18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Niezwykła wystawa lwowskiego marynisty w Centralnym Muzeum Morskim [ZDJĘCIA]

Grażyna Antoniewicz
Autoportret z paletą na tle morza i portu, Muzeum Narodowe w Warszawie
Autoportret z paletą na tle morza i portu, Muzeum Narodowe w Warszawie Centralne Muzeum Morskie
Morze... nieobliczalny żywioł, piękne i pełne tajemnic. Od wieków inspiruje artystów, fascynowało także Feliksa Michała Wygrzywalskiego (1875-1944). W Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku na wystawie "Nad ciepłym morzem" oglądać można 29 prac tego utalentowanego malarza-marynisty, ale też niedocenionego mistrza w technice pastelu.

Jego obrazy znajdują się głównie w kolekcjach prywatnych, w Polsce i poza jej granicami. Ciekawe, że to rynek antykwaryczny odkrył po wojnie malarstwo lwowskiego artysty, który w ostatnich latach zyskuje coraz większe uznanie.

Urodzony w Przemyślu Feliks Michał Wygrzywalski wykształcenie zdobywał na uczelniach Lwowa, Monachium, Paryża. Artystycznych inspiracji szukał podczas podróży po Włoszech, Egipcie, Pustyni Libijskiej, Ukrainie i... nad Bałtykiem. Malował na zamówienie i dla przyjemności, czego efektem jest imponująca liczba portretów, aktów i morskich pejzaży.

Podczas pobytu we Włoszech utrzymywał się z kopiowania dzieł wielkich mistrzów. Po podróży na Bliski Wschód do końca życia powielał sceny i typy orientalne, na które zapewne był wielki popyt. Na wystawie zobaczymy więc motywy orientalne, takie jak Arabowie modlący się na pustyni na barwnych kobiercach, czy "Połów nad Nilem".

Obiektem szczególnej fascynacji Wygrzywalskiego było morze, ciepłe i malownicze, które w różnych wariacjach pojawia się na jego płótnach zarówno jako tło dla scen mitologicznych i rodzajowych, jak również jako samodzielny temat. Najchętniej malował Zatokę Neapolitańską, zwłaszcza słynną wyspę Capri.

Morskie pejzaże Wygrzywalskiego ujawniają doskonały malarski warsztat. To samo powiedzieć można o scenach rodzajowych pokazujących mężczyzn przy ciężkiej, fizycznej pracy. Często portretował rybaków i marynarzy. Kompozycyjnie obrazy te są do siebie podobne. Rybacy przedstawieni w dwu-, bądź trzyosobowych grupach, czasem pojedynczo stoją na tle otwartego morza, najczęściej odwróceni tyłem do oglądającego. Jednak żaden obraz nie stanowi repliki drugiego, różnią się miejscem, porą dnia, a więc kolorystyką i światłem.

Artysta był mistrzem w kreowania iluzji przezroczystości wody morskiej.

Na wystawie zobaczymy też autoportrety Wygrzywalskiego - ujrzymy go jako arabskiego mędrca, w otoczeniu nagich muz lub z paletą i ulubioną fajką na tle morza. Są też pomorskie akcenty: pejzaże Gdyni (1925) i Jastarni (1934).

W 1908 roku Feliks Michał Wygrzywalski wrócił z rodziną do Lwowa. Wykonał tam m.in. dekorację malarską ścian w Izbie Przemysłowo-Handlowej. Pracował również jako scenograf i kostiumolog w Teatrze Miejskim. Wykonywał także projekty witraży i mozaik. W czasie pierwszej wojny światowej został internowany do Rosji. Do Lwowa powrócił w 1918 roku. Dla pensjonatu Lwigród w Krynicy wykonał cykl czternastu obrazów poświęconych historii tańca.

Ta wystawa pełna jest słońca, intensywnych barw. Panujący na nich pogodny nastrój. Patrząc na nie niemal ulegamy złudzeniu, że i nas ogrzewają promienie południowego słońca i owiewa łagodna morska bryza, więc jeśli komuś jest smutno, niech wybierze się do Centralnego Muzeum Morskiego.

Scenariusz wystawy "Nad Ciepłym morzem" przygotowały Liliana Giełdon i Monika Jankiewicz-Brzostowska. Są one też autorkami ciekawego katalogu.

To już jedenasta ekspozycja, zorganizowana przez muzeum w ramach cyklu "Polscy artyści o morzu".

Centralne Muzeum Morskie Gdańsk, Spichlerze na Ołowiance, wystawa potrwa do końca sierpnia. Bilety: 8 zł normalny 5 zł ulgowy.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki