Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Spór między muzealnikami o... samochodzik

Marek Adamkowicz
Według pracowników Muzeum II Wojny Światowej, samochód chevrolet 157 (na zdjęciu) różni się wieloma szczegółami od modelu ciężarówki ZIS (na kolejnym zdjęciu)
Według pracowników Muzeum II Wojny Światowej, samochód chevrolet 157 (na zdjęciu) różni się wieloma szczegółami od modelu ciężarówki ZIS (na kolejnym zdjęciu) MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ
Pomiędzy p.o. dyrektora Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 Mariuszem Wójtowiczem-Podhorskim a pracownikami Muzeum II Wojny Światowej zaiskrzyło. Nie po raz pierwszy, ale tym razem przedmiotem sporu jest... samochodzik.

Metalowy samochód. Zabawka. Rzecz naznaczona piętnem minionego czasu. To właśnie ona stała się przedmiotem sporu pomiędzy muzealnikami, którzy nie są zgodni, czy auto zostało wyprodukowane przed czy po wojnie i czy miało to miejsce w Polsce czy w Związku Radzieckim. Sprawa wydaje się banalna, ale ma zasadnicze znaczenie dla wiarygodności historyków.

– Muzeum II Wojny Światowej chełpi się na wiele sposobów samochodzikiem, który miał zostać znaleziony w gruzach zbombardowanego w 1939 roku domu w Kaliszu. Pomijając fakt, że Kalisz został zdobyty w 1939 roku bez walki, a był zbombardowany w roku 1914, to ów samochodzik jest zabawką wyprodukowaną po wojnie w ZSRS. Identyczny można było kupić niedawno na Allegro w dziale „Zabawki PRL” - wskazuje Mariusz Wójtowicz-Podhorski.

Sprawa nabrała takiego rozgłosu, że Muzeum II Wojny Światowej zdecydowało się do niej ustosunkować.
– W związku z komentarzami powtarzanymi przez niektóre media, iż Muzeum II Wojny Światowej podaje nieprawdziwą jakoby informację, że Kalisz był celem niemieckiego bombardowania we wrześniu 1939 roku informujemy, że miasto bez wątpliwości było obiektem bombardowania co dokumentują fotografie z tego okresu, jak również relacje świadków. Strat tych w żaden sposób nie można jednak porównać z tym, co Niemcy wyrządzili miastu w sierpniu 1914 r., niemniej były one dotkliwe – tłumaczy Muzeum II Wojny Światowej. – Sugestie, że posiadany przez nas eksponat, samochodzik - zabawka wydobyta z ruin domu zbombardowanego Kalisza, to w rzeczywistości egzemplarz zabawki produkowanej w ZSRR po 1947 roku nie mają żadnego uzasadnienia. Obiekt znajdujący się w naszych zbiorach został poddany gruntownym badaniom konserwatorskim, które nie wykazały żadnych śladów jego powojennego pochodzenia. Przedstawia on, według naszej wiedzy, samochód chevrolet 157, który był przed wojną produkowany w Polsce i różni się wieloma szczegółami od wspomnianego modelu ciężarówki ZIS. Podobieństwo do radzieckiej zabawki może mieć charakter przypadkowy lub wynikać z faktu, iż Sowieci kopiowali z upodobaniem wzorce ze zdobytych przez siebie zakładów.

Czytaj również: Mariusz Wójtowicz-Podhorski: Westerplatte musi odzyskać wygląd pola walki [ROZMOWA]

Płaszczyzn sporu między pracownikami Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 a Muzeum II Wojny Światowej jest więcej.

Czytaj również: Westerplatte: muzeum czy strzelnica? Janusz Marszalec odpowiada Mariuszowi Wójtowiczowi-Podhorskiemu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki