Gdańsk. Kontrowersje wokół wycinki drzew przy Parku Oliwskim i na Jaśkowej Dolinie. Wycinka odbyła się zgodnie z prawem

MP
Arkadiusz Kowalina Facebook
Udostępnij:
Sprawę nagłośnił radny dzielnicy Górny Wrzeszcz Arkadiusz Kowalina. Jak się jednak okazuje - w obu przypadkach wycinki dokonane zostały zgodnie z przepisami.

Na ul. Opackiej w Oliwie na terenie wpisanym do rejestru zabytków usunięcia kilku zdrowych drzew dokonał w ostatnich dniach prowadzący tu inwestycję deweloper - firma Moderna. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego kolidowały przyszłym wjazdem na budowane osiedle. Sprawę na swoim Facebook'u nagłośnił we wtorek dzielnicowy radny Arkadiusz Kowalina:

Jak tłumaczy jednak rzecznik Pomorskiego Konserwatora Zabytków Marcin Tymiński, urząd nie mógł w zaistniałych okolicznościach odmówić deweloperowi wycinki.

- Jeżeli mamy projekt zgodny z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i jeśli drzewa kolidują z uzgodnionym układem drogowym to muszą zostać wycięte. Konserwator nie mógłby się nie zgodzić. Przewleklibyśmy procedurę, a Sąd Administracyjny i tak najprawdopodobniej przyznałby rację deweloperowi - tłumaczy Tymiński.

Konserwator zobowiązał też dewelopera do posadzenia na terenie na którym prowadzi inwestycję przynajmniej 27 lip drobnolistnych.

- Oddźwięk informacji umieszczonej na moim prywatnym FB był zaskakujący. Nie zamierzam zgłaszać sprawy do prokuratury. Mogę jedynie ubolewać nad niefrasobliwością miasta i dewelopera. Przeznaczenie terenu w MPZP znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Oliwskiego to niepowetowana strata dla możliwości jego powiększenia - mówi nam Arkadiusz Kowalina.

Radnego zaniepokoiła także wycinka w jego dzielnicy - ponad 40 drzew na ul. Jaśkowa Dolina. W tym przypadku były to jednak okazy martwe lub zamierające. O ich usunięciu Zarząd Dróg i Zieleni informował już na początku lutego. Tutaj czynnikiem decydującym były kwestie bezpieczeństwa - drzewa znajdują się w obrębie pasa ruchu i stwarzały zagrożenie dla kierowców i pieszych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Skrzypek
Ale w czym jest problem? Przecież to deweloper jest. On może. Przecież Gdańszczanie, wolny lud sami wybierają sobie taką sytuację. Co tu rozkminiać?
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie