MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk będzie gospodarzem Europejskiego Dnia Morza 2011

Jacek Sieński
Europa jest kontynentem morskim, mającym linię brzegową o długości prawie 70 tys. km
Europa jest kontynentem morskim, mającym linię brzegową o długości prawie 70 tys. km Archiwum
Gdańsk będzie gospodarzem Europejskiego Dnia Morza 2011, obchodzonego na naszym kontynencie po raz czwarty. Gród nad Motławą ma być również organizatorem uroczystego otwarcia 21 maja Ogólnopolskiego Otwarcia Sezonu Żeglarskiego 2011. Taką decyzję podjął zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego w Warszawie.

- Obchody Europejskiego Dnia Morza i ogólnokrajowe otwarcie sezonu żeglarskiego w naszym mieście będą okazją do promowania za granicą całej Polski oraz polskiego żeglarstwa - powiedział Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Te dwa wydarzenia znakomicie się wpisują w politykę morską, realizowaną przez miasto. Obok międzynarodowego zlotu jachtów i żaglowców Baltic Sail Gdańsk 2011, Programu Edukacji Morskiej i wielu innych imprez oraz inicjatyw propagujących żeglarstwo, będą to najważniejsze tegoroczne wydarzenia, przybliżające społeczeństwu problematykę morską. Jesteśmy dumni, że właśnie nam przyznano zorganizowanie tak znaczących obchodów jak kontynentalne dni morza i otwarcie sezonu żeglarskiego w Polsce.

Mateusz Kusznierewicz, olimpijczyk i ambasador ds. morskich Gdańska, jest przekonany, że w dniu otwarcia sezonu w Gdańsku licznie się pojawią żeglarze z całego kraju. Obchody Europejskiego Dnia Morza odbędą się w wyjątkowo sprzyjającym okresie, aby zainaugurować kolejny sezon żeglarski i spotkać się w gronie reprezentującym środowisko żeglarskie z różnych stron kraju. Zainteresowanie turystyką, rekreacją i sportem żeglarskim w Polsce, jak pokazał rok 2010, jest coraz większe. Zatem trzeba wykorzystać pomyślne wiatry, żeby kolejne lata były jeszcze lepsze.

W tym roku Europejski Dzień Morza obchodzony będzie 18 i 19 maja. Ale związane z nim konferencje, spotkania i imprezy mają trwać do 22 maja. Przyjadą znamienici goście. Obchody otworzą wystąpienia Donalda Tuska, premiera RP, Jerzego Buzka, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Viktora Orbána, premiera Węgier, José Manuela Barroso, przewodniczącego Komisji Europejskiej, i Lecha Wałęsy.

W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku obradować będą, przybyli z krajów europejskich, uczestnicy międzynarodowej konferencji "Maritime Policy: Putting People First - Polityka morska: Przede wszystkim ludzie". Wśród nich będą Anna Wypych-Namiotko, wiceminister infrastruktury ds. morskich, oraz europosłowie Danuta Hübner i Janusz Lewandowski, reprezentujący Polskę. Konferencja ma być poświęcona m.in. problemom europejskiego szkolnictwa morskiego i zatrudnienia na morzu, rybołówstwa i ochrony środowiska morskiego. Imprezą towarzyszącą obchodom Dnia Morza będzie IV Forum Turystyczne Państw Bałtyckich.

Program obchodów Dnia Morza i zarazem otwarcie sezonu żeglarskiego obejmuje wiele imprez adresowanych do mieszkańców Trójmiasta i turystów. Będą to regaty na Zatoce Gdańskiej, parada jachtów i żaglowców oraz wyścigi łodzi smoczych na Motławie, koncerty muzyki szantowej, wystawy i zwiedzanie ekspozycji Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Pierwszy raz europejskie święto morza celebrowano 20 maja 2008 roku. Ustanowili je w trójstronnej deklaracji, podpisanej w Strasburgu, Jose Manuel Barroso, Janez Janoraz, przewodniczący Rady Europy, i Hans-Gert Pöttering, przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Dzień morski ma uświadomić społeczeństwom krajów europejskich, jak ważną rolę odgrywają morza i oceany w ich życiu codziennym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki