Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Obwodnica Południowa będzie gotowa na Euro 2012? (ZDJĘCIA)

Anna Werońska
Fragment obwodnicy południowej, która przecina Trakt św. Wojciecha
Fragment obwodnicy południowej, która przecina Trakt św. Wojciecha Karolina Misztal
Estakada nad Traktem św. Wojciecha coraz bardziej przypomina swój docelowy kształt, powstają na niej krawężniki, a część mostów i przepustów jest już prawie gotowa. Budowa Południowej Obwodnicy Gdańska jak na razie przebiega zgodnie z harmonogramem i możliwe, że uda się oddać trasę do ruchu jeszcze przed Euro 2012.

- Oficjalny termin zakończenia budowy jest wyznaczony na lipiec przyszłego roku, ale chcielibyśmy, aby droga była przejezdna przed mistrzostwami - mówi Piotr Michalski, rzecznik gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Terminarz prac jest bardzo napięty. Teraz wiele zależy od tego, jaka będzie zima - dodaje.

Tak powstaje południowa obwodnica Gdańska (ZDJĘCIA)

Na koniec października zaawansowanie finansowe przedsięwzięcia wyniosło 63 proc. Upłynęło też 77 proc. czasu na ukończenie budowy, ale bez uwzględnienia okresów zimowych.

Długa na 18 km droga przebiegać będzie przez Gdańsk oraz przez gminy Kolbudy, Pruszcz Gdański i Cedry Wielkie. - Budowa drogi ekspresowej nie tylko znacząco odciąży śródmieście Gdańska z ruchu tranzytowego, ale umożliwi również szybkie i bezpieczne przemieszczanie się w kierunku Warszawy oraz w kierunku Półwyspu Helskiego, szczególnie w okresie letnim - zaznacza Piotr Michalski i podkreśla, że inwestycja zrewolucjonizuje system komunikacyjny w Gdańsku.

Wszystko o Euro 2012 w Gdańsku

Nowa droga może bowiem sprawić, że przez centrum Gdańska w ciągu doby przejeżdżać będzie nawet 14 tysięcy pojazdów mniej, w tym najbardziej uciążliwe samochody ciężarowe.

Oprócz długiej na ponad 2,7 km estakady, która stanie się najdłuższym tego typu obiektem w Polsce, powstanie także pięć dwupoziomowych węzłów w Straszynie, Lipcach, Olszynce, Przejazdowie i Koszwałach. Wzdłuż obwodnicy powstaną też pasy zieleni, przejścia dla zwierząt i ekrany akustyczne.
Realizacja inwestycji wartej 1,5 mld złotych rozpoczęła się wraz z październikiem 2009 r. Wówczas firma Bilfinger Berger Budownictwo SA oraz przedsiębiorstwo Wakoz podpisało umowę na wykonanie trasy. Dokładnie dwa lata temu, w listopadzie, w okolicy Traktu św. Wojciecha wyburzono natomiast 24 budynki mieszkalne i 45 gospodarczych.

Wielki konkurs Dziennika Bałtyckiego. WYGRAJ Mieszkanie za czytanie!

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki