Gdańsk: Cztery nowe mammobusy kupione ze środków unijnych. Pomogą mieszkankom Pomorza

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Udostępnij:
Cztery nowe mammobusy trafiły na Pomorze. 28 października 2021 roku przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku zaprezentowano nowe pojazdy, które mają zwiększyć dostępność do bezpłatnych badań mammograficznych dla mieszkanek województwa pomorskiego w wieku od 50 do 69 lat. Całkowita wartość projektu to prawie 6,1 milionów złotych.

Mammobusy przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku zaprezentowała w czwartek, 28 października 2021 roku Geneva Trust Polska, organizację specjalizującą się w wykonywaniu badań mammograficznych.

Jak przyznaje Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego cztery nowe pojazdy, to bardzo potrzebny sprzęt, zwłaszcza że według danych z 2018 roku na Pomorzu nowotwory sutka były drugą przyczyną zgonów kobiet.

- Mammobusy kupiono, aby zwiększyć dostępność do bezpłatnych badań mammograficznych dla mieszkanek województwa pomorskiego w wieku od 50 do 69 lat - mówi Michał Piotrowski, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. - Dzięki badaniom profilaktycznym możliwe będzie wcześniejsze wykrycie zmian nowotworowych, a jak twierdzą onkolodzy, wcześnie wykryty rak piersi daje niemal 100-procentową wyleczenie. Dzięki temu pacjentki będą mogły pozostawać aktywne zawodowo i społecznie przez dłuższy czas.

Wszystkie drogi prowadzą do mammobusa

- Cieszę się, że 4 mammobusy trafiły na Pomorze. Mammobusy mają dotrzeć do wszystkich miast, czy wsi na Pomorzu, tak, aby każda kobieta mogła skorzystać z usług mammograficznych - mówiła Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini zarządu Województwa Pomorskiego. - Niestety profilaktyka jest wciąż na poziomie bardzo niezadowalającym. Kobiety nie tylko na Pomorzu, ale i w Polsce bardzo rzadko korzystają z badań. Jest przed nami sporo pracy. Musimy podnieść świadomość zdrowotną Polek, musimy uświadomić sobie, że skorzystanie z tych usług pozwala na wczesnym etapie wykryć raka piersi, ale przede wszystkim właśnie korzystanie z tych usług pozwala potwierdzić, że jesteśmy zdrowe. Zachęcam do korzystania z mammobusów. Badajmy się!

Całkowita wartość projektu, to prawie 6,1 milionów złotych, z czego ponad 5,1 milionów złotych to dofinansowanie unijne, a ponad 600 tysięcy złotych to współfinansowanie z budżetu państwa. Środki z Unii Europejskiej przyznane zostały w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

- Zaczynaliśmy od 1, dzisiaj mamy 26 takich mammobusów - mówił Andrzej Stencel, prezes Geneva Trust Polska. - Jest to bardzo ważna inicjatywa, dlatego że zgłaszalność na badania mammograficzne w województwie pomorskim wynosi zaledwie 40 procent. Wynika to między innymi z dostępności do badania.

Jak przyznał prezes Geneva Trust Polska, cztery nowe mammobusy będą do wyłącznej dyspozycji mieszkanek Pomorza.

- Chcemy udać się tam, gdzie kobiety mają problem z dostępnością do badania lub dojazd ich do placówek medycznych jest utrudniony - dodał prezes Andrzej Stencel. - Mamy nadzieję, żę dzięki tym nowym pojazdom zgłaszalność na badania wzrośnie i będziemy mogli pomóc jeszcze większej liczbie kobiet z Pomorza.

Po pierwsze: profilaktyka!

- Profilaktyka jest najważniejsza w całokształcie naszych chorób nowotworowych. Zawsze powtarzam, że profilaktyka jest tańsza od leczenia, to po pierwsze - mówi Anna Ziemiańska, prezes Gdańskiego Stowarzyszenia Kobiet "Amazonki". - Po drugie kobieta, która bada swoje piersi i jest w miarę szybko zdiagnozowana choroba, tak skuteczne jest leczenie i lżejsze. Szybko uchwycona choroba nowotworowa w 90 procentach daje wyleczenie. Dlatego badanie jest ważne.

Jak przyznaje Anna Ziemiańska, kobiety nie tyle boją się badań, co boja się diagnozy.

- Lepiej się jednak zbadać i wiedzieć, że jest się zdrowym lub w porę zapobiec rozwojowi choroby, jeżeli ta wystąpi - dodaje. - Apeluje tutaj do kobiet - badajmy się i dbajmy o nasze zdrowie. Te busy są zbawienne dla Pomorza, zwłaszcza dla pomorskich wsi, gdzie mam nadzieję, zę dojadą i pomogą wszystkim potrzebującym kobietom, które albo upewnią się, że jest w ich przypadku wszystko w porządku, albo uda im się w miarę szybko zdiagnozować, za czym idzie, szybko im pomóc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sukces Pisany Szminką już po raz 13.

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie