bliskiej przebywa w pojedynczej, indywidualnej sali porodowej wyposażonej w oddzielny węzeł sanitarny.
  • Osoba towarzysząca zostaje poinformowana przez personel o zasadach organizacyjnych wdrożonych na Trakcie Porodowym i jest zobowiązana przez cały okres pobytu stosować się do zaleceń personelu medycznego. Osoba towarzysząca porusza się po wyznaczonych ciągach komunikacyjnych oraz przebywa w pomieszczeniach wskazanych przez personel w obszarze Traktu Porodowego.
  • Podczas pobytu na Trakcie Porodowym osoba bliska nie opuszcza samowolnie wyznaczonej Sali Porodowej, a w przypadku rezygnacji z uczestnictwa w porodzie rodzinnym, informuje o tym personel medyczny.
  • Osoby pozostające w kwarantannie lub w trakcie izolacji, nawet w przypadku posiadanych ujemnych wyników badań w kierunku SARS-CoV-2, nie mogą uczestniczyć w porodzie i wchodzić na teren szpitala.

Gdzie jeszcze na Pomorzu są możliwe porody rodzinne?

UCK to nie jedyna placówka medyczna, która przywróciła porody rodzinne. Od 30.04. 2020 r. rodzić w towarzystwie partnera można także na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym Szpitala św. Wojciecha na Zaspie. Od 5.05.2020 r. porody rodzinne przywrócono natomiast w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie.

Porodówka w Szpitalu św. Wojciecha na Zaspie w Gdańsku [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki