MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Subiektywne przewodniki po Dolnym Mieście

opr.dd
Ma powstać seria subiektywnych przewodników po Dolnym Mieście tworzona przez mieszkańców - poinformowało biuro prasowe UM w Gdańsku. Będą opowiadały o zapomnianych historiach ludzi i miejsc osadzonych w przestrzeni Dolnego Miasta.

Pracę nad przygotowaniem serii tematycznych przewodników po Dolnym Mieście rozpoczął - wspólnie z mieszkańcami i znawcami historii Dolnego Miasta - Referat Rewitalizacji gdańskiego magistratu. Przewodniki powstaną na bazie materiałów zebranych w trakcie spotkań dyskusyjnych realizowanych w ramach projektu "Opowiadacze Historii", który zainicjowany został w 2010 roku przez Fundację Theatrum Gedanense, animatora Piotra Wołkowińskiego, przewodnika Łukasza Darskiego oraz Referat Rewitalizacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

- Opracowanie będzie miało charakter "mapy żywej pamięci" - subiektywnych ścieżek wrażeń, na które składać będą się archiwalne zdjęcia, krótkie opisy historyczne oraz pełne emocji i świeżości wspomnienia mieszkańców i ludzi związanych z Dolnym Miastem. Z przewodników m.in. dowiemy się kim był król Dolnego Miasta i kto zdobywał nie tylko niewieście serca, znajdziemy 27 haków tramwajowych i aniołka z kamienicy przy ul. Łąkowej 51 oraz poznamy mroczną historię "Galleona" i nieznane życie Sióstr Boromeuszek - zapowiada Marek Barański z Referatu Rewitalizacji.

Głównym celem opracowywanych przewodników jest popularyzacja wiedzy o Dolnym Mieście i budowa tożsamości lokalnej dzielnicy. Przedsięwzięcie to, wpisujące się w projekt rewitalizacyjny Dolnego Miasta, przyczynić się ma do promocji dzielnicy, zwiększenia poziomu ochrony jej wartości kulturowych oraz aktywizacji społeczności lokalnej.

Wydanie kilku pierwszych "map żywej pamięci" planowane na koniec 2012 roku, a poprzedzone ma zostać uruchomieniem bloga poświęconego Dolnemu Miastu i projektowi "Opowiadacze Historii".

- Wciąż trwają poszukiwania osoby zaangażowanej oraz dysponującej wiedzą i czasem wolnym, która gotowa będzie podjąć się takiego wyzwania. - mówi Marek Barański. - Serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby, w szczególności mieszkańców Dolnego Miasta, do współpracy przy projekcie, w tym do uczestnictwa w comiesięcznych spotkaniach oraz do zbierania informacji o dzielnicy i dzielenia się archiwalnym zbiorami dolno miejskich fotografii, na których utrwalona jest fascynująca historia Dolnego Miasta w Gdańsku - dzielnicy wartej poznania.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki