Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Nagrody Baltexpo

Jacek Sieński
Na targach Baltexpo prezentuje się 160 wystawców
Na targach Baltexpo prezentuje się 160 wystawców Tomasz Bołt
Wybicie "szklanek" na dzwonie okrętowym przez Annę Wypych-Namiotko, wiceminister infrastruktury i zarazem kapitan żeglugi wielkiej, oznajmiło rozpoczęcie XV Międzynarodowych Targów Morskich Baltexpo w Gdańsku.

Podczas środowej ceremonii otwarcia wręczono też trofea laureatom nagrody prezesa Krajowej Izby Gospodarczej "Złota Kotwica", przyznawanej wystawcom za wysoką jakość oraz innowacyjność usług i produktów.

- Targi Baltexpo cieszą się zainteresowaniem wystawców i zwiedzających - stwierdziła wiceminister Wypych-Namiotko. - Są one doskonałą okazją do podtrzymania dotychczasowych i nawiązania nowych kontaktów handlowych z partnerami biznesowymi, do znalezienia inwestorów oraz poszukiwania rozwiązań technicznych pozwalających na rozwój firm sektora morskiego. Firmy morskie są najbardziej zależne od sytuacji na rynkach zagranicznych. Obecna edycja targów odbywa się w okresie kryzysu w gospodarce, w tym w handlu światowym. Dotkliwie dotknął on transport morski na świecie i nie ominął polskiego. Dzięki przedsiębiorcom, między innymi z sektora morskiego, kryzys nie spowodował jednak zahamowania wzrostu gospodarczego kraju i w portach przeładunki powinny się znowu zacząć zwiększać.

Roman Zaborowski, wojewoda pomorski, zaznaczył, iż od lat targi Baltexpo spełniają ważną rolę w rozwoju gospodarczym Pomorza, a także całej Polski. Tegoroczna impreza może być impulsem, umożliwiających przezwyciężenie kryzysu gospodarczego poprzez nowe projekty i pomysły czy wymianę doświadczeń między firmami.

Katarzyna Sobierajska, wiceminister sportu i turystyki, wskazała na to, że przemysł okrętowy i inne sektory gospodarki morskiej są ściśle związane z turystyką. Rozwój turystyki morskiej stymuluje postęp, jeśli chodzi o infrastrukturę w pasie nadmorskim czy budowę statków wycieczkowych i jachtów. Na targach Baltexpo resort sportu i turystyki prezentuje kierunki rozwoju gospodarki turystycznej w Polsce, a szczególnie morskiej.

W tym roku kapituła nagrody Krajowej Izby Gospodarczej, obradująca pod przewodnictwem Jerzego Uziembły, przyznała dwie "Złote Kotwice 2009" - w kategoriach usługi i produkty. W pierwszej kategorii nagrodzono firmę C. Hartwig Gdynia SA za innowacyjną metodę załadunków sztuk ciężkich i za pakiet bezpieczeństwa tej firmy. Natomiast w drugiej - Gdańską Stocznię Remontowa SA za statek gazowy zbudowany w Stoczni Północnej SA w Gdańsku dla holenderskiego armatora. "Srebrną Kotwicą" uhonorowano Polski Rejestr Statków SA w Gdańsku za program informatyczny umożliwiający dokonywanie obliczeń statecznościowych i wytrzymałościowych statków.

- W Grupie Remontowa działamy niezależnie od warunków zewnętrznych, sprzyjających lub niesprzyjających - mówi Jarosław Flont, prezes GSR SA. - Budujemy i przebudowujemy przede wszystkim statki trudne w projektowaniu i wykonaniu. Nagrodzony gazowiec należy do statków wyjątkowo skomplikowanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki