Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Trwają Pierwsze Katolickie Dni Społeczne dla Europy

Martyna Łoboda
30 biskupów i 40 kapłanów z całej Europy odprawi mszę św. w bazylice Mariackiej
30 biskupów i 40 kapłanów z całej Europy odprawi mszę św. w bazylice Mariackiej Tomasz Bołt/Archiwum
Od środy pod hasłem "Solidarność - wyzwaniem dla Europy" trwają w Gdańsku Pierwsze Katolickie Dni Społeczne dla Europy. Do udziału w spotkaniu Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej z Brukseli i Europejskie Centrum Solidarności zaprosiły ponad 500 uczestników z 25 krajów świata.

Biskupi, duchowni, naukowcy i działacze społeczni do niedzieli debatować będą o ważnych dla katolików aktualnych problemach społecznych i ekonomicznych Unii Europejskiej. Głównym celem kongresu jest dyskusja i refleksja nad pytaniem, czym jest solidarność dzisiaj, co oznacza i co zrobić, by jej ideę wprowadzić w życie.

- Spotkanie w Gdańsku ma być wyraźnym głosem europejskich katolików, mówiącym jak ważna i niezbędna jest dzisiaj solidarność międzyludzka i międzypaństwowa - tłumaczy Alicja Mongird z Biura Prasowego Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Dzisiaj o godz. 18.30 30 biskupów i 40 kapłanów z całej Europy odprawi mszę św. w bazylice Mariackiej. Do tego wydarzenia świątynia przygotowuje się od wczoraj.

Program Katolickich Dni Społecznych dla Europy zakłada też wystąpienia i dyskusje. Odbywać się będą w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance, a prowadzić je będzie Hans-Gert Pöttering, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

W sobotę, na Westerplatte, odbędzie się uroczystość ekumeniczna poświęcona sprawom społecznym. W niedzielę na placu Solidarności delegaci przedstawią przesłanie dla Europy - co zrobić, by żyć we wspólnocie i pokoju.

Katolickie Dni Społeczne zakończą się niedzielną mszą św. w archikatedrze oliwskiej, którą poprowadzi abp Sławoj Leszek Głódź.

Katolicy mówią jednym głosem

Rozmowa z Maciejem Łukaszewiczem z ECS, koordynatorem Katolickich Dni Społecznych dla Europy
Dlaczego wybrano Gdańsk?

Bo jest miastem symbolicznym. To tutaj zaczęła się II wojna światowa i to tutaj powstała Solidarność. Kongres odbywa się też w roku ważnych rocznic.

Cel spotkania to...
Chcemy, aby głos katolików został usłyszany, a ich manifest trafił do najważniejszych przywódców europejskich. Pragniemy pokazać, że katolicy mówią jednym głosem, że katolicka opinia publiczna istnieje w Europie, a pojednanie między narodami jest możliwe.

Co pozostanie po kongresie?
Pozostanie świadomość, że Polska jest częścią Europy. Pozostanie przesłanie o solidarności Europejczyków, ogłoszone i zredagowane w kilku językach w niedzielę rano na placu Solidarności. Dodatkowo, podczas mszy zbierać będziemy fundusze na pomoc bezdomnym dzieciom w Mołdawii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki