Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Prokuratura i CBA sprawdzają budowę gmachu Wydziału Chemii UG

Anna Mizera-Nowicka
Problemy pojawiły się już w wakacje. Podwykonawcy zeszli wtedy z budowy na dwa miesiące
Problemy pojawiły się już w wakacje. Podwykonawcy zeszli wtedy z budowy na dwa miesiące Tomasz Bołt
Nowo wybudowany gmach Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego trafił pod lupę Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz prokuratury. "Maskowanie rażących błędów i usterek" zgłosił jeden z podwykonawców pracujących przy budowie, firma Betonox Posadzki Przemysłowe SA.

Prezes zarządu spółki uważa, że w sposób wadliwy wykonano podkład, przez co posadzka już pęka i będzie pękać także po otwarciu obiektu dla studentów. Problem ma dotyczyć jednej trzeciej powierzchni. Cały obiekt ma ok. 28 tys. m kw.

- O sprawie wielokrotnie informowaliśmy zarówno generalnego wykonawcę, Alpine Construction Polska, jak i inwestora, czyli władze uczelni - mówi Paweł Lis, radca prawny reprezentujący spółkę Betonox PP. - Inwestor na nasze uwagi jednak nie zareagował. Dlaczego, to pozostawiliśmy ocenie prokuratury, którą zawiadomiliśmy o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, oraz CBA, które zawiadomiliśmy o podejrzeniu dopuszczenia się korupcji. Trudno nam oceniać, czy do niej doszło. Na pewno mamy do czynienia z działaniem na niekorzyść uniwersytetu.

Czytaj także: Prace przy budowie Wydziału Chemii UG zostały zawieszone. Podwykonawcy nie dostali pieniędzy [ZDJĘCIA]

Zarówno CBA, jak i prokuratura potwierdzają, że sprawa do nich wpłynęła i jest na etapie analizy.

Już teraz generalny wykonawca zapewnia jednak, że o żadnych błędach nie ma mowy. - Alpine Construction wywiązała się z umowy, wykonała wszystkie prace zgodnie z projektem i z zachowaniem należytej staranności - przekonuje Karolina Szydłowska, rzecznik prasowy firmy.

Pracownik biura prasowego UG tłumaczy natomiast, że właśnie trwa odbiór inwestycji, podczas którego kwestia posadzek powinna się wyjaśnić.

Budowa miała zakończyć się wcześniej

Nowy Wydział Chemii będzie miał powierzchnię 28 tys. metrów kwadratowych. Znajdzie się tam pięć auli, 18 sal seminaryjnych, 22 laboratoria, 2 pracownie specjalistyczne i 18 komputerowych, a także hala technologiczna, w której można będzie prowadzić badania naukowe oraz zajęcia dydaktyczne z zakresu inżynierii chemicznej oraz środowiskowej.
Pierwotnie jako termin realizacji inwestycji zakładano czerwiec 2012 r. Potem oddanie gmachu zapowiadano na wrzesień. Po wstrzymaniu prac na dwa miesiące, gdy generalny wykonawca nie płacił podwykonawcom, termin przesunięto na 21 grudnia 2012 r.

Czytaj więcej na ten temat na gdansk.naszemiasto.pl

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki