Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Solidarność i PIP chcą bronić młodych pracowników sezonowych

Daria Jankiewicz
Młodym nie mieści się w głowie, że mogą zostać oszukani
Młodym nie mieści się w głowie, że mogą zostać oszukani Archiwum
Od dwóch tygodni gdańska Solidarność i Państwowa Inspekcja Pracy prowadzą akcję mającą uchronić młodocianych pracowników sezonowych przed nieuczciwymi pracodawcami. Ich zdaniem, właściciele m.in. małej gastronomii bardzo często wykorzystują naiwność młodych - zatrudniając ich na czarno, a później nie wypłacając obiecanego wynagrodzenia lub po prostu znikając.

Już po raz drugi do dyspozycji młodych oddanych zostało aż siedmiu prawników. Mają oni odpowiadać na wszystkie ich pytania i rozwiewać wątpliwości. Jak na razie, zainteresowanie poradami jest jednak niewielkie.

Wakacyjna praca dzieci może pozbawić rodziców ulg podatkowycha

- Mieliśmy zaledwie kilka telefonów. Młodym nie mieści się w głowie, że mogą zostać oszukani - mówi Łukasz Sulej, jeden z prawników. - W ubiegłym roku wysyp oszukanych osób mieliśmy pod koniec wakacji. Dzwonili młodzi ludzie, a także ich zaniepokojeni rodzice. W tym roku, niestety, pewnie będzie podobnie - stwierdza.

Prawnicy udzielają młodym bezpłatnych porad codziennie w Dziale Prawnym Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność (Gdańsk, ul. Wały Piastowskie 24). Pytania można kierować także telefonicznie (58 308 42 74) lub mailowo ([email protected]). Aby skorzystać z pomocy, należy przedstawić ważną legitymację studencką lub uczniowską.

Krzysztof Dośla, szef gdańskiej Solidarności, jest jednak przekonany, że akcja jest bardzo potrzebna.

- Naszym celem jest profilaktyka, edukowanie młodych. Oczywiście, że chcielibyśmy, aby nikt nie musiał korzystać z naszej pomocy, ale wiemy, że rzeczywistość na pewno przyniesie co innego - mówi.
Poza poradami prawników, przygotowano także ulotki informacyjne, które rozesłano do wszystkich starostw i urzędów pracy w województwie pomorskim. Wypunktowano na nich najważniejsze informacje, o których muszą pamiętać młodzi podejmujący pracę wakacyjną. Wśród nich znalazła się m.in. konieczność potwierdzenia warunków pracy na piśmie (wystarczy zrobić to odręcznie) oraz możliwość odbierania wynagrodzenia po każdym przepracowanym tygodniu. Ulotkę można pobrać ze strony internetowej Solidarności - www.solidarnosc.gda.pl.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki