Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Powstaną nowe budynki Politechniki Gdańskiej przy ulicy Siedlickiej

red.
Gdańska pracownia FORT wygrała konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej kompleksu składającego się z Centrum Nanotechnologii B, Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość oraz parkingu podziemnego na 50 miejsc postojowych.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa rozpocznie się w drugiej połowie przyszłego roku.

Obiekt zostanie usytuowany na ul. Siedlickiej, czyli w miejscu, gdzie biegnie naturalna granica pomiędzy zabytkową a współczesną zabudową uczelnianego kampusu. W tej chwili na działce stoi budynek Działu Gospodarczego PG.

- Mam nadzieję, że ta inwestycja odmieni charakter ulicy Siedlickiej - dziękował rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Henryk Krawczyk. - Chcieliśmy, aby stała się ona nowoczesną ulicą. Mam nadzieję, że w ciągu dwóch najbliższych lat będziemy mieli okazję przekonać się, czy nam się udało. Zakładam też, że będziemy mogli odnowić gmach Wydziału Mechanicznego w podobnym stylu.

Budynek zasadniczy będzie miał wysokość 15,5 metra, czyli cztery kondygnacje naziemne i jedną podziemną.

WIZUALIZACJE nowych budynków Politechniki Gdańskiej

- Zaprojektowaliśmy obiekt na wskroś nowoczesny, nawiązujący poprzez skalę, artykulację fasady oraz koloryt materiałów do najwyraźniejszych wartości reprezentowanych w architekturze starych budynków politechniki - mówił tuż po ogłoszeniu wyników konkursu prof. Antoni Taraszkiewicz, współwłaściciel pracowni FORT, która wygrała konkurs. Zależało nam również na tym, aby wprowadzić do kompleksu wyraźny element rekreacyjny - na wewnętrznym dziedzińcu, ale również na każdej kondygnacji zaprojektowaliśmy kawiarniane stoliki, fotele, wolny dostęp do internetu.

W pierwszym etapie powstanie na pewno Nanotechnologia B, gdzie znajdzie się pięć Laboratoriów: Mikroskopii Elektronowej, Preparatyki Metali, Obróbki Laserowej, Badań Mechanicznych i Procesów Degradacji.

Następnie dobudowana zostanie przestrzeń dla CNMiKnO. Plan przewiduje, że parking może powstać jako ostatni. Na stropie podziemnego parkingu architekci proponują atrakcyjne zagospodarowanie - wyposażenie placu w elementy małej architektury - siedziska z kaskadą wodną, fontannę oraz ławki, oświetlenie oraz wysoką i niską zieleń.

Zjazd do garażu podziemnego przewidziano od strony północnej, przy budynku Auditorium Novum.

Wejście główne do budynku zlokalizowane zostało od ulicy Siedlickiej. Prowadzi ono do holu windowego, z którego kilkoma stopniami będzie można zejść na reprezentacyjny plac urządzony na płycie parkingu.

Koszty budowy nowego kompleksu budynków zostaną pokryte częściowo z oszczędności uzyskanych w projekcie Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej, współfinansowanym przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Koszt robót budowlanych wyliczono na 29 400 000 zł.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki