reklama

Gdańsk na ostatniej prostej w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (FILM)

Jarosław ZalesińskiZaktualizowano 
Muralesy na gdańskiej Zaspie to jedna z wizytówek gdańskiego programu ESK 2016
Muralesy na gdańskiej Zaspie to jedna z wizytówek gdańskiego programu ESK 2016 Grzegorz Mehring
W październiku ubiegłego roku Gdańsk znalazł się na tzw. krótkiej liście miast, kandydujących do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, razem z Lublinem, Katowicami, Wrocławiem i Warszawą. Które z tych miast wygra, dowiemy się w czerwcu.

Na ostatniej prostej każde stara się wyprzedzić konkurencję. O gdańskich pomysłach opowiedzieli we wtorek dziennikarzom pracownicy Biura Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury 2016.

Gdańsk jest w finale walki o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016

Razem z mieszkańcami - tak można by najkrócej scharakteryzować gdański patent na to, jak w wyścigu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury dobiec na pierwszym miejscu do mety. Mieszkańców Gdańska i całej metropolii Biuro ESK chce zachęcić do współudziału już na etapie pomysłów, idei, propozycji.

Jean Michel Jarre popiera starania Gdańska o tytuł ESK

W środę Biuro ESK ogłosi otwarty konkurs, w którym każdy będzie mógł spróbować swoich szans. Organizatorzy proponują trzy dziedziny. Wikipolis, pierwsza z nich, to propozycja adresowana głównie dla tych, którzy się sprawnie poruszają w wirtualnych przestrzeniach i mają pomysły na łączenie ich z realnymi przestrzeniami miasta. Polska 2016, druga dziedzina, to z kolei giełda pomysłów, jak łączyć gdańskie działania z inicjatywami innych miast w Polsce.

- Projekt Europejskiej Stolicy Kultury dotyczy nie tylko regionu, ale całej kultury - przekonywał na wtorkowym spotkaniu z mediami Romuald Pokojski z gdańskiego Biura ESK 2016.

Trzecia dziedzina to propozycje biegnące w stronę lokalnych, dzielnicowych ojczyzn, które Biuro ESK chciałoby wciągnąć do programu Europejskiej Stolicy Kultury. "Moja dzielnica też stolica" - piszą w swoim programie działań pracownicy Biura ESK 2016. Chcą wspólnie z lokalnymi władzami i organizacjami przygotować w każdym mieście i gminie trójmiejskiej metropolii tygodnie kultury. I czekają na pomysły i propozycje działań.

Więcej informacji o konkursie znaleźć można na stronie www.gdańsk2016.eu.

Do połowy maja Biuro ESK 2016 ma czas na przygotowanie nowej wersji swojego wniosku konkursowego. 17 czerwca Gdańsk odwiedzą członkowie zespołu ekspertów, którzy podejmować będą decyzję o tym, które z miast stanie na najwyższym podium. Taka sama wizytacja została zapowiedziana w każdym z kandydujących ośrodków. Eksperci zobaczą, jak to, co zostało spisane na papierze, ma się do rzeczywistości. Będą też chcieli posmakować atmosfery miasta, poznać odczucia samych mieszkańców.

- Ta wizyta może przesądzać o decyzjach - spodziewa się Romuald Pokojski.

Ostatnim etapem będą prezentacje wszystkich miast przed komisją w Warszawie 20 i 21 czerwca. 21 czerwca dowiemy się, które z miast zostanie nominowane do tytułu. Ostateczną decyzję podejmować będą posłowie Parlamentu Europejskiego, ale będzie to już formalnością.

Tytuł przyznawany jest od 1985 roku. Od 2005 roku Europejską Stolicą Kultury są w danym roku dwa miasta, jedno ze starej Unii, drugie - z państw nowo przyjętych. W 2016 roku tytuł ESK przypadnie miastu w Hiszpanii i w Polsce.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie