Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Politechnika zbuduje największy radioteleskop na świecie

Daria Jankiewicz
Politechnika Gdańska zamierza wybudować Krajowe Centrum Inżynierii Kosmicznej. Ma to być ośrodek naukowy na światowym poziomie. W piątek został w tej sprawie podpisany list intencyjny między władzami PG i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczelnie mają wspólnie zrealizować ten projekt.

Współpracę chcą rozpocząć od budowy wielkiego radioteleskopu Hevelius. Jego średnica ma mieć aż 90 metrów. Projekt budowy radioteleskopu określany jest na razie jako Hevelius+, ponieważ nie rozstrzygnięto jeszcze, czy średnica radioteleskopu będzie wynosiła 90 czy 106 metrów. Jeśli okaże się, że może być ona większa, radioteleskop Politechniki Gdańskiej stanie się największym urządzeniem tego typu na świecie.

- Radioteleskop posłuży do rozwoju badań wszechświata. Dzięki niemu można będzie m.in. ustalać nowe gwiazdy, które powstają oraz obserwować ruchy galaktyk - wyjaśnia prof. Zbigniew Sikora, koordynator projektu z Politechniki Gdańskiej.

Czasza radioteleskopu ma stanąć w Borach Tucholskich, ponieważ - jak tłumaczy prof. Sikora - jest to miejsce, które się do tego idealnie nadaje. W Borach Tucholskich jest bowiem strefa ochronna i strefa ciszy radiowej.

Dane z radioteleskopu mają być przesyłane światłowodem w każdy, nawet najbardziej odległy zakątek świata.

Krajowe Centrum Inżynierii Kosmicznej będzie się mieścić w nowoczesnym budynku. W planach jest wybudowanie go na terenach należących do Politechniki Gdańskiej.

Władze PG i UMK są przekonane, że Polska pilnie potrzebuje sztandarowej inwestycji naukowej, na miarę obserwatorium Heweliusza, która wpisałaby się w europejską, a nawet światową infrastrukturę badawczą.

Politechnika Gdańska chciałaby, aby Krajowe Centrum Inżynierii Kosmicznej przyciągnęło specjalistów światowej sławy. - Zawsze jest tak, że radioteleskop ściąga ludzi najzdolniejszych, a my ich właśnie bardzo potrzebujemy - wyjaśnia prof. Sikora.

Gdańsk: Na Politechnice powstanie nowatorskie laboratorium

Finansowanie pierwszego etapu projektu, czyli tzw. studium wykonalności, mają zapewnić dwa samorządy - marszałkowie województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Projekt budowy radioteleskopu Hevelius 90 m został wpisany też na pierwszą pozycję w Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej i podpisany przez rząd. Minister Kudrycka zapewniła, że rząd pomoże w jego finansowaniu. Można więc przypuszczać, że jest to jak najbardziej realne.

Prace projektowe nad budową radioteleskopu już trwają i wiele wskazuje na to, że zarówno urządzenie, jak i Krajowe Centrum Inżynierii Kosmicznej uruchomione zostaną już w 2014 lub w 2015 roku.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki