18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Gdańsk: Spalarnia powstanie, ale czy w Szadółkach? (ZDJĘCIA Z DEBATY)

Kazimierz Netka
Lokalizacja spalarni w Gdańsku Szadółkach stoi pod znakiem zapytania. Projekt ten najprawdopodobniej zostanie jeszcze raz przeanalizowany i bardzo prawdopodobne, że spalarnia pomorskich śmieci zostanie zbudowana gdzie indziej.

Takie sugestie padły podczas poniedziałkowej eksperckiej dyskusji pt. "Projekt budowy zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Gdańsku - zagrożenia czy korzyści społeczne, środowiskowe i ekonomiczne?". Zorganizował ją Związek Miast i Gmin Morskich w ramach międzynarodowej konferencji "Termiczne przekształcanie odpadów komunalnych - warianty instytucjonalne w Europie i szanse dla województwa pomorskiego".

Gdańsk: Fetor z wysypiska na Szadółkach

Obecny na debacie Maciej Lisicki, wiceprezydent Gdańska, nie zaprzeczył, że lokalizacja spalarni w rejonie Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku Szadółkach może być jeszcze raz zbadana.

- Spalarnia będzie produkować ciepło, funkcjonować jako elektrociepłownia. Do pracy takiego zakładu potrzeba dużych ilości wody - podkreślał dr Andrzej Tyszecki, dyrektor Biura Ekokonsult. - Skąd w Szadółkach ją weźmiemy? Liczą się też efekty ekonomiczno- energetyczne. Nie ma tam aż tylu mieszkańców, by całe ciepło wyprodukowane przez spalarnię udało się spożytkować. Istotna jest również możliwość dojazdu.

W gminie Kolbudy nie chcą słyszeć o spalarni

- Zakład termicznego zagospodarowania odpadów komunalnych ma spalać nie tylko śmieci z Gdańska, ale z całego województwa. Teraz obsługuje Gdańsk oraz gminy sąsiednie - przypomniał Wojciech Głuszczak, prezes zarządu Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

Po uruchomieniu spalarni znacznie zwiększy się natężenie ruchu samochodów na trójmiejskiej obwodnicy, na której już teraz jest ciasno.

Gdańsk: Spalarnia śmieci w Szadółkach czy przy rafinerii

Decyzja w tej sprawie miejsca budowy spalarni zależy od władz Gdańska.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gd

Przecież to dzielnica sypialniana. Już prędzej okolice rafinerii by się do tego nadawały. O ile wogóle to jest dobry pomysł żeby całe województwo zwoziło swoje śmieci do miasta Gdańska

K
Krytyk

Na mdłości mi się zbiera gdy czytam ten tekst wskazujący na to, że władze drepczą w miejscu w tej sprawie a smieci jak śmierdziały tak i śmierdzą a przecież mogłyby być z powodzeniem spożytkowane dla grzewczych celów. Trudno się też zgodzić z p. Gosz sprzeciwiąjącą się przyjmowaniu śmieci z gmin ościennych - czyż nie lepiej jest gdy gminy te nie pachną żle? Wielu gdańszczan spędza w nich weekendy i urlopy.
Nie raz już pisałem o na głowie postawionej hierarchii potrzeb inwestycyjnych Gdańska, niestety zmienić się jej nie da póki prezydentem Gdańska będzie efekciarz uwielbiający fajerwerki P. Adamowicz.
Spalarnia odpadów powinna być pierwsza a potem dopiero Hala Widowiskowa, stadion, ECS, muzea itd.
Po co nam drogie perfumy skoro nie stać nas na miskę i papier toaletowy - wiadomo, że bez tego śmierdzi.

L
L.Chytrusek

Na podstawie art. 9 i art. 33 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 z późn. zm.) Prezydent Miasta Gdańska

ZAWIADAMIA:

1. że dnia 9 listopada 2011 r. do tut. Organu wpłynęła odpowiedź Inwestora na wezwanie do uzupełnienia w zakresie wyjaśnień wymaganych przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku;

2. o możliwości zapoznania się z dokumentacją w sprawie w tym z przedłożonymi w dniu 9 listopada 2011 r. uzupełnieniami i wyjaśnieniami oraz wnoszenia uwag i wniosków w sprawie w terminie 21 dni; uwagi te zostaną rozpatrzone przez organ wydający decyzję środowiskową.

Osoby zainteresowane mogą zapoznać się z materiałami w sprawie w tym z raportem w Wydziale Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku w pokoju nr 100A w budynku przy ul. 3-go Maja 9 w godzinach pracy urzędu.

Z
Zofia Gosz

Pierwszy komentarz - wypowiedź, że miejsc na śmieci już nie ma .... tak, ale nie śmieci naszych czyli mieszkańców gminy Gdańsk; władze gdańska na zasadzie chyba "dobrego wujka" przyjmuje śmieści 7 gmin ościennych, między innymi z Pruszcza i ŻUKOWA. od dawna Gdańsk uważał, że wprost jest to "przymus" bo mamy swoich za mało. Budowa spalarni jest owiana tajemnicą, tj. szczegóły. Władze MIasta prześlizguje się nad tematem; eksperci zaś posługują się wyłącznie przykładami zagranicznymi, w tym Szwecji. O Gdańskiej instalacji niewiele. Zapytałam wczoraj i rok temu o STUDIUM WYKONALNOŚCI I GDZIE GO MOŻNA PRZECZYTAĆ. Prezes powiedzial że jest, ale on na tym się nie zna. Czyżby kupujemy kota w worku. Dbamy o zarobek firm czy obcych państw przy tej okazji, nie licząc się ze zdrowiem i jakością powietrza naszych mieszkańców. Nikt nam nie nakazywał przyjmować śmieci z 7 gmin, żeby teraz nie było miejsca na nie. Ktoś z dyskutantów powiedzial, że Radni tych ościennych gmin przecież nie zgodzą, żeby u nich były wysypiska, dlatego musi być u nas (w domyśle) Dlaczego Gdańszczanie mają znosić niewygody i koszty przetwarzania odpadów z całego województwa? takich przepisów nie ma w ustawach. Koszula powinna być bliższa ciału (Gdańska)

P
Podpisany

Miejsc na śmieci już prawie nie ma, a ci jeszcze debatują, od długich już lat...

Dodaj ogłoszenie